Komentáře

Komentář Olgy Richterové ke koronaviru: 5 návrhů na zlepšení práce ministerstva zdravotnictví

10. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Epidemie koronaviru dorazila i do ČR, a jsme tak svědky pravidelných tiskových konferencí na Ministerstvu zdravotnictví, či Bezpečnostní rady státu. Bohužel z nich nevyplývá, kdo je tím klíčovým hráčem a zdravotním garantem zodpovědným za bezpečí našich občanů. Zda ministr zdravotnictví, premiér a nebo dokonce ministryně financí, která ohlásila spuštění akce “Corona” k zabránění šíření epidemie po ČR. 

olga-klub

Jak vidíme na zmíněných tiskových konferencích, tak právě ministři za hnutí ANO jsou pod velkým politickým tlakem svého šéfa a jsou tak nuceni k prohlášením, které nejednou předbíhají realitu.  Ať už jde o respirátory, nebo i informace o soukromé laboratoři.

Připomeňme si, jak se den ode dne měnila prohlášení ministerstva:
3. března - Ministerstvo zdravotnictví vydává opatření zakazující prodej respirátorů komukoliv mimo zdravotnictví, sociální služby, IZS a KHS
4. března - Sociální služby si chtějí koupit respirátory ale výrobci je odkazují na ministerstvo, které má prý řešit jejich centrální přidělování. Ministerstvo odkazuje kupující zpět na výrobce, kde si mají respirátory koupit napřímo. Výrobci tvrdí, že ministerstvo zatím žádnou objednávku neposlalo a tak jim nemají zatím co dodat. 
6. března - Ministerstvo vyhlašuje karanténu s pokutou 3 miliony pro všechny, co se vrací z Itálie, ale Italy v ČR neřeší.
7. března - Z karantény získávají výjimku řidiči kamionů, kteří mají v Itálii použít respirátor. Nemají si jej ale kde koupit.
10. března - Uzavření škol, kina divadel, zákaz kulturních akcí s kapacitou nad 100 návštěvníků

Dále vidíme, že MPSV vydává pokyn 01/2020, kterým říká, že si všichni poskytovatelé sociálních služeb mají nakoupit zdravotnický a jiný materiál, léky či trvanlivé potraviny až na šest týdnů dopředu. 

Zaprvé je to v rozporu s tím, co říká například předseda vlády a další vládní činitelé, že nehrozí ohrožení zásobování, zadruhé je to nereálné pro samotné poskytovatele, ať už z logistických, finančních či organizačních důvodů.

Co udělat lépe?

Ministerstvo zdravotnictví musí především svou komunikaccí působit jako profesionální garant zdraví obyvatelstva:

1) Jasně veřejně identifikovat zodpovědného odborného garanta pro boj s epidemií, jenž má důvěru a podporu vlády.

2) Představit dostupné a jednoznačně ověřené informace o průběhu viru ve formátu vhodném pro odbornou veřejnost. Ministerstvo sice spustilo část webu, která se Covid-19 věnuje, ale například stránka ECDC přínáší mnohem přehlednější a souhrnnější informace.

3) Představit krizový plán, který jasně řekne, jaká opatření budou zavedena, pokud se epidemie bude vyvíjet některým z možných scénářů

4) V zájmu potlačení šíření viru zajistit testování osob splňujících byť pouze některé z možných příznaků, či o testování projeví zájem. Finanční náklady na testování jsou pochopitelně daleko nižší než na boj s epidemií. 

5) Umožnit lékárníkům pracovat na dálku, a v některých případech léky doručovat distančně i bez návštěvy lékárny

A pokud se ptáte, co myslíme tím, působit profesionálně, tak srovnejte tyto dva materiály. 

Doporučený postup APSS ČR pro poskytovatele sociálních služeb v souvislosti se šířením nákazy koronavirem COVID-19

Pokyny pro praktické lékaře k mimořádnému opatření MZ ve věci karantény pro osoby vracející se z Itálie

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olgy Richterová

Štítky: #koronavirus #Ministerstvo zdravotnictví #Olga Richterová

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.