Média

Piráti usilují o profesionálně řízený stát. V manuálu radí, jak se vyhnout korupci a zpackaným zakázkám za miliony

05. 03. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti chtějí řídit stát kompetentně a profesionálně. Přesný opak však činí současná vláda. Řídí ji trestně stíhaný premiér ve flagrantním střetu zájmů, fluktuace ministerských úředníků dosáhla historického maxima a údajnou antikorupční agendu vlády lze považovat spíše za úsměvný pokus zalíbit se voličům, a přitom si dělat co chci. Po několika skandálních ministerských kauzách, odchodech ministrů a zpackaných státních zakázkách za stovky milionů vyvrcholila nedávno situace zásahem policie na MPSV. I proto členové pirátského analytického týmu Janusz Konieczny a Petr Fojtík vypracovali na podnět poslance Lukáše Koláříka doporučující dokument, který by podobným situacím pomohl v budoucnosti zamezit.

kolis-lejstro

Nezávazný dokument nazvaný “Dobrá praxe: vyhodnocení důvěryhodnosti právnických a fyzických osob” vznikl na základě zkušeností z téměř desetileté analytické praxe autorů a ve spolupráci s protikorupčními organizacemi, které ho v průběhu přípravy připomínkovaly. Výsledkem je návodný dokument, který může napomáhat například při obsazování osob do vlivných pozic ve státních podnicích či ministerstvech, prezentuje elementární rizikové faktory a dává návod, jak při hodnocení důvěryhodnosti osob postupovat. 

Úmyslným či neúmyslným dosazováním problematických osob na klíčové pozice státní správy dochází nejen k její infiltraci, ale také k obrovským únikům finančních prostředků, které jdou z kapes daňových poplatníků. A právě prevenci takových ztrát na veřejných rozpočtech zveřejněný dokument představuje. 

„Celé řadě kauz bylo možné předejít, pokud by se současná ministerstva řídila doporučeními uvedenými v našem dokumentu. Piráti na bobtnající problémy nejednou upozorňovali, například právě na IT kauzy na MPSV nebo problematické tendry na ministerstvu dopravy,” říká k tomu jeden z autorů a pirátský analytik Janusz Konieczny.

Pirátský analytik Janusz Konieczny

Piráti také ze své praxe získávají poznatky o mechanismech, kdy se nejrůznější zájmové skupiny snaží o navázání kontaktu s konkrétní osobou na důležité pozici, aby s ní nebo Pirátskou stranou navázaly vztah napojený na negativní motivace a zájmy. Stejně tak prověřují kandidáty do různých rad, o kterých hlasuje Poslanecká sněmovna. A právě na základě postupů obsažených v novém pirátském dokumentu se již opakovaně podařilo takové snahy odhalit a potenciálním problémům zamezit. Navíc je manuál obecného charakteru a lze ho využít na v různých oblastech a úrovních.

Pirátské snahy o zamezení korupčního prostředí v úřednických strukturách pochopitelně narážejí na masivní odpor. Není proto divu, že se v návaznosti na zveřejnění dokumentu vzápětí rozšířily podvodné poplašné zprávy dezinterpretující podstatu záměru autorů. Hoaxy tvrdí, že by měl být někdo trestán za svůj názor, což je v přímém rozporu se stanovisky Pirátů, kteří vnímají různorodost názorů jako největší hodnotu demokratické diskuze. 

„Dokument nelze zjednodušovat a přijímat neuvážené závěry. Určitě předem nediskvalifikujeme nikoho, kdo byl například v exekuci anebo má trestněprávní minulost. Je potřeba ovšem tyto rizikové faktory vzít v potaz,” říká další z autorů manuálu Petr Fojtík s tím, že práce s dokumentem předpokládá odborný nadhled, znalost co největšího možného kontextu a určitou míru citlivosti, včetně zohlednění dalších specifických okolností.


Pirátský analytik Petr Fojtík

Dokument “Dobrá praxe: vyhodnocení důvěryhodnosti právnických a fyzických osob” si přečtěte zde.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Janusz Konieczny #Lukáš Kolářík #Petr Fojtík

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.