Komentáře

Mikuláš Ferjenčík: Tajemství Babišova hlášení "čaulidi" vs. realita

23. 01. 2020 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Včera jsem se na chvíli začetl do Babišova pravidelného "hlášení pro občany". Dělá na mě velký dojem profesionalita lidí, co to píšou. Je to kvalitní marketingový text. Stejně tak souhlasím s celou řadou tezí v textu obsažených, třeba potřebou řešit problém jednorázových plastů.

mikulas ferjencik-pole-main

Potom jsem ale narazil na jedno tvrzení v oblasti, které se jako poslanec věnuji, a dost jsem se zarazil. Andrej Babiš (respektive tým jeho marketérů) v rámci kritiky návrhu Jany Maláčové v oblasti důchodové reformy píše: "My chceme u budoucích důchodů princip zásluhovosti posílit."

Co to znamená? Že předseda vlády chce větší vazbu výše důchodu na odvedené sociální pojištění. Kdo víc odvedl, ten víc dostane. No a podívejme se, jaké změny hnutí ANO spolu s ČSSD (a s podporou všech sněmovních stran včetně Pirátů) prosadilo v uplynulých dvou letech:

Předloni došlo ke zvýšení výměry nezásluhové části důchodu z devíti na deset procent průměrné mzdy a loni potom k plošnému přidání jednotné částky všem důchodcům tak, aby v průměru dostali v souhrnu se zákonnou valorizací 900 Kč měsíčně navíc.

Obě tyto relativně drobné systémové změny oslabily princip zásluhovosti a posílily princip solidarity. Já s tím souhlasím. Nedává mi smysl, aby důchodce po odpracovaných 35 letech potřeboval další sociální dávky, aby mohl důstojně žít. Právě proto mě překvapuje, že premiér na svém Facebooku prosazuje přesný opak toho, co předložila jeho vláda.

Jinými slovy: marketingový obal politiky hnutí ANO nemá vůbec žádnou vazbu na jeho reálnou politiku. Andrej Babiš na Facebooku klidně verbálně prosazuje větší zásluhovost a do sněmovny předkládá menší zásluhovost. Spoléhá na to, že pravicovější část jeho voličů ocení, že je proti Maláčové (ostatně kdo není), a levicovější zas ten vyšší důchod. Proč řešit program.

Fascinující je, že Hnutí ANO se tímhle problémem vůbec nezabývá, prostě navrhuje něco, slibuje opak a spoléhá na svou marketingovou mašinu, že to nějak schroustá. Jediné řešení tohoto problému, je vyhrát volby a dělat to jinak, tak nám držte palce.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Andrej Babiš #důchod #Hnutí ANO #Mikuláš Ferjenčík #sociální politika

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.