Média

Poslanec Martínek interpeloval ministryni financí ohledně nebezpečných zpětných hypoték

31. 01. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátský poslanec Tomáš Martínek interpeloval ministryni financí Alenu Schillerovou ve věci nekalých praktik při poskytování tzv. zpětných hypoték. Zpětné hypotéky představují finanční produkt, zejména pro seniory, kteří nemají na stáří našetřeno, ale vlastní byt nebo dům. Při uzavření smlouvy pak čerpají úvěr proti zástavě vlastního bydlení. Každá smlouva má však odlišné parametry: důchodce může obdržet celou částku půjčky ihned při uzavření smlouvy nebo může půjčku čerpat na splátky. Existuje i kombinace obojího. 

martinek-portret-cf

Tento finanční produkt se může zdát jako výhodný, zejména pro důchodce, kteří nemají dostatečné finanční prostředky. Nese s sebou však velká rizika. Jednak není často vyřešena situace, co se stane v případě, kdy senior žije déle, než je předpokládaná doba ve smlouvě a svou nemovitost prodat nechce. Dále mohou být po smrti seniora problémy v rámci dědického řízení - musí dojít ke standardnímu splacení úvěru a to buď výnosem z prodeje nemovitosti nebo splacením ze strany dědiců.

Největším problémem je však situace, kdy při uzavření smlouvy přestává být senior majitelem zastavěné nemovitosti. V případě úpadku společnosti tak senior může přijít nejen o své peníze, ale i nemovitost. Před podobnými praktiky varovala i Česká národní banka: “ČNB považuje produkt ‚zpětné hypotéky‘ za velmi rizikový, protože ten, kdo prodá nemovitost s příslibem budoucích plateb, může v případě úpadku poskytovatele zpětných hypoték přijít o vše – nemovitost i příjem.”

Proto se poslanec Martínek rozhodl ve své interpelaci dotázat ministryně Schillerové, jakým způsobem tuto problematiku řeší a zda zamýšlí podniknout nějaké kroky. Poslanec Martínek konkrétně navrhuje možnost legislativní definice reverzní hypotéky, aby mohl být jasně určen regulátor i podmínky poskytování, mezi kterými by mohla být i povinnost pojištění poskytujících společností proti úpadku obdobně, jako tomu je nyní u cestovních kanceláří. Ministryně přiznává, že existují velká rizika a ministerstvo již varovalo před rizikovostí daného produktu, současně také přiznává, že produkt je poskytován mnoha formami - na základě zákona o spotřebitelském úvěru, ale i přes smlouvy uzavřené podle občanského zákoníku. Proto je regulace složitá a má obavy, že by ministerstvo financí nedokázalo jasně legislativně definovat daný produkt, aby nedocházelo k obcházení zákona.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Forýtek, Tomáš Martínek

Štítky: #Finance #Ministerstvo financí #Tomáš Martínek

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.