Odborně

Lukáš Kolářík: Zákaz domobran či posílení vnitřní bezpečnosti?

21. 01. 2020
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátští poslanci Lukáš Kolářík a Tomáš Vymazal připojili své podpisy k tzv. “nadstavbovému zákonu” - tedy  zákonu o nakládání se zbraněmi. Krátce na to se po internetu začal v souvislosti s tímto zákonem skloňovat “zákaz domobran,” který však překryl pravý význam zákona. Ten totiž ve skutečnosti umožní střelcům vstoupit do systému střelecké přípravy, na kterou se vztahují pravidla pro ochranu vnitřní bezpečnosti státu. To jim zejména umožní i v budoucnu splnit podmínku pro nabytí a držení zbraní v rozsahu definovaném platným zněním zákona.

kolářík a vymazal

„Ten zákon zakazuje, tak jak je napsaný, činnost paramilitantních skupin prosazující nějakou ideologii. Stojíme si za tím, že je to správně. Střelecká komunita se nemusí bát žádných zákazů či odebírání legálně držených zbraní, jak se občas proslýchá. Tento zákon naopak předchází omezení jejich práv a usnadňuje vydávání výjimek na nové kategorie zbraní A-I, které budou dle zákona zapojeny do vnitřní bezpečností státu a často skloňovaná unijní směrnice o regulaci zbraní se na ně tak nebude vztahovat,“ uvedl Kolářík, který je zároveň místopředsedou sněmovního výboru pro bezpečnost.

Pozice Pirátů je v tomto tématu byla jasně deklarována už ve volebním programu pro volby do poslanecké sněmovny v roce 2017: Na zbraně nesahat! Na první pohled se může zdát překvapivé, vždyť mnozí Piráti se otevřeně hlásí k pacifismu a ten nejde příliš dohromady s civilním držením zbraní. Důležité ale je, k čemu se hlásí strana jako celek, protože tím jsou vázáni všichni její členové. Výchozím bodem tak jsou programové cíle zakotvené ve stanovách České Pirátské Strany, v našem případě pak odstavec třetí, který praví, že Piráti chtějí chce všemi zákonnými prostředky bojovat proti zneužívání zákonů k omezování svobody, cenzuře, násilí, rasismu, strachu, nejistotě a pochybám ve společnosti a proti potlačování lidských práv.

Prosazujeme obranu svobody – prosazujeme svobodný přístup občanů k informacím i svobodu projevu a právo na soukromí. Podporujeme demokracii a zapojení lidí do rozhodování. Bojujeme proti cenzuře, omezování svobody a potlačování lidských práv. Více svobody, méně buzerace!

“Držitelé legálních střelných zbraní až na vzácné incidenty, kdy nezafungovaly ochranné mechanismy lékařského posudku, nepáchají těmito zbraněmi trestnou činnost. Nelze tedy plošně trestat významnou část populace kvůli selhání několika jednotlivců. Drtivá většina držitelů střelných zbraní dbá svědomitě svých povinností a dodržuje zákony. Zároveň v zákonech zakotvený systém pro získání oprávnění nabýt, držet a nosit zbraň, kterým disponuje Česká republika, je jeden z nejlepších na světě, ne-li nejlepší,” uvádí Kolářík a dodává: “Nabývat a držet zbraň je jedním ze symbolů svobody a demokracie Jakýkoliv krok opačným směrem by popíral základní pilíře Pirátů.”

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Dan Galuszka/Redakce

Štítky: #Lukáš Kolářík #Tomáš Vymazal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.