Reportáže

"Hej, ty vole, jdi si dělat bordel domů, tady na tebe nikdo není zvědavej"

02. 02. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V nedávné době se na sociálních sítích objevilo hodnocení kvality života v obcích, ve kterých byly hodnoceny i Mariánské Lázně a bohužel jsme v celorepublikovém hodnocení nedopadli moc dobře. Ovšem záleží na úhlu pohledu a také na kritériích hodnocení. Když se na výsledek podíváme jiným pohledem zjistíme, že to bohužel není problém jen Mariánských Lázní, ale že je to problém celého Karlovarského kraje. Naopak v Karlovarském kraji jsme na tom ještě celkem dobře viz pěkné třetí místo v žebříčku.

lukas_jandlovsky

Jak to hodnocení vlastně vzniká, se bohužel nikde nedočteme, byť popis nám dává aspoň základní orientaci. Myslím si, že v některých bodech jsou Mariánské Lázně dost podhodnocené. A například nula bodů za údajnou absenci kvalitních středních škol je opravdu matoucí, protože když jsem se naposled díval, tak tu máme stále gympl i hotelovku.

Zdravotnictví v prostých faktech

Velký problém je určitě zdravotnictví a městská nemocnice. A opět se nejedná jen o problém našeho města, ale celého kraje. Historii nemocnice asi každý zná. Ví se, že dřív (v roce 2008) byla téměř celá prodána do soukromých rukou, a že sliby kupujících pak nebyly vyplněny.

Provoz městské nemocnice je extrémní finanční zátěží pro každé město, jak můžeme vidět například u Rumburku, kdy došlo ke zadlužení města v řádu desítek milionů. Celkově je naše zdravotnictví podfinancované, a to nejen finančně, ale i personálně.

Je to vlastně jednoduché - jde o peníze a důvěru občanů ve zdravotnické zařízení. V takto malém městě by provoz nemocnice vyžadoval ohromnou finanční dotaci. Ani to by nebylo zárukou, že by zde pojišťovny něco takového podpořily. Je nutné si uvědomit, že občané odvádí peníze zdravotní pojišťovně a ta je zároveň i odpovědná za dostupnost zdravotní péče. Město ze zdravotního pojištění nevidí ani korunu, a tak to vlastně doplácí z peněz, které mohly jít do jiných investic.

Městská nemocnice v Mariánských lázních

Bohužel politika zdravotních pojišťoven dle mého názoru nahrává spíš farmafirmám a jejich finančním zájmům a ne personálu nemocnic a občanům. Rozhazované peníze za předražené nákupy vybavení pak prostě a jednoduše chybí ve financování personálu, který mezitím zkrátka odešel na západ nebo mimo zdravotnictví za lepší životní situací. Moc dobře si pamatuji dobu kolem roku 2010-11, kdy se lékaři stavěli na zadní v akci “Děkujeme, odcházíme”, kdy neměli zastání u vlády ani u veřejnosti a dopadlo to tak, jak to dopadlo.

Už nyní spolufinancujeme provoz aspoň chirurgické a lékařské pohotovosti, aby tu byla zachována, a to částkou 3,6 milionu korun a další část pak posílá Karlovarský a Plzeňský kraj. Však je to také povinnost kraje zajistit dostupnou pohotovost, ne města. Ten však má v tomto svých problémů jistě dost. Problémy chebské, karlovarské i sokolovské nemocnice jsou všem jistě také známy, a to je tam diametrálně více občanů. Jsme bohužel prostě tak trochu na okraji kraje, ovšem ne dojezdu, což je validní argument.

V loňském roce radní města Josef Pavlovic zařídil vypsání dotačního grantu pro zubaře, protože si moc dobře uvědomujeme, že i zubaři jsou v našem městě obrovský problém. Zatím se sice žádný pro tuto možnost nerozhodl, ale sem tam se po tom nějaký poptá, takže by to měla být jen otázka času, kdy to nakonec dopadne dobře. Určitě se v tom snažím myslet pozitivně. Prostě Chci zubaře!

Josef Pavlovic, pirátský radní Mariánských lázní

Podpora sportu je nadstandardní

Myslím, že je určitě potřeba zmínit velkou podporu sportu v našem městě, která by měla být velkou motivací pro místní občany. Financování sportu v Mariánských Lázních městem je opravdu nadstandardní. Krom každoročního vypisování dotací pro sportovní spolky ve výši 5 milionů korun, které rozděluje komise sportu, jde spousta financí na provoz sportovišť, o které se stará SMS ML. Určitě se podívejte, co vše obstarává, je toho opravdu hodně. Jen pro příklad zmíním loňskou rekonstrukci chlazení zimního stadionu, které celkově vyšlo na bezmála 38 milionů korun. I když byla částečně financována z dotace, město přesto platilo zhruba 20 milionů ze svého rozpočtu. 

Velmi častým argumentem, který pojmenováváte jako problém v oblasti sportu, je chybějící inline dráha. Tu se také snažíme vyřešit, ovšem dle projektové dokumentace jde o částku kolem 7 milionů korun, což není zrovna málo. Nemyslím si, že je až tak životně důležitá, přesto se řešení hledá a taktéž věřím, že se dříve či později kopne do země a budete se po ní projíždět.

Musím také zmínit dlouhou plochou dráhu, která je bohužel v dlouhodobě neudržovaném stavu. Ovšem k tomu je také potřeba dodat, že je v soukromých rukách a jednání s provozovateli je krkolomné, nicméně probíhá a snad se také řešení najde. Určitě se ovšem chce, aby byla zachována, postupně opravena a vylepšena tak, aby sloužila co nejlépe ke svému účelu.

Kultura ve městě je, aneb pořád se něco děje

Podpora kulturního vyžití ve městě je dle mého názoru celkem rozumná. Ve městě se stále něco děje. Není víkendu, kdy by nebylo, kam si zajít. Ano, vím, nejsou zde obrovské festivaly s těmi nejznámějšími interprety, které by asi někteří vyžadovali v pravidelných intervalech. Kdo se ovšem kolem pořádání akcí pohybuje, ten ví, že by to byla z finančního hlediska utopie. 

Pořádání kulturních akcí a provozů je čistě z ekonomického hlediska obvykle ztrátové a na malém městě, kde není dostatečná kupní síla, ještě víc. Přesto se zde najde několik odvážlivců, kteří se i přesto snaží tuto záslužnou činnost dělat a za mě jim za to patří velké díky a pokud budu moct, rád je v jejich činnosti podpořím. Však jsem u nich zažil spoustu perfektních zážitků v průběhu celého svého života zde ve městě. RC Morrison pro mě bude například navždy srdcová záležitost, vždyť letos slaví 20 let své činnosti a na jejich koncerty jsem chodil už jako puberťák (snad se ho majiteli ještě dlouho nepovede prodat). Club Na Rampě (existuje i v současnosti, ale s předchozím již nemá v podstatě společného), nyní Club Na Dvorku, kdy z ekonomických důvodů museli na čas svoji činnost omezit, do města také dokázal přivést takové kapely, o kterých by se mohlo podobně velkým městům jen zdát. Musím proto ocenit, že i komise kultury, kterou ve městě máme, jim podporu přiznává v míře, kterou umožňuje rozpočet města. Přeci jen mají k dispozici jen 1,3 milionu, které zdaleka nepokryjí poptávku žadatelů o dotaci. I tak dokáží podpořit kolem 30-40 akcí či spolků ročně.

Tím však podpora kultury ve městě zdaleka nekončí, ba naopak spíš začíná. Město dalšími miliony platí činnost KISu, které se stará o provoz infocentra, městského divadla a pořádá jednu z největších akcí města - Zahájení lázeňské sezony, kdy do města dorazí tisíce návštěvníků jen na tuto akci a dělá další činnosti, které přímo či nepřímo ovlivňuje kulturu v Mariánských Lázních. Nesmím zapomenout na dalších pár milionů na provoz městské knihovny a muzea. Mimochodem městské muzeum je výjimkou v KV kraji, protože jiná muzea má pod sebou přímo kraj a města tak s nimi nemají žádné výdaje. To naše si platíme sami. To je další várka potravy pro duši, kterou bezesporu kultura je. Dále například vánoční trhy, podpora dalších festivalů ve městě... je toho opravdu hodně. Kdo chce, najde si svůj repertoár v městském kalendáři akcí či na jeho Facebookové verzi. Opravdu tam najdete vše. Pro ty, co nemají moc čas vyhledávat informace, je k dispozici i mobilní rozhlas, který vás rychle a přímo informuje do vašeho mobilního telefonu a emailu.

Na konec jsem si nechal Západočeský symfonický orchestr, který je historická perla města. Nejstarší symfonický orchestr v ČR, který příští rok oslaví rovných 200 let činnosti. Tím se prostě nemůže pochlubit nikdo jiný než Mariánské Lázně. Na opačnou stranu musím konstatovat, že taková rarita i něco stojí, v letošním roce to bude rovných 14 milionů korun. Náš lázeňský poslanec Petr Třešňák se sice snažil v Poslanecké sněmovně předložit návrh na změnu financování těchto spolků, leč bohužel nenašel podporu u naší vlády, proto tato finanční zátěž bude i nadále na bedrech města. Určitě se ale bude snažit dál a třeba se to časem povede zvrátit.

Petr Třešňák, pirátský poslanec za Karlovarský kraj

Dalo by se dokonce polemizovat s tím, že je kultury v našem městě tolik, že jsou lidé až přesyceni. Organizátoři často narážejí na malou návštěvnost i u akcí, které jsou dlouhé týdny předem propagovány. Nebo je to pomalým vznikem tzv. “gaučové kultury”, kdy si někdo raději koupí domů láhev vína nebo nějaké to pivo a ven nevyráží? Těžko říci. Nezbývá než doufat, že lidé budou za kulturou vyrážet a organizátory tato situace neodradí od dalšího pořádání akcí.

Pracovní příležitosti nejsou pro každého

Tohle je z mého pohledu kámen úrazu Mariánských Lázní. Práce tu je sice nejspíše dost, ovšem špatně placená a valná většina úzce zaměřená na práci na hotelích či v gastronomii. Dříve to bylo pro zaměstnance o poznání lepší. Moderní doba sebou přinesla i moderní návyky, jako je platba kartou či online.

Dříve při platbách v hotovosti si prostě personál přivydělal na dýškách, které znatelně kompenzovaly nízké platy, a ty ve velké míře nahradily bezhotovostní platby, kde už prostě tolik dýšek nebývá. Změnila se i klientela, která už není tolik štědrá jako dříve, už jen proto, že i pro ně je to dražší než dříve. Cenově se prostě pomalu srovnáváme se západem, což je zase v jiných ohledech dobře. Platy tomu ale, bohužel, neodpovídají.

Zaměstnavatelé nicméně tento problém moc neřešili, respektive řešili nabíráním levné pracovní síly ze zahraničí, většinou z Ukrajiny a dalších východních zemí. Tohle jim sice možná pomohlo na chvíli vyřešit problém, ale dlouhodobé řešení problému to nebude. Ruku v ruce s tím už probíhá i rozumné navyšování platů, ale nejspíš s křížkem po funuse a lidé, co už se jednou rozhodli odejít, se budou vracet jen obtížně.

Situaci trochu pomohla výstavba hal u Nové Hospody, ale práce tam, byť rozumně placená, není pro každého. Pořád se jedná o práci “u pásu” pro dělníky a skladníky, někdy vznešeně nazývanou operátor, a ta se lidem s vyšším vzděláním obvykle časem zají, pokud si zrovna nemají v plánu vyčistit hlavu. Poptávka po odborné práci bude prostě vždy spíše doménou větších měst, případně zahraničí pro ty jazykově vybavené. S tím se asi musíme smířit. Jsme přeci jen lázeňské město se specifickým pracovním trhem.

Podpora rodin s dětmi je pro nás důležitá

Rodiny s dětmi jsou bezpochyby základ každé civilizace a je tedy potřeba je i v Mariánských Lázních náležitě podporovat. Je důležité primárně podporovat jejich vzdělávání a žití ve městě. K tomu zde máme, troufám si říct, sedm perfektně vybavených mateřských školek, pět základních škol, tři střední školy a dokonce i jednu vysokou školu. Pokud mi někdo nevěří, tak všechny jsou uvedeny na městském webu. Dále zde máme k dispozici i Městský dům dětí a mládeže, Domov dětí a mládeže a pro ty méně šťastné i Dětský domov. Nebo co třeba 16 dětských hřišť? Ty jsou snad všude, super.

No a protože tyto všechny zařízení nedokáží úplně efektivně pracovat současně s dětmi (hlavně těmi nejmenšími) a rodiči najednou, tak v Mariánských Lázních vznikl rodinný a komunitní spolek aktivních maminek, které s radostí a elánem provozují Domeček z Vrbiček, kde se maminky, ale i manžové, můžou přiučit spoustu zajímavých věcí. Co všechno, to tady nebudu vypisovat, nicméně koho to zajímá, tak se může podívat na jejich program a FB. Všechno tam najdete krásně popsané. A jsem tedy rád, že i je město ze svého rozpočtu, i přes pravidelné výhrady některých opozičních zastupitelů, podporuje.

Společné žití

Tohle je pro lidi čím dál tím víc problém. Ruku v ruce s nízkými platy a tedy nedostatkem financí, se pak chodí méně bavit, protože racionálně uvažující člověk jako první, v případě šetření, bude šetřit právě na zábavě. Z toho pohledu pak město s jeho kupní sílou a s množstvím možností, kde se bavit vypadá, jako by zelo prázdnotou. (v Hleďsebi to mají snadné, jeden kulturák, a to je v podstatě vše. Tak kam jinam se mají jít bavit? No jasně do Mariánek :P) Ale to opravdu není způsobeno tím, že by tady nic nebylo nebo se nic nedělo. Je to velká škoda a snad se to společně se zvyšováním platů zase zlepší a zase bude období hojnosti, tak jako dříve.

I tak je tu i spousta další zábavy. Můžete se třeba zajít podívat na hokej, na fotbal, do kina, projít po parcích a vyhlídkách. Zaplavat do bazénu, zahrát tenis a spousta dalších možností. Ne, fakt je toho hodně, je jen na vás, co si vyberete. Doma u telky je fajn, rozumím. Ale pak prosím nenadávejte na Facebooku, je to jen na vás. Inline to nespasí, v tom není ten hlavní problém. Problém je v nás všech. Zkuste se nad tím zamyslet.

Do tohoto odstavce bych rád také napsal zmínku o participativním rozpočtu, jehož první ročník jsme úspěšně zorganizovali. Byl to náš pilotní projekt plný překážek a provozních překvapení, ale nakonec se to vše úspěšně povedlo. Jsem rád, že jsem mohl být v hlavním organizačním týmu a pomohl projekt rozhýbat. Věřím, že to mělo smysl. Můžete posoudit sami, jestli se vám projekty, které z toho vzešly, líbí. Určitě částečně také pomůžou ve společném žití ve městě. Na jaře začne město s jejich realizací. A rovnou začne i druhý ročník, kdy doufám v ještě větší zájem veřejnosti. Vždyť je to paráda, každý může předložit svůj návrh. Tak se toho nebojte, je to opravdu snadné. Sám jsem si to jako občan vyzkoušel a můj návrh na veřejný gril u jezírka za Vorou vyšel. Paráda! Už se těším, až vytáhnu kamarády na společnou grilovačku. A to může kdokoliv, bude totiž veřejný.

Velkou práci odvádí i Komise zdravých měst a Komise sociálních věcí. Plánují a chystají fakt spoustu zajímavých věcí. Spolupracují například se sítí zdravých měst či se Skutečně zdravou školou. Přečtěte si, o čem to je. Tohle prostě chceme, má to smysl. Pokud vás něco z toho zajímá více, určitě vám ráda poradí naše radní Karolína Vejmělková, která se na tuhle oblast specializuje.

Bydlení je problém

Jo to je problém, je to tak. Spekulanti vykoupili byty na investice a pronájmy a je jich nedostatek. Parcelace nových pozemků pro výstavbu bytů a domů vázne. Ano, víme o tom a trápí nás to. Opravdu byl problém sehnat byť jen projektanty, kteří by vytipované pozemky k parcelaci naprojektovali. (Když už se to takhle nedařilo, tak alespoň že se daří okolním vesnicím. Já osobně jsem rád, že i v našem bezprostředním okolí životní úroveň funguje, byť našemu rozpočtu to moc neprospívá).

Tohle se teď čerstvě povedlo vyřešit, parcelace se již projektují a snad to pomůže situaci alespoň trochu zlepšit. Velkou zásluhu na tom má náš starosta města Martin Kalina a úředníci úřadu. O moc víc se toho teď asi dělat nedá. Kde to lze se staví, viz třeba rezidence Plzeňská, či na Tepelské ulici.

Situace je tedy složitější a finančně náročnější, ale kdo chce, bydlení zde určitě najde. Když bylo v Mariánských Lázních více občanů, tak přece také někde bydleli.

Úbytek turismu, všemi očekávané UNESCO

Od hoteliérů a provozovatelů v turistickém ruchu slýcháme, jak je to rok od roku horší. Je určitě nutné na toto téma debatovat a snažit se zjišťovat, čím je to způsobené. Z jedné strany slyšíte, jak by se mělo více starat město, z druhé jak by se měl starat provozovatel.

Já si myslím, že pravda je někde uprostřed. Domnívám se, že dost hoteliérů ještě úplně nepochopilo moc a sílu digitalizace, respektive online prostředí. Je to velmi mocný nástroj a jsem přesvědčený, že jeho potenciál využívají jen velmi málo (toto platí pro všechny podnikatele v Mariánských Lázních, nejen pro hoteliéry). Naopak se spoléhají na služby třetích stran, kterým ovšem musí platit velké provize z prodejů a předhánět se slevami, aby uspěli v konkurenčním prostředí. Tohle je cesta do pekel.

A město jejich podnikání samo o sobě spasit nemůže. Určitě může pomoci, prezentuje se jako celek všude možně, však je to také v jeho zájmu. Dělá weby, sociální sítě, brožury, knihy a to vše vícejazyčně. Dále se třeba stará o parky, lesy, infrastrukturu, zábavu, kultura a další. Tohle vše přece ti hoteliéři svým hostům nabízí. Ale samo o sobě jim tržby opravdu nezařídí a tu práci si s tím musí prostě nakonec dát každý. Jinak to fungovat nebude.

Velká očekávaná událost je jistě zapsání Mariánských Lázní do seznamu UNESCO. Někteří lidé od toho očekávají opravdu mnoho. Já jsem v hodnocení zdrženlivější, určitě to totiž nepřinese jen výhody, ale i starosti. Nicméně se s nimi popereme. Pokud vše půjde hladce, tak by k podpisu mělo dojít letos v létě. Nechme se překvapit, snad to dopadne dobře a městu to pomůže. Rád bych v tomto odstavci zmínil pana Kajlíka, který se v plném rozsahu zhostil funkce Site managera projektu a hlavně Vojtu Frantu, který vše zařizoval na kraji a nebýt jeho, tak by se nikdy tahle možnost neuskutečnila. Moc díky za Vaše nasazení!

Životní prostředí je prostě TOP

Tohle na Mariánkách prostě miluju. To prostředí, prameny, parky, v kombinaci s krásnou přírodou v okolí města, ale i ve městě (nejde snad ujít 100 metrů, aby člověk nešel kolem stromu; schválně si to zkuste a napište mi jestli se pletu), čistým ovzduším, lesy... To je prostě žití dokonalé, pro každého a zadarmo! No řekněte upřímně, kde tohle mají? Tady není potřeba co obhajovat a vysvětlovat, je to prostě top. Važme si toho.

Infrastruktura a doprava ve městě

Tady je dobré si přiznat, že město má velký deficit, který se ovšem postupně dohání. Každý rok se investuje do chodníků a silnic co se dá, tedy zhruba 15 milionů. V loňském roce to dokonce bylo přes 20 milionů korun na rekonstrukce. A to nemluvím o obyčejných opravách. Snad už je to vidět, i když místa, které na svojí rekonstrukci teprve čekají, jsou jistě také. Ale opravuje se, to je důležité.

Osvětlení potřebuje svojí údržbu jakbysmet a postupně, a to i díky dotacím, se obměňuje. Zub času je prostě neúprosný. V letošním roce rozjíždíme 1. etapu a budeme měnit celkem 300 lamp v Úšovicích. Dejte nám čas, zamakáme na tom. (jak já moc bych tu kouzelnou hůlku občas chtěl)

MHD se také, a to hlavně díky Karlovarskému kraji, povedlo vylepšit. Respektive zachovat trolejbusovou dopravu a již brzy se pořídí nové trolejbusy. Bylo to, a je nadále, sice drahé, ale k našemu městu to už patří a je to stále ten nejzelenější provoz pro město. 

Trolejbus hromadné dopravy v Mariánských lázních

Údržba města se jeví jako nedostatečná

Tohle je citlivé téma. Někomu se údržba zdá nedostatečná. Jiní vědí, že to v hodně případech není až tak chybou města. Je to problém. Opakující se vandalismus a bordel od našich méně čistotných občanů nám všem prostě přerůstá přes hlavu a náš rozpočet stojí hrozně moc peněz, které pak chybí na běžnou údržbu. Schválně se ta to podívejte z druhé strany. Myslím si, že i kdyby se na to vyčlenilo dalších 15 milionů korun, tak by to nestačilo. Vždyť jen provoz TDS město stojí desítky milionů ročně. Za tu sumu ovšem nemají na starost jen běžnou údržbu, je toho mnohem víc. Co vše dělají si můžete přečíst na jejich webu.

Velmi často nám na sociálních sítích píšete, kde všude je problém. Bohužel to není to správné místo pro hlášení a vyřešení problému. Vlastně to jen obvykle vyvolá úplně zbytečné hádky a diskuze. Pokud opravdu chcete, aby se s problémem něco stalo, je zapotřebí to nahlásit na místo, kde se to dostane ke kompetentním osobám k řešení. Ať už je to úřadMěstská Policie, kterou ve městě provozujeme, v těch vážnějších případech i Policii ČR, či TDS mající na povel údržbu, či přes aplikaci Mobilní rozhlas, kde je velmi šikovná možnost pro přímé hlášení závad a problémů. Děkujeme, že je využíváte, jsou tu právě pro vás.

No a ti bordeláři? Prosím vás, nechte toho, chovejte se ohleduplně ke svému okolí. Vždyť je to tady přece i pro vás. Vždyť tady přece taky žijete. Zamyslete se nad tím, prosím.

No a pro ty mladší a míň bystřejší: “Hej, ty vole, jdi si dělat bordel domů, tady na tebe nikdo není zvědavej”.

Transparentnost je potřeba

Tu prostě milujeme. Podle mě je to úplný základ pro kontrolu veřejných financí a činnosti. Vždyť jsou to vlastně vaše peníze, které je potřeba hlídat. Jsem rád, že se nám povedlo zpřístupnit Zastupitelstva online, že jsou i podklady zastupitelstva online, že jsou všechny komise veřejně přístupné, že je klikací rozpočet, že si s vámi starosta města Martin Kalina povídá při kávě se starostou a to i online se záznamem a spoustu dalších. To vše jsou přece príma věci, kdy máte možnost se vše dozvědět, či částečně ovlivnit. Paráda, hltejte informace, jsou tu jen pro vás. 

Martin Kalina, starosta Mariánských lázní za Piráty

Vyrovnaný rozpočet je pro nás prioritou

Vždy jsme si stáli za tím, že investovat se musí, ovšem vyrovnaný rozpočet je potřeba. Vzít si půjčky a na spoustu let se zadlužit, to umí každý trumpeta, na tom není nic těžkého. Můžete u toho i tvrdit, že životnost silnic po opravě je 30 let a nebude se na ně pak muset sáhnout. No, my tomu fakt nevěříme. Je to fajn se krátkodobě blýsknout investicemi, ale někdo to taky potom musí zaplatit, rozpočet je prostě neúprosný. V Brně teď třeba nemají na opravu přívodu pitné vody, protože splácejí 100 milionů ročně! (a to nemluvím o tom, že jeden metr potrubí tam má stát 200.000 korun). Tohle jim prostě nezávidím.

Určitě je potřeba tuto situaci vylepšovat dotacemi, které jsou. Občas si myslím, že se dávají kam nemají, ale prostě jsou. Na toto téma by se dalo diskutovat dlouze, ovšem to není podstata tohoto článku. Proto jen krátce. I našemu městu se nějaké povede získat a doufám, že se to našim úředníkům bude dařit co nejvíce. Svět dotací je komplikovaný.  

Nedávno proběhla vášnivá diskuze ohledně zrušení poplatku za psa. Já jsem za to rád. Proč vybírat poplatek, jehož výběr stojí skoro ty samé peníze, co se vybere? Ano, někdo by mohl namítnout, že se mohl navýšit. Já s tím prostě nesouhlasím a pokud je to možné (a bylo :) ), tak ať se zruší. Nemám je prostě rád, nemám rád poplatky, nemám rád pokuty, nemám rád zákazy. Je jich moc a život se tím moc komplikuje. Co není bezpodmínečně nutné, tak ať není. Ukrajuje to ze svobody, kterou naštěstí máme. Jestli po nich někdo touží, tak bude potřeba volit jiné lidi, kteří jim pak ty poplatky zavedou a zdraží. Je to jejich volba, budu s ní nesouhlasit, ale respektovat.

Jiná situace je ohledně ubytovacího poplatku, tam jsem určitě pro jeho zdražení, když to jde. Naše město je z turismu živo, má s ním spoustu nákladů a tohle je přímá kompenzace za toto odvětví. Je tedy obhajitelný, dle mého dokonce nutný, aby vše mohlo fungovat. Navíc politik je volen a placený občany, měl by tedy šetřit hlavně jim. Turista jde za zábavou, je to tedy placená služba, a to i městem.

Mimochodem všimli jste si toho ticha v diskuzích na sociálních sítích, když se oznamovalo snižování ceny tepla dálkového vytápění v Mariánských Lázních? Trošku to zamrzelo. Vím, že to není moc, ale při každoročním zdražování všeho je to přeci pro spoustu lidí dobrá zpráva, ne?

Určitě se také nezapomeňte podívat na schválený rozpočet města pro rok 2020. To vám také dost vypoví o tom, co vše se z městských peněz financuje.

Malé zhodnocení na závěr

Na závěr ještě dodám jeden malý příběh, který se ke mě donesl. Do Mariánských Lázní přijel na nádraží turista, který si zaplatil ubytování na jednom z hotelů. Na nádraží si zavolal taxi aby ho odvezl. Po příjezdu na hotel celý zklamaný povídá paní provozní “ten taxikář se mě ptal, proč jedu sem do takovýhle díry”. Dále netřeba vyprávět. Ne, takhle fakt ne. On to ví moc dobře, proč se rozhodl svoje peníze utratit zrovna u nás. Navíc to fakt nic nevyřeší. Pane, jestli je to tady pro vás díra a máte se tu špatně, tak proč Vy jste tady? To je správně položená otázka.

No a těm ostatním kteří, stejně jako já milují Mariánské Lázně, říkám s hrdostí:

Mariánské Lázně, město ve kterém žijeme!

V tomto příspěvku se jedná primárně o můj pohled na žití v Mariánských Lázních a činnostech našeho vedení města. Nemusí se ztotožňovat přesně se všemi, i když věřím, že jsme všichni na podobné vlně. Navíc věřím, že se opravdu snažíme, aby se v našem městě skutečně lépe žilo, i když to někdy není snadné. Vím jistě, že je stále co zlepšovat a je to běh na dlouhou trať.

Děkuji každému, kdo článek dočetl až sem. Je toho fakt hodně, že? Jedná se o spoustu informací, nemohu vyloučit, že jsem na nějakou opomenul, určitě budu rád, když mi do komentářů pod příspěvkem napíšete i váš názor, či další odkazy a budu rád, pokud můj příspěvek do debaty o veřejném životě v Mariánských Lázních budete sdílet.

Cílem článku je vám mimo jiné pomocí odkazů ukázat i spousty dalších www stránek a informací, které jsou vám k dispozici online a možná o nich jen nevíte.

Pokud vás zajímají i další informace přímo od Pirátů v Mariánských Lázní, tak se určitě nezapomeňte přihlásit k našemu odběru novinek přímo do vašeho emailu, aby vám neuniklo nic důležitého.

Lukáš Jadlovský, pirátský zastupitel města Mariánské Lázně

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Jadlovský

Štítky: #Karlovarský kraj #komunální politika #Mariánské Lázně #místní zastupitelstvo #pirátští zastupitelé

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.