Aktuality

Pavel Vacek: Hradec Králové by měl investovat do řešení havarijních závad. Piráti pomohli získat souhlas k rekonstrukci Benešovky

10. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Celková rekonstrukce královéhradecké třídy Edvarda Beneše existuje zatím pouze na papíře. Chátrající a zanedbaný stav však každý den působí problémy mnoha tisícům jejich obyvatel. Pirátský zastupitel Pavel Vacek proto v rámci jednání zastupitelstva zdůraznil, že je nutné pokračovat v opravách havarijních závad a nově investovat i do blízkého areálu Hvězda.

Pavel Vacek

V rozpočtu pro rok 2020 není zatím s prostředky na opravy počítáno. Plán celkové rekonstrukce královéhradecké třídy Edvarda Beneše může již brzy požádat o územní rozhodnutí. K tomu bylo nezbytné zajistit souhlas u minimálně sedmdesáti pěti procent všech majitelů bytů a zároveň uzavřít smlouvy o výpůjčce pozemků s jednotlivými SVJ (společenství vlastníků jednotek). Hned ve dvou případech se na komunikaci vedoucí k odblokování patu aktivně podíleli Piráti.

Havarijní stav královéhradecké “Benešovky” stojí město na průběžných opravách mnoho milionů korun ročně. Ty jsou nezbytné k tomu, aby pro mnoho tisíc obyvatel zde žijících byla zachována alespoň základní funkčnost celého bulváru. Piráti proto podporují co nejrychlejší celkovou rekonstrukci. Pro tu bylo potřeba jednat s jednotlivými vlastníky bytů a zároveň SVJ. “Některá SVJ nesouhlasila se smlouvami o výpůjčce, které město připravilo, proto jsme zprostředkovali jednání a pomohli vyjednat klíčové změny. Ty se zástupci SVJ pokoušeli vyjednat už s minulým vedením města, ale ledy se začaly hýbat až loni na podzim,” komentuje pirátský zastupitel Pavel Vacek.

Ideální by bylo vyčlenit pravidelnou roční sumu v minimální výši 10 milionů korun, za kterou budou akutní opravy probíhat a to až do doby, než celková rekonstrukce opravdu reálně začne. Stejná částka byla na opravy vyhrazena a použita i v minulých letech. “Část oprav byla dělaná s vidinou blízké rekonstrukce a o provizorium je nutné se starat. Navíc i v revitalizované části se již objevují závady. Například odhadem více než tři čtvrtiny světel už nesvítí. Večer je tak i v opravené prostřední části Benešovky tma“, přibližuje Vacek. V případě, že koalice na příštím zastupitelstvu materiál na pokračování oprav nepředloží sama, Piráti vypracují vlastní návrh.

Část obyvatel nesouhlasí s některými drobnostmi v rámci připravované rekonstrukce. Jde například o umístění kontejnerů na odpadky, které by podle projektu měly být jen pár metrů od oken nejbližších bytů. “Město by mělo při rekonstrukci pamatovat především na občany, kteří zde žijí. Pokud existuje jednoduché řešení, jak umístit kontejnery dál od domů, aby nepříjemný zápach neznepříjemňoval lidem život, pak opravdu není o čem diskutovat,” popisuje jeden z problémů, na který je třeba se v projektu ještě zaměřit, Pavel Vacek.

Další velké téma je lávka u Kozlovky. Podle vyjádření architekta Pavla Zadrobílka, který je spoluautor koncepce celkové rekonstrukce, bude lávka v budoucnu zakomponována do již revitalizovaného bulváru. “Na lávku jsou už několik let peníze v rozpočtu, ale její stavbu vždy něco zhatilo. Přitom město má příslib od stavebního úřadu, že je možné relativně rychle vydat stavební povolení. Pokud architekt Zadrobílek potvrdí, že lávka bude využita i po celkové revitalizaci, tak by radnice měla se stavbou začít nejpozději příští rok na jaře,” vyzývá Vacek k co nejrychlejšímu řešení.

Stejně tomu bylo i u smluv o výpůjčkách pozemků od jednotlivých SVJ, které město ke stavbě potřebuje. “V rámci jednání jsme dokázali domluvit kompromisy, se kterými pak SVJ souhlasilo. Jelikož bude ke stavebnímu řízení nezbytné ještě jednou zajistit oněch 75% podpisů majitelů bytů, bude rozumné, aby ze strany města probíhala seriózní a věcná komunikace, která zohlední potřeby obyvatel zde žijících a která zároveň celou rekonstrukci zbytečně neoddálí,” uzavírá Vacek.

Harmonogram údržby je potřeba daleké lépe konzultovat s představiteli komisích místních samospráv nebo výbory společenství vlastníků jednotek. “V minulosti opravy probíhaly podle představ projekční firmy celkové rekonstrukce. Přitom lidé, kteří na Benešovce přímo žijí, vědí nejlépe, co je potřeba opravit přednostně. Jako obyvatel Benešovky a zastupitel se snažím zprostředkovat racionální komunikaci mezi úřadem a místními,” uzavírá Vacek.

Navštivte web pirátského kandidáta na senátora www.pavel-vacek.cz.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #dění v krajích #Hradec Králové #Královéhradecký kraj

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.