Komentáře

Radek Holomčík: Nápad na zrušení lustračního zákona je zcestný. Chceme, aby platil i pro členy vlády

21. 02. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Komunistický nápad zrušit lustrační zákon nemá jiné opodstatnění než legitimizovat působení osob s problematickou předrevoluční minulostí. S tím Piráti nesouhlasí a naopak prosazují zavedení povinnosti lustračního osvědčení i pro nejvyšší státní úředníky. Více v minirozhovoru s poslancem Radkem Holomčíkem.

radek holomcik-mracoun-main

Piráti přišli v minulém týdnu s návrhem rozšíření povinnosti mít lustrační osvědčení i na členy vlády. Proč?
Je to reakce na, z mého pohledu nehorázný, návrh poslanců KSČM na zrušení takzvaného lustračního zákona. Považuji to za zcela zcestný nápad a s Piráty s tím absolutně nesouhlasíme. Vidím v tom snahu o legitimizaci komunistického režimu před rokem 1989. Zločiny, minulého režimu považujeme vzhledem ke své závažnosti za nerehabilitovatelné, obzvláště ne po pouhých 3 dekádách. Zrušení lustračního zákona, bych považoval za plivnutí do tváře všem obětem komunistických represí. Předložili jsme proto pozměňovací návrh, který komunistický návrh na zrušení lustračního zákona ruší a místo toho navrhujeme rozšíření povinnosti mít lustrační osvědčení i na členy vlády. Nevidím důvod, proč by měli mít výjimku. 

Proč by se ale měla ta povinnost nyní rozšiřovat? 
Ptejme se spíše naopak, proč to doposud nebylo nutné? Považuji za absurdní anomálii, aby se lustrační osvědčení požadovalo po příslušnících armády a státních úřednících, ale členové vlády, kteří navíc nejsou voleni, nýbrž jmenováni, byli z této povinnosti vyvázáni. Nemyslím si, že ministři jsou něco víc, a že by se v tomto případě mělo měřit dvojím metrem. 

Jedním z hlavních protiargumentů však je, že lustrační zákon je protiústavní. S tím tedy s Piráty nesouhlasíte?
Piráti nesouhlasí s argumentací, že je lustrační zákon protiústavní, protože vylučuje osoby z možnosti být jmenován do konkrétních funkcí na základě dřívějšího povolání. Problematické by bylo omezení pasivního práva volebního, tedy práva být zvolen. Lustrační zákon se ale dotýká jmenovaných funkcí, u kterých jsou jasně stanovené požadavky naopak žádoucí. Je přirozené, že po konci komunistického režimu zákonodárci vtělili do lustračního zákona odstřižení funkcionářů minulého režimu od vlivu na pro demokracii důležitých institucí, včetně armády.

Pokud komunisti považují lustrační zákon za protiústavní, nechápu, proč už dávno nedali podnět k Ústavnímu soudu? Ve Sněmovně jsou po téměř celou dobu, kdy lustrační zákon platí.

Má návrh reálnou šanci na úspěch? Máte pro něho zajištěnou podporu ve Sněmovně? 
Zatím se za ODS pozitivně k návrhu vyjádřil pan poslanec Žáček. Podporu dalších klubů budeme vyjednávat v dalších týdnech. Nemyslím si, že se k projednání návrhu v tomto volebním období dostaneme. Kdyby náhodou ano, chci být připravený.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #KSČM #Radek Holomčík

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.