Aktuality

Laxní přístup vedení města tlačí radnici ke stavbě předražené lávky přes Labe

27. 02. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Situace okolo lávky u královéhradeckého Aldisu, kterou radnice slíbila ČSOB, nabrala v posledních dnech nových obrátek. Městu kvůli tomu, že lávku nestihne postavit v termínu, hrozí smluvní pokuta ve výši 15 milionů korun. Náměstek Jiří Bláha (ODS) proto nyní přichází se smluvním dodatkem, který se tváří jako pro město výhodný, ale ve skutečnosti problém pouze oddaluje a znemožňuje městu postavit méně nákladnou verzi lávky.

lavka pres labe

Dodatek sice prodlužuje termín na stavbu lávky, ale zároveň dává městu nové povinnosti, které mohou vést až ke ztrátě již vydaného stavebního povolení. Navíc kdyby se město rozhodlo lávku přeprojektovat, tak nové termíny jsou skutečně šibeniční a za tři roky pravděpodobně budeme ve stejné situaci jako teď,” komentuje nastalou situaci zastupitel Aleš Dohnal (Piráti). Město je tak tlačeno k jedinému řešení a tím je stavba lávky v současně navržené podobě. Tu město již třikrát neúspěšně soutěžilo. Nejnižší nabídková cena neklesla pod 150 milionů korun včetně DPH. Cena podle projektu je přitom necelých 60 milionů korun. „Koalice doufá, že se jí podaří získat devadesátimilionovou dotaci a tím ulehčit městskému rozpočtu. Dotace by ale neměly sloužit jako prostředek k hašení neschopnosti politiků vyprojektovat a postavit lávku za přijatelné peníze,” upozorňuje Dohnal. 


Po křižovatce Koruna nebo infocentru jsme opět v situaci, kdy bude z veřejných prostředků financována další nesmyslně předražená stavba. Radnice rezignovala na přepracování projektu a snížení ceny. „Je taky s podivem, že veřejnosti jsou jednání s ČSOB prezentována jako velký úspěch, ale v interních materiálech se mluví o rizicích a že byly upřednostněny zájmy banky. Bohužel po tom, co jsme prodali pozemky pod tržní cenou, je to další dějství ne zcela rovného partnerství s ČSOB,” uzavírá Dohnal.   

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Aleš Dohnal #místní zastupitelstvo #pirátští zastupitelé

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.