Média

Sněmovna projednala závěrečnou zprávu ke kauze OKD, trestní oznámení už prošetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu

31. 01. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanecká sněmovna naposledy projednala a vzala na vědomí závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k OKD. Šéf vyšetřovací komise Pirát Lukáš Černohorský už také podal všechna trestní oznámení, která vyplynula ze závěrečné zprávy.

cernohorsky-mobil-main

„Některé z podezřelých okolností už prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, se kterou nadále spolupracuji. Trestní oznámení se týkají exministrů Vladimíra Dlouhého, Bohuslava Sobotky, Milana Urbana a Jiřího Skalického. Nevyhnuli se jim ale ani podnikatelé Viktor Koláček a Zdeněk Bakala,“ doplňuje Lukáš Černohorský.

Sněmovna dnes vzala závěrečnou zprávu na vědomí, hlasování však předcházela poměrně vzrušená debata. „Jsem rád, že podpora vyšetřovací komise šla napříč politickým spektrem a že se až na výjimky našla politická vůle kauzu OKD rozkrýt a dořešit. Téma OKD je stále živé, dokazovala to dnešní debata na plénu. Skeptickým komentářům kolegy Lubomíra Zaorálka z ČSSD, které dnes ve Sněmovně zazněly, se nelze divit, když právě jeho straničtí kolegové jsou v souvislosti s kauzou skloňováni nejčastěji. V policii mám důvěru a věřím, že všechna trestní oznámení důkladně prošetří,“ pokračuje Lukáš Černohorský.

Poslanecká sněmovna také přijala usnesení předložené sněmovní vyšetřovací komisí, v němž žádá vládu, aby postupovala v intencích opatření vyšetřovací komise uvedených v závěrečné zprávě. Dále bylo Poslaneckou sněmovnou jednomyslně odsouhlaseno usnesení člena komise Josefa Hájka týkající se přímo osoby Zdeňka Bakaly v tomto znění: „Poslanecká sněmovna považuje jednání Zdeňka Bakaly, který se odmítl dostavit k podání svědecké výpovědi, za nepřijatelné pohrdání ústavním orgánem ČR, navíc zesílené skutečností, že v České republice zbohatl a jeho majetek a investice jsou českými orgány chráněny. Sněmovna konstatuje, že tím, že ostentativně odmítl splnit svou zákonnou svědeckou povinnost, porušil Zdeněk Bakala zákon o jednacím řádu PS PČR a jeho přílohu.”

Lukáš Černohorský celkem podal jmenovitá trestní oznámení na čtrnáct osob, jednoho neznámého pachatele a také bývalé členy orgánů NWR i OKD nebo auditory KPMG. Celková škoda, která měla být státu privatizací minoritního podílu v OKD způsobena, je vyčíslena na 5,7 miliard korun. Kauza se dotýká zhruba 100 tisíc nájemníků žijících ve 44 tisíc bytech OKD. Vznik vyšetřovací komise k OKD iniciovali Piráti v prosinci 2017, krátce po volbách do Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Lukáš Černohorský #OKD #sněmovní komise

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.