Komentáře

Mikuláš Ferjenčík: Místo 500 položek zbyly jen 4 údaje. Ministerstvo otočilo s formulářem pro EET

20. 02. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Z více než pěti set kolonek na formuláři pro zvláštní režim EET zbyly jen čtyři údaje: počet tržeb za čtvrtletí, výše tržeb za čtvrtletí, počet storen a výše storen. Offline režim nyní bude použitelný pro významně širší skupinu podnikatelů. Ministerstvo financí dnes změnilo svůj postoj po soustavných aktivitách Pirátů a několikatýdenních debatách Pirátů se zástupci příslušných úřadů. Administrativa živnostníků bude výrazně jednodušší, než jak s ní počítal původní záměr.

ferjencik-cf

Než se ministerstvo rozhodlo k zásadnímu zjednodušení formuláře, zamítla Sněmovna hlasy vládní koalice náš pozměňovací návrh, který rušil uvádění výkazů za jednotlivé dny. V únoru tohoto roku proběhla jednání jak s ministryní Alenou Schillerovou, tak i ředitelkou Finanční správy Tatjanou Richterovou, na kterých jsme je seznámili s administrativně neadekvátní podobou formuláře. Na extenzivní pojetí výkazu jsme upozornili i prostřednictvím podnětu na zrušení EET u Ústavního soudu ČR. Na podobu formuláře nakonec upozornila i média a ministerstvo ze svého přebyrokratizovaného záměru dnes upustilo. Těší mě, že má soustavná práce v oblasti administrativy pro nejmenší živnostníky přinesla ovoce a děkuji všem kolegům, kteří mi pomohli tuto změnu prosadit. Namátkou: kolega Lukáš Kolářík, který mě na formulář upozornil, server Podnikatel.cz, který formulář zveřejnil, kolegové z opozice, kteří zvýšili mediální tlak a v neposlední řadě ministryně, která přehodnotila své původní rozhodnutí.

Ve formuláři pro zvláštní režim EET zbyly jen čtyři údaje. Počet tržeb za čtvrtletí, výše tržeb za čtvrtletí, počet storen a výše storen.

Jaká cesta vedla k přehodnocení názoru ministerstva?
1)
Podat pozměňovací návrh, který finanční správě zakazuje požadovat údaje za jednotlivé dny (zamítnuto).
2) Podat návrh na zrušení EET k Ústavnímu soudu opřený mimo jiné o extenzivní pojetí formuláře (nesouhlas vlády)
3) Upozornit ministryni financí na jednání rozpočtového výboru, že formulář s 540 kolonkami je absurdní. (ministryně pozastavila tisk formuláře)
4) Navštívit ředitelku Finanční správy (finanční správa uznala, že část položek je zbytečně administrativně náročná).
5) Vyvinout dostatečný mediální tlak, který upozornil na absurditu formuláře s pěti stovkami položek (děkuju především TV Prima a Novinkám.cz, že se tématu věnovaly).

A výsledek?
Offline režim EET bude použitelný pro nesrovnatelně širší skupinu podnikatelů. Má smysl se nevzdávat

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík/Redakce

Štítky: #EET #Mikuláš Ferjenčík

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.