Komentáře

Zdeněk Hess: Je skutečně nový koronavirus nepřítelem číslo jedna?

11. 03. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ze sledování katastrofických filmů si odnášíme představu, že v případě krize budou populaci zabíjet zdivočelá zvířata, šílení vynálezci, bizarní epidemie a další produkty počítačových a studiových triků. Temné postavy ploužící se ulicemi postapokalyptických měst jsou jen bubáci z filmů. Skuteční nepřátelé při takové krizi jsou však věci banálnější a dá se říci i nudné. Pokud bude mít populace potíže, ať ve smyslu blackoutu, rozsáhlé katastrofy apod., tak hlavním zabijákem bude neléčená cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, psychické poruchy a další civilizační neduhy, kterými již teď populace ve značné míře trpí a které se daří díky fungujícímu zdravotně-sociálnímu zázemí tak nějak udržet na uzdě.

hess

Když myslíme na následky rozšíření virové infekce, představujeme si zdravotníky ve skafandrech, pacienty v infekčních boxech připomínajících hybernační kóje z kosmických lodí, spoustu mladých krásných hereckých typů bojujících se zákeřnou nemocí na jedné či druhé straně. Jestlipak ale myslíme na to, že je mezi námi velká spousta lidí závislých na každodenní mravenčí práci lékařů a sester, kteří nejsou o nic méně ohroženi než ti nakažení? Myslíme na to, že kardiakům je třeba nastavovat dávky léků, že pacientům užívajícím Warfarin pravidelně kontrolovat míru naředění krve, že pacientům s depresemi je nutné být k dispozici v případě zhoršení, že diabetici potřebují pravidelné kontroly atd. atd.? 

Nezabijeme více lidí tím, když rozvrátíme, sice na hranici sil, ale stále ještě fungující systém zdravotní péče o chronicky nemocné? Pokud všechno podřídíme potírání virové infekce, kterou stejně nedokážeme léčit, kolik lidí pak zemře na rakovinu, protože nebyli na preventivní prohlídce, která by ji odhalila? Kolik lidí zemře na komplikace diabetu když nebudou mít pečlivě nastavenou léčbu a kolik kardiaků na srdeční selhání?

V krizi bychom se měli chovat co nejvíce racionálně. Dobře fungující zdravotní systém s dostatkem motivovaných lidí je naše nejlepší zbraň proti VŠEM chorobám. Proto bychom měli nechat fungovat naši společnost co nejvíce v "běžném" režimu a soustředit se na hygienu každého z nás v každodenním životě. Dostatek ochranných pomůcek, dostatek desinfekce, osvěta ohledně hygienických návyků, dostatek informací o tom co a jak dělat v každé hodině našeho dennodenního života. Nový koronavirus tu s námi možná bude dlouho. A pokud ne, tak jsou zde i jiné viry , třeba virus chřipky, RS virus apod. a pak jiné nemoci.  Kéž bychom se si konečně uvědomili, že svět je poměrně nebezpečné místo k životu a že nejenom ti "nakažení" potřebují naši pomoc. Jsou zde další mezi námi, které nevidíme, kteří nezemřou za dramatických okolností v izolačním boxu, ale někde v tichosti doma. A pomoci jim můžeme hlavně tím, že naše civilizace bude fungovat i se vší tou solidaritou, kterou jsme si za poslední století vypěstovali. Tou solidaritou a racionalitou, která z nás dělá to co jsme, tedy lidský druh.

Autor Zdeněk Hess je lékař, vědec, publicista, spisovatel a dlouholetý člen Pirátů Plzeňského kraje

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zdeněk Hess

Štítky: #Karlovarský kraj #koronavirus #Mariánské Lázně #zdravotnictví

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.