Reportáže

Rozhovor s Petrem Třešňákem: Zdravotní pojišťovny by si měly konkurovat, jsou jako trubky s teplou vodou

25. 02. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jedním z bodů, se kterým jsme jako Piráti šli do parlamentních voleb v roce 2017 byla reforma zdravotních pojišťoven. Prvním krokem k této reformě byl návrh na změnu obsazování Správních rad zdravotních pojišťoven. V čem tento návrh vám pomůže a jak to vlastně dopadlo? To se dozvíte v rozhovoru Pirátských listů s Petrem Třešňákem, gesčním poslancem pro zdravotnictví a místopředsedou výboru pro zdravotnictví. 

petr třešňák-úsměv

V čem spočívá pirátská představa reformy zdravotních pojišťoven?
Zdravotní pojišťovny mají zajistit lidem zdravotní péči. Celkově za dostupnost a kvalitu péče nese odpovědnost právě pojišťovna, která hospodaří s našimi penězi. Má nám garantovat dostupné služby - lékaře, zubaře, abys byl ošetřen v nemocnici, pokud je zapotřebí. A právě správní rada má důležitou roli při rozhodování, kterým lékařům dá pojišťovna smlouvu, kterým nemocnicím zaplatí dobře, či špatně, jak ochotně schválí pacientovi nákladný lék.

V tuto chvíli jako klient moc nevidíš rozdíl mezi jednotlivými zdravotními pojišťovnami, chovají se podobně jako trubky na teplou vodu. Někde dostaneš “plavenku”, jinde poukázku na rehabilitaci, to je vlastně celý rozdíl.  My bychom chtěli, aby se zdravotní pojišťovny mohly odlišit nabídkou produktů, aby toho mohly nabízet mnohem víc. Konkurence na zdravotně pojišťovacím trhu by byla pozitivní. 

Takový koncept nazýváme samosprávnými zdravotními pojišťovnami, každopádně prvním krokem, který jsme chtěli realizovat bylo dosazení zástupců pojištěnců do správní rady zdravotních pojišťoven. Právě oni mají největší zájem na co nejširší dostupnosti zdravotní péče. Více k tomu přináší tento článek.

Jak se to Piráti rozhodli řešit?
Náš návrh reagoval na nález Ústavního soudu z podzimu loňského roku, který od 1. října zrušil podstatnou část stávající úpravy o obsazování orgánů zdravotních pojišťoven a doporučil zákonodárcům přijmout novou, která nebude protiústavní. Zkusím vysvětlit, jak to fungovalo dosud a v čem jsme chtěli změnu.

Dosud to bylo tak, že pojišťovna zjistila, kdo jí odvádí největší část pojistného, alespoň 0,5 % z celkem vybraných peněz, takže se to týkalo jen největších zaměstnavatelů a zástupce těchto podniků pozvala na volby, aby si tam dosadili své zástupce do Správních rady. Domluvili se mezi sebou, někoho zvolili a tito lidé pak řídili zdravotní pojišťovnu a rozdělovali přibližně 120 miliard korun. 

My jsme navrhovali transparentní volbu, tak jak ji chápeme my. Každý kdo má zájem se přihlásí a pošle informace o sobě Zdravotní pojišťovně. Jaké musí splňovat podmínky řeší nominační část našeho zákona. Pojišťovna tyto informace předá nezávislé instituci, v našem případě Českému statistickému úřadu a ten vytvoří “volební web” s informacemi o kandidátech a na webu pak sbírají nominační hlasy. Ti, kteří jich nasbírají dost pak postoupí do druhé kola, kdy volí všichni pojištěnci dané zdravotní pojišťovny. Buď se přihlásí na web a nebo pošlou volební lístek poštou. Jednoduché, každý hlas má stejnou váhu a počítá je nezávislá instituce. 

Na konci stojí správní rada s jasným mandátem od svých poplatníků, jak má spravovat jejich finance a starat se o dostupnost zdravotní péče. Pokud nebudou pojištěnci spokojeni, tak si po skončení volebního období si zvolí jiné zástupce. 

Proč takové řešení sněmovna nepřijala?
Zřejmě se jednalo o příliš revoluční návrh. V hodnocení ze strany ministerstva zaznívaly hlášky o tom, že by pojišťovny začaly proplácet příliš mnoho péče a to by vedlo ke kolapsu zdravotnictví. Pak také od jistých vládních poslanců i padly narážky, že pojištěnci zdravotnictví nerozumí a nemohou přeci do správních rad kandidovat ani volit. Na to se však s úsměvem jen dá říct: co kdyby tihle pojištěnci si nedejbože dovolili volit i do poslanecké sněmovny a obsazovali tak nepřímo třeba VZP? To jsem uvedl s notnou dávkou sarkasmu.  

Nicméně já to čtu tak, že někdo nechtěl aby zdravotní pojišťovny začaly dělat co mají a ukázal by se skutečný stav financí ve zdravotnictví. 

Co jste tedy schválili?
Vládní návrh přišel původně s takovou “oligarchistickou verzí” volit můžou zástupci podniků co odvádí aspoň 0,4 % a podniky se mohou spojovat, v teoretickém modelu, kdyby se spojili zástupci OSVČ by tak mohli volit i oni. Jen bych jich muselo být pár tisíc, aby dosáhli na ta čísla. Moc se nám to nelíbilo a jak se ukázalo, nebyli jsme sami. Nakonec se ministr dostal pod tlak a představil upravenou verzi, která byla pro nás akceptovatelná. Odstranil ten finanční limit odkud můžou začít podniky volit a přidal možnost elektronické volby, navíc celá volba pojede v jakémsi tripartitním modelu, zaměstnavatelé, zaměstnanci a stát. Každý má po pěti zástupcích ve správní radě. Tento model není úplně co jsme chtěli, ale blíží se tomu. 

Nyní nezbývá než pomoci hledat kvalitní zástupce do správních rad těchto oborových zdravotních pojišťoven abysme se ujistili, že jejich financování nenadržuje některým nemocnicím, ale řídí se primárně zájmy pojištěnců. 

Čtěte více:
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/pirati-predstavili-vizi-voleb-pojistencu-do-spravnih-rad-pojistoven.html
https://www.pirati.cz/tiskove-zpravy/oborove-pojistovny-prime-volby-tresnak.html
https://www.zdravotnickydenik.cz/2019/05/pirati-navrhli-novy-zpusob-obsazovani-rad-zdravotnich-pojistoven/
https://www.zdravotnickydenik.cz/2019/06/vlada-odmitla-navrh-piratu-zmenu-pojistoven-chysta-vlastni/

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Ministerstvo zdravotnictví #Petr Třešňák #zdravotní pojištění #Zdravotní pojišťovny #zdravotnictví

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.