Kauzy

Pirátka Markéta Gregorová jede „hlídat“ soudní proces s Julianem Assangem

24. 02. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se bude od dnešního dne v Londýně účastnit otevřeného soudního jednání o vydání zakladatele stránky Wikileaks Juliana Assange do USA. Tam by měl Assange čelit obvinění z téměř dvou desítek trestných činů, včetně nezákonného zveřejnění tajných dokumentů, za které mu hrozí souhrnný trest až 175 let.
 
 

marketa gregorova-green backround

Důvody pro cestu k soudnímu dvoru jsou podle Gregorové přinejmenším dva. „Zaprvé se chci osobně přesvědčit o jeho zdravotním stavu. Nezávisle na podstatě tohoto slyšení, žijeme stále v právním státě a demokratickém zřízení, kde mají vězni svá práva. Nechci se spoléhat na kusé a často protichůdné informace z různých zdrojů, chci vše vidět na vlastní oči,“ uvádí Gregorová, která ve stejném duchu minulé léto natáčela ruské vojáky, jak nelegálně posouvají gruzínské státní hranice. Julian Assange je dle několika zdrojů dokonce v ohrožení života.
 
Druhým zásadním důvodem je pro Gregorovou nezávislost celého procesu. „Chci vidět, jak soud probíhá, abych mohla vyvrátit případné dezinformace, které se jistě o procesu budou šířit i u nás. Zároveň je u takto kontroverzního a politizovaného případu důležité zachování objektivity soudu. I k tomu slouží přítomnost externích pozorovatelů,“ uvedla Gregorová.

„Uvědomuji si, proč je potenciální soudní proces v USA tak kontroverzní. A Assange by neměl být vzorem či modlou. Zároveň by ale neměl být vzorem toho, jak se nakládá s whistleblowery. Právě proto, že je tento případ tak sledovaný, je důležité vytvořit precedent pro to, kdy veřejný zájem mít informace o činnosti vlády převyšuje nebezpečí je mít – nebezpečí, kterým vystavily samy vlády své občany,“ dodala na závěr Gregorová.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Julian Assange #Markéta Gregorová

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.