Reportáže

Rozhovor s Lukášem Wagenknechtem: Politik musí mít lidi rád. Stavme na střední vrstvě, malých podnicích a pomáhejme jim

31. 01. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Lukáš Wagenknecht patří mezi ty senátory, o kterých je hodně slyšet. Nedávno vstoupil do České pirátské strany, ale moc se pro něj nezměnilo, pracuje stále naplno. Je nějaký rozdíl mezi prací auditora a senátora? Proč je výhodné podporovat malé podnikatele a spravedlivé zdanění? Jak se bránit korporativismu? Stojí za převzetím státu jen jeden člověk? Jaký volební systém je lepší? Jak mohou Piráti získat voliče jiných stran? O tom, ale i mnoha dalších tématech se dozvíte v rozhovoru Pirátských listů.

wagenknecht-profilovka-main1

Jak se cítíš jako relativně nový Pirát?
No, moc nová změna to pro mě není, protože se s Piráty kamarádím a spolupracuji už vlastně od voleb, spíše to beru jako nějaké potvrzení té spolupráce. Ten motiv byl, že jsem se zapojil do volebního výboru, jsem ve formálních strukturách, funkcích. A tak jsem si říkal, že by bylo nelogické, abych to neudělal i formálně. Přemýšlel jsem o tom už nějakou dobu.

Jaké máš cíle ve volebním výboru, čeho chceš dosáhnout s Piráty?
Já nevím, jak to fungovalo předtím. Jde mi o systémový přístup a přál bych si, aby to nebylo jen o jedněch volbách. Teď třeba nějaká osoba o kandidaturu nemá zájem, ale příště ten zájem třeba mít bude. Chceme vše budovat systémově, dlouhodobě a funkčně. Aby se neřešila jen jedna konkrétní věc, když jsou lidé přetížení a nesoustředí se dál. 

My se tomu věnujeme docela intenzivně se všemi - s Karolínou Sadílkovou, Petrem Fojtíkem, Pavlem Štěpánkem, i s ostatními, abych někoho nevynechal. Chceme hlavně, aby se propojily synergie. To znamená, pokud někdo má něco super v Brně, v Ostravě nebo Praze, proč to nenasdílet? Možná už se to řešilo dříve, ale teď to děláme ještě jednou a více důsledněji.

Moje hlavní motto je , aby všichni komunikovali s lidmi ve svém volebním obvodě a ne kvůli volbám, ale kvůli tomu, že to k tomu patří a je to ten hlavní důvod, proč to děláš.

K tomu jsi aktivní senátor, jak jsou ti občané na osmičce vděční jako senátorovi? :)
To se musíte ptát jich, ale asi to člověk nemůže brát kvůli vděku. Pořád řešíme velký problém na Praze 8, to je sídliště Ďáblice. Na praze 18 v Letňanech se teď zase věnuji co se zanedbaným sportovištěm na Proseku. Senátor ty věci může mediovat, má nějakou váhu slova. Nemá rozhodovací pravomoc, ale propojovat ty lidi, komunikovat, tlačit nápady dál - o tom to je.

Dva dny v týdnu mám pro veřejnost otevřenou kancelář. Lidé chodí celý týden, což mě hodně těší. Někdy to i vyřešíš, někdy spíše pomůžeš nasměrovat, vyslechnout. I to může v něčem pomoci. Pořád je ta práce s lidmi dvě třetiny toho, co bych měl dělat a dělám.


Zleva: Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Lukáš Wagenknecht na tiskovce Pirátů ve Sněmovně

Zajímavá je právě tato interakce. Od té doby, kdy jsi pracoval jako auditor nebo na vládě, tak v čem je ta proměna do senátora?
Auditor je od slova audio - naslouchat. Správný auditor musí mít empatii a ty lidi poslouchat. Ono to pak v té práci pomáhá. Člověk hodně mluví, když musí mluvit třeba na plénu, ale zároveň to musíš v sobě mít - ty lidi můžeš poslouchat, bavit se s nimi a nějakou formou se o něčem dohadovat. Ty kvalifikace, které bys měl mít, nejsou tak rozdílné. Hlavní věc je, že ty lidi musíš mít rád vnitřně, nemůžeš být jen pouze politik, ani auditor, ani kdokoliv, abys byl jako chladná osoba, která přijde a odejde. Musíš umět s těmi lidmi komunikovat a mít je rád.

A z druhé strany, jak jsi zapadnul do senátorského kolektivu?
Ty vztahy a vazby tam jsou jako kdekoliv jinde. Těší mě, že je tam hodně lidí, se kterými se normálně věcně bavíš, ať je to jakákoliv partaj. Když máš věcný argument a není to až moc extrémně politické téma, tak se vždycky dá dohodnout. Už jsem nějaké věci změnil i s tím, že jsem v druhém nejmenším senátorském klubu - ono to jde. Když to má racio, tak lidi poslouchají. Mám dobré vztahy se senátory a senátorkami ze všech klubů.. To se mi líbí na Senátu, že funguje relativně korektně, lidsky, tak jak by to mělo fungovat.

Ve svém projevu na celostátním fóru Pirátů jsi nastínil hranici, kde by stát měl bojovat s korporativismem. Jaké má dnes stát vyhlídky na boj s nadnárodními korporacemi?
Mě ten nápad zmínit toto téma, které řeším roky, napadl před vystoupením Před třemi, možná pěti lety, jsem  jako první zmínil pojem “state capture”, převzetí státu. Dnes to opakují všichni politici. Už se to řeší. 

Proto chci zvednout další a ještě větší problém - korporativismus. Není to jen jedna osoba, která ten stát převzala. Hlavní motto má být, hlídat ty velké a chránit ty malé. Na CF jsem dal komentář mediím, že je pro mě dobrým vzorem Švýcarsko, ke kterému se při současné vládě asi moc nepřiblížíme. Že to  teď říká pan Babiš, to je nesmysl. Tam je ekonomika z 90 % založena na malých a středních podnikatelích a ne na korporacích ovládaných oligarchy. Výhodou je to, že když jeden živnostník zanikne, tak vznikne jiný a není reálný výpadek. Pokud máš pár velkých korporací, které v regionu působí a jedna zanikne, tak je to pro region “bomba”. Ta švýcarská ekonomika je pro mě logičtější, má to i Německo kolem Mnichova, Bavorsko. To jsou podle mě ty cíle, kam bychom měli směřovat my. Premiér mluví o Švýcarsku ale stát za poslední roky udělal mnoho opatření proti právě těm malým a středním podnikatelům. A je fér, že já jako podnikatel normálně platím daně a velká korporace má složenou daň třeba 5 % a ještě čerpá miliony na dotacích? To je špatně, jedině stát proti tomu může zasáhnout, nikdo jiný to neudělá.

Pojďme řešit tu agresivní daňovou optimalizaci. Jak je možné, že - Babiše vynecháme, ale je to krásný příklad - když dostane dotace a zaplatí daně, tak je vlastně na nule nebo v plusu. A nejenom že dostane sto milionovou dotaci na pekárnu, ale zlikviduje tím i pekaře v okolí. Já jsem měl podobný příklad už pět let zpátky, kdy nějaký podnikatel na severu dostal dotaci sto milionu na pekárnu a všichni malí pekaři v okolí, kteří rohlíky pečou od revoluce, tak řešili, že kvůli tomu zkrachují. I Evropská komise tady má svou vinu, že dotace nechala projít a dovolila. V konečné fázi to pak křiví trh - je to jak v oblasti dotací, tak v oblasti placení daní. Na rovinu, každý bude optimalizovat daně na nějakou míru, to je normální. Ale agresivní daňová optimalizace je protiprávní a český stát na to kašle. 


Senátor Lukáš Wagenknecht při projevu na Celostátním fóru České pirátské strany 2020 v Ostravě-Vítkovicích

Myslíš, že jsou pro nás prostředky z digitální daně cennější než možné negativní dopady? Nedávno nám vyhrožoval Donald Trump...
Pořád si myslím, že lepší než zvyšovat daňe, je dělat opatření, aby korporace daně platily. To je první krok, vyšší daně až jako druhá nebo pátá věc, když se to nedaří. Řeknu zase příklad - teď jsme řešili zákon o taxislužbě, byli za mnou lidé z Uberu a z jiných taxislužeb. Dříve to byla sdílená ekonomika, teď už to tak není, je to normální byznys a podnikání. Ptal jsem se na věci, které je zajímají, to bylo docela OK, ale pak jsem se ptal, jak to mají se zdaňováním. Byli fajn, řekli: “No, my tady nemáme domicil, máme sídlo v Holandsku”. Říkám: “No jasně, tam jsou nižší korporátní daně.” Odpověděli: “My to víme, ale jsme odpovědní a máme projekt, že příští rok budeme mít domicil tady v Praze.” Už třeba pro mě je úspěch to, že jsem se s nimi o tomto bavil, a že je z jejich strany snaha a chápou, že podnikat v Praze a neplatit tu daně, je špatně.

Takže i jít individuálně a řešit to s těmi firmami?
To je jedna rovina. Pak nastolit nějaká pravidla, aby ta optimalizace byla komplikovanější. Nejdřív je potřeba je dotlačit k tomu, aby to opravdu platili na bázi dobrovolnosti. Pokud to nepůjde, tak potom jsou druhé kroky, až ony zmiňované typy daní. Není to jednoduchá problematika, vymyslet se to dá, ale každý o tom jenom mluví. Za prvé, je to správné téma, neříkám, že jenom liberální, je snad i přirozené, aby malí fungovali. Pirátské téma je to určitě na 100 %. Ať ti lidi chápou, že my tady stojíme za těmi, kdo potřebují oporu ve státu a ne, že je ten stát jenom likviduje, viz  EET, kdy za drobnost jako malý živnostník dostaneš nesmyslnou 50 000 Kč pokutu. Vždyť je to úplný nesmysl. Tohle odbourávat, pomáhat těm malým, aby se rozvíjeli. Těm velkým, co už mají výnosy z rozsahu, ti už mají výhodu jen tím, že jsou velcí. Když budou platit daně, tak ať mají tyto výhody, ale jiné podpory od státu v době přezaměstnanosti rozhodně nepotřebují

Optimální je mít opravdu silnou střední vrstvu, aby střední vrstva byl doktor, zdravotní sestra, živnostník, učitel. Toto podporovat, abysme nešli na východ do ruského modelu, kde máš tři oligarchy, kteří všechny zaměstnávají. Maďarsko je na tom možná ještě trochu hůř, Polsko taky. 

Zajímalo mě, jestli už máš reakce na ten podmět centrálním bankám v Německu, v Rakousku? Jaká je tvoje představa, jak budou reagovat?
Ne, to bude nějakou dobu trvat. 30 dnů je standardní čas, který někdo má. Je to taková “pecka” i pro ně. Druhá věc je, že tam nejsou pouze ty banky, ale máme tady Evropskou komisi, která má banky kontrolovat. To znamená, že jsem musel oslovit také Evropskou komisi, která má odpovědnost za kroky proti praní špinavých peněz, ať to posuneme od jednoho člověka, kterého tady máme a který nám ukazuje negativní příklady. On je učebnicový příklad toho, jak to nemá fungovat.

To se může dít kdekoliv jinde, ve Francii…
Přesně tak a skrývání vlastníků z různých důvodů je většinou jeden z nástrojů šedé nebo černé zóny. Takže pokud nezareagují, a já doufám, že zareagují, tak je tam pak ta druhá úroveň Evropské komise a minimálně na konci tohoto roku se s tím bude muset vyrovnat ve výroční zprávě o fungování bankovního sektoru. Musí se s tím nějak vypořádat. Pokud banky nekontrolují konečné vlastníky účtů, co už máme dle směrnice dlouhé roky dělat, tak je to nějaké lidské selhání. Mě furt otravuje, a teď to nemyslím ve zlém, jedna banka, protože jsem společník jedné firmy, tak mně každé tři měsíce kontrolují coby exponovanou osobu, volají mi a řeší to. Já jsem na internetu, každý to ví, ale proč banky neřeší to, že je zde nějaká firma premiéra ve střetu zájmů a skrývá svého vlastníka, jenom aby čerpala dotace. To je přece nesmysl.


Lukáš Wagenknecht nemá problém sdílet své know-how s ostatními Piráty

Jak mohou Piráti získávat voliče od ANO a jiných stran? Co pro to udělat?
Já bych neškatulkoval voliče na voliče ANO, nebo voliče támhletoho. Ti lidé mají své preference průběžně, každý z nás se vyvíjel. Jsou lidé, kteří volí konzistentně třeba ODS nebo sociální demokracii, ale je velké penzum voličů, kteří se rozhodují pragmaticky. Myslím si, že v jednu chvíli ke hnutí ANO přešlo hodně těchto voličů, kteří jsou pragmatičtí. A právě to, že Piráti budou dávat konkrétní návrhy řešení, které lidem jejich problémy řeší, to je jediná cesta, jak je přesvědčit. Je to o tom, být pro ně srozumitelný, komunikovat, to říkám pořád dokolečka, musíme se s nimi více bavit. Včera jsem byl na Proseku 3 hodiny. To je podstatné. A dávat lidem ty konkrétnější příklady, které pochopí.

Takže nesouhlasíš s nějakými skleněnými stropy pro Piráty?
Tak zase jsou nějaké teorie volebních modelů, tomu já až tolik nerozumím. Já si myslím, že to je opravdu o tom chodit mezi lidi a nezištně, věcně jako politik jim pomáhat řešit jejich problémy v tom daném území. To pomůže čemukoliv a to jsem viděl i já ve své volbě, když volili mě jako osobu Wagenknechta, který tam něco dělal. Spoustě lidí je jedno, jestli jim pomůže s nějakým lokálním problémem “ODSák”, “Anoňák” nebo Pirát.. A nebo jim řekne, že to bohužel nejde, protože… ale když příště budeme mít větší procento hlasů, tak to půjde. I to je potřeba jim říci. A nechci ty lidi vůbec škatulkovat, že někdo je špatný, že volí nějakou politickou stranu. Proč?

Ani to nebylo myšleno nějak pejorativně, spíš jako jakou cestu k nim můžeme najít. Takže být pro ně aktuální, věcný…
A hlavně být s nimi v kontaktu. A to tady také chci říct, aby to nevypadalo, že to děláme populisticky jako Babiš nebo Zeman. Proč mají ti lidé takový úspěch? Protože opravdu mezi ty lidi chodí, ale otázka je, jestli to dělají skutečně kvůli tomu, že těm lidem chtějí pomáhat, nebo jestli chtějí mít ty procenta při volbách. Je to spojená nádoba, ale já mezi lidi primárně chodím řešit. Já to beru jako práci, full-time job. Řešit ten problém a pragmaticky se bavit s lidmi, věcně a také jim nic nenalhávat. Říct jim férově: “Hele, zkusím co maximálně půjde pro to udělat, v této pozici mám takovou roli - třeba to půjde, třeba ne, a když ano, tak se vždycky něco udělat dá.”

V poslední době se mluví o problému v přepočtu hlasů v našem volebním modelu, kdy hlasy pro malé strany mají i více než dvakrát menší hodnotu, než pro ty velké. Co si myslíš o tomto pozůstatku “oposmlouvy” ty? V malých krajích, například na Liberecku, je to velký problém. Přitom se svým ziskem by tam Piráti klidně mohli mít dva poslance, ne jednoho...

Tohle je hodně na odbornou debatu. V Anglii je to ještě horší, kdo vyhraje, má sto mandátů navíc. Je to o kultuře daného státu. Osobně můj návrh je takový, že my jsme nastavení dlouhodobě na dvě a jednu vyvažovací stranu ve vládě. Samozřejmě pustit do toho více stran, to bude pak změna procesu dohadování, vládnutí, všeho. D’Hondt samozřejmě pomáhá těm velkým, v opoziční smlouvě si to tak domluvili ČSSD a ODS, teď už jim to moc nepomáhá. Je to také otázka myšlení na budoucnost, nejenom na danou chvíli. Samozřejmě by bylo férovější, kdyby ten d’Hondt nebyl, kdyby to bylo přepočteno férově - mandáty podle skutečných čísel. Nejsem si jistý, že je to teď prohlasovatelné, ale do budoucna se o tom pojďme bavit. Určitě přemýšlet o snížení kvóra, to už je na odbornější debatu. Teď z hlavy nedokážu říct, co je to správné řešení. Debata by měla proběhnout odborná - co to bude znamenat a jaké to bude mít dopady. Myslím, že kdyby nebyl d’Hondt, tak by se lépe promítnul skutečný názor voličů.


Zatím jediný zástupce České pirátské strany v Senátu PČR Lukáš Wagenknecht

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa/Vojtěch Braun

Štítky: #Lukáš Wagenknecht #rozhovor

Související články

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.