Reportáže

Report Václava Židka: Smlouva o těžbě na Tlustci jde na ruku zájmům těžaře, připravuje se referendum

20. 02. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Bude ještě vůbec někdo naslouchat? Těmito slovy končila poslední epizoda pořadu Nedej se, která byla o Tlustci a 15. 3. bude k tomuto třaskavému tématu odvysílaná nová reportáž. Opravdu mne těší, že se novináři nejen České televize věnují tématům prostých občanů. O to více, když vidíme, že zastupitelstva měst si „vedou svou“. Piráti aktuálně podali žalobu kvůli dění v obci Hrčava. Také na schůzi v Brništi během jednání o kompenzačních smlouvách k těžbě na Tlustci, nebyli od podobného kroku daleko ani opoziční zastupitelé 

Zástupce těžaře hovoří na veřejné schůzi v obci Brniště k těžbě na Tlustci

Již od začátku zasedání bylo živo. Po schválení úvodních formalit přišel na řadu bod "projednání kompenzačních smluv“. To od prvních chvil provázela vzrušená atmosféra. Ačkoliv bod „Projednání kompenzačních smluv s firmou Kamenolom a.s.“ nenapovídá, že půjde o schvalování, tak se k němu pomalu starosta Vinš propracoval. To rozporovali zastupitelé Kateřina Zdobinská a Matyáš Kabeš, jelikož nebyli dopředu informování, že usnesením bodu „projednávání“ je hlasování o „schválení“. Pro zúčastněné občany bylo překvapením, že samotnou smlouvu zveřejní až po jejím podepsání.

Smlouvu se mi podařilo sehnat a starostou Vinšem zmíněná možnost ukončení smlouvy v případě zamítavého stanoviska referenda je nakonec ještě o něco peprnější. V případě zamítavého postoje občanů vyjádřeného referendem, může partner vypovědět smlouvu. Místo zneplatnění je zde uvedena jen možnost výpovědi, což těžař nemusí nutně udělat.

Diskuze k bodu přinesla mnoho informací, které odporovaly smlouvě, tak jak byla navržena. Na veřejném zasedání nebyl dokument k dispozici v plném znění, jen stručný výpis bodů. Ve zkratce 5 Kč za tunu, paušálních 300 tis. a 200 t kameniva jako kompenzace za zvýšenou prašnost, hlučnost, dopravu, narušení ochrany zvláště chráněných druhů a vytěžení strategické suroviny.

Pan senátor Jiří Vosecký (SLK) apeloval na zastupitele města Brniště, aby se chovali jako řádný hospodář a smlouvu nechali ještě prověřit renomovaným právníkem a místo sazby 5 Kč za tunu požadovali procentuální vyjádření platby a to ve výši 10 %, aby byla platba obci přiměřená růstu cen a v odpovídající hladině.

„Na tom se s panem senátorem jednoznačně shodneme, platba obci by se měla pohybovat v násobcích aktuální navržené kompenzace od těžaře,“ reaguje Václav Židek (Piráti). „Celá smlouva na mne působí, jako “výhružka“ obyvatelům Brniště, protože těžaři trvají na schválení před rozhodnutím OBÚ a dokonce i před místním referendem. Pokud by to bylo později, mohli by také nabídku stáhnout. Tím vytváří tlak na souhlas a v podstatě obchodují se strachem, aby odstranili poslední překážku v těžbě. Tím je samotný nesouhlas místních obyvatel, který bude při posuzování věci OBÚ pro zamýšlenou těžbu problematický“.

Nakonec se situace stala celkem nepřehlednou, přestože byla smlouva schválena těsnou většinou 5:4. Proti byli Bc. Kabeš Matyáš, DiS., Ing. Pastorek Ivan, Stoklasová Zdeňka, Zdobinská Kateřina. Následně bylo teprve schváleno referendum o těžbě na Tlustci. To by ale mělo znamenat zrušení předchozího usnesení o smlouvě, jelikož jedná ve věci, která se bude rozhodovat teprve v referendu.

Pokud přesto starosta podepíše smlouvu o kompenzacích, bude nutné reagovat na takové porušení právní cestou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Václav Židek

Štítky: #ekologie #Liberecký kraj #Václav Židek #životní prostředí

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.