Média

Ministryně Dostálová chce novou hierarchii stavebních úřadů, Piráti varují před nekoncepčností a rozporem s již schváleným záměrem

30. 01. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová na úterní schůzce Kolegia pro rekodifikaci veřejného stavebního práva seznámila členy, včetně pirátského poslance Františka Elfmarka, se změnou v připravovaném stavebním zákonu. Tou má být zavedení nové hierarchie stavebních úřadů, což je dle Pirátů v rozporu se schváleným věcným záměrem. Dále upozorňují, že aktuální znění návrhu zákona není dostatečně koncepční. Požadují, aby Ministerstvo pro místní rozvoj zpracovalo nezbytné analýzy, které by podpořily zamýšlenou rekodifikaci a vysvětlily údajné 156. místo na světě v procesu vyřizování stavebního povolení.

franta elfmark

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chce zavést novou hierarchii stavebních úřadů, kdy budou o povolování staveb do budoucna rozhodovat stavební úřady na úrovni obcí, krajské stavební úřady a vedle nich nově vytvořený specializovaný úřad se speciální pravomocí pro vyhrazené stavby. V čele soustavy má stát Nejvyšší stavební úřad, který bude ústředním správním orgánem a nebude podřízen žádnému z ministerstev.

 

„Současný proces přípravy zákona a navrhovaná změna obsahuje formální vady, které by mohly v závěru způsobit zřejmý rozpor s legislativními pravidly vlády. Takto velká rekodifikace veřejného stavebního práva přinese velký zásah do ostatních právních předpisů a vyhlášek, které se musejí také změnit. Ministerstvo však tyto změny chce sladit až v průběhu legislativního procesu, neboť zákon tlačí k jeho schválení děj se co děj,“ uvádí pirátský poslanec František Elfmark a dodává: „Politická společnost je v tuto chvíli nejednotná a k politickému konsenzu by mohlo dojít pouze za předpokladu, že budou použity řádné studie a analýzy zkoumající současný proces územního plánování. Cesta neustálých změn a odchylování se od schváleného věcného záměru, které nejsou debatovány a jsou pouze MMR oznamovány, není určitě ten správný směr pro tvorbu férového stavebního zákona.“

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #František Elfmark #Ministerstvo pro místní rozvoj #poslanec #poslanecká sněmovna #vláda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.