Reportáže

Rozhovor s Mikulášem Ferjenčíkem: Občas se nechám vytočit, ale na TV Barrandov se bavím. Každý chce být trochu jako Johnny Depp

30. 12. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Jak hodnotí Mikuláš Ferjenčík své vlastní působení poslance? Co se Pirátům i jemu osobně podařilo? O čem si povídá s ministryní Schillerovou?  Co se mu líbí na TV Barrandov? A jsou Piráti "antibabiš"? Jak vnímá Mikuláš poslaneckou práci své sestry Olgy? A jak je to s EET? Přijde ekonomická krize? Jaký je táta a pomáhá manželce? Proč se dobře žije na Pardubicku a proč je elektrárna Chvaletice tunel na veřejné peníze? Proč mohou jít pardubičtí Piráti příkladem, jak to má fungovat? Co je pro Piráty velkou výzvou? Chce být Ferjenčík jako Johnny Depp? Na tyto a mnohem více otázek se dozvíte odpovědi ve velkém rozhovoru Pirátských listů.

Pirátský poslanec za Pardubický kraj Mikuláš Ferjenčík. Foto Libor Fojtík

Pirátský poslanec za Pardubický kraj Mikuláš Ferjenčík. Foto: Libor Fojtík

Jak hodnotíš působení Pirátů v Poslanecké sněmovně a konkrétně i svou vlastní práci? Jsi úspěšným poslancem?

Jejda. To je taková záludná otázka (smích). Mně je většinou blbý, když člověk hodnotí sám sebe, takže… takže si půjčím hodnocení Ivana, se kterým se ztotožňuju. Ten říkal, že by nám dal dvojku za první dva roky ve sněmovně. Já si myslím, že to není jednička, protože jsme se toho museli hodně naučit. První rok jsme dělali spoustu chyb v tom, že jsme ještě neměli tu zkušenost, jak to funguje. 

Teď myslím, že už jsme různé procedurální postupy dotáhli k dokonalosti. Takže třeba Jakub Michálek zvládnul zkrátit legislativní proces u reformy zákona o státním zastupitelství ze tři čtvrtě roku na čtrnáct dní, respektive na tři měsíce, když započítáme Senát. Výrazně jsme se posunuli ve znalosti vnitřního fungování sněmovny. Prosadili jsme zákon o registru smluv.

Já osobně jsem prosadil nějaké drobné “pozměňováky” v oblasti směnárenství, zlepšení postavení živnostníků v oblasti EET. Občas se podaří drobnosti na výborech opravit.

Co se mi opravdu povedlo, že jsem se zvládnul adaptovat na práci v rozpočtovým výboru. Přičemž já nějaký základy ekonomickýho vzdělání mám z vysoký školy, ale nemám ekonomku vystudovanou. Takže to pro mě byla nová věc. Jde o hodně témat, do kterých jsem musel nově proniknout, a to se mi za ty dva roky celkem podařilo a jsem na to docela hrdej. Rád bych stíhal, se více věnovat školství, protože mě to zajímá, ale nemám na to čas. 

Jak jsou na tom Piráti z hlediska plnění programových priorit? Jsme v opozici, ale podařilo se třeba to prosazení zveřejnění registru smluv, a co dál?

Máme nějakých dvacet priorit, se kterými jsme šli do voleb. Máme splněno, že ČEZ a státní firmy musí zveřejňovat smlouvy. Dále omezení kumulace platů z funkcí. To znamená, když je někdo poslanec a hejtman, tak aby z toho druhého platu nedostával 100 %, ale jen 40 %. 

Výrazně se posunul nominační zákon, jehož cílem je zprůhlednit obsazování míst ve státních firmách. V daňový problematice, kterou například já hodně řeším, tam vlastně vláda i pod tlakem Pirátů a další opozice slibuje změny směrem k většímu zjednodušení, jak u platby daní, tak i zjednodušení daní pro živnostníky. To si myslím, že je i výsledek snahy Pirátů a ODS především ve Sněmovně, kde náš tlak přispěl k tomu, že vláda sama v této věci začala něco dělat. Ale ještě se to chvíli potáhne.

Jsi od počátku proti zavedení EET a zejména spuštění 3. a 4. vlny jsi kritizoval velice hlasitě. Můžeš přiblížit prostě laikům ty hlavní argumenty proti EET? Co se děje, když si veškerý přínos vláda “vycucává z prstu”, nemá žádnou relevantní metodiku výpočtu? Piráti aktuálně podali návrh na zrušení EET k Ústavnímu soudu...

Co se EET týče, tak v oborech bez EET roste výběr DPH o něco málo rychleji, než v oborech, kde bylo EET zavedeno. Tvrzení, že EET přispělo k výběru DPH, se nedá ničím doložit. Proč jsme zásadně vystoupili proti třetí a čtvrté vlně EET, tzn. proti rozšíření EET na živnostníky a další svobodná povolání. Proto, že to nelze nijak kontrolovat. Tím, že donutíme všechny instalatéry pořídit si EET krabičku, ještě neznamená, že pak tu účtenku skutečně vydají. 

Ve sněmovně se o tom dělají vtipy, že si úředník nechá kontrolně vymalovat pokoj, aby zkontroloval malíře pokojů, nebo si kontrolně nechá opravit záchod, aby zkontroloval instalatéra. To je prostě úplně na hlavu postavený. 

Samotný EET systém nezaručuje, že účtenka bude skutečně vydaná. Navíc já s tím mám velký filosofický problém, že vláda řeší a na sílu prosadila opatření, který je vlastně z hlediska ekonomický situace v zemi úplně zanedbatelný. I kdyby to bylo těch deset miliard, co oni tvrdí, což já si myslím, že si skutečně vymýšlí, tak jde v kontextu celýho státního rozpočtu o málo peněz. Samozřejmě jsou to velké peníze, člověk si to ani neumí představit takovou cifru, ale v kontextu státního rozpočtu je to prostě málo na to, aby se kvůli tomu půl milionu lidem zkomplikoval život, když velké peníze utíkají úplně jinde. Čtyři sta miliard každý rok odplyne z České republiky do zahraničí, část z toho přes různé transferové platby, které by se normálně měly danit. Daňová správa to nezvládá danit a místo toho, aby se soustředila na tyhle velké úniky, snaží se zmáčknout ty nejmenší. Ve výsledku na tom vydělají akorát provozovatelé EET systému.

S tím souvisí téma, které jsi také několikrát komentoval. Máme v České republice relativně uspokojivý stav ekonomické situace. Je to opravdu zásluha vlády, jak tak často a rád proklamuje premiér i prezident? A jak dlouho to může trvat, ty jsi říkal, že už v podstatě jsme na tom bodu zlomu...

Kdybych uměl říct, že zítra bude krize, tak teď nedělám poslance, ale burzovního makléře a vydělám balík. Samozřejmě nikdo nedokáže přesně říct, kdy ta krize přijde, ale jsou silný indicie, že jsme na vrcholu a přijde zpomalení, je otázka jak velký. Jsou tady varovný signály z německého průmyslu, brexit s velkým dopadem na Evropskou unii celou a na Českou republiku zvlášť, protože jsme právě závislí na exportu, dále obchodní válka mezi Amerikou a Čínou. To jsou tři velký faktory, které napovídají, že ten růst v Čechách se minimálně zpomalí. Co mě mrzí, že vláda nenachystala na to období zpomalení žádný rezervy, které bychom mohli použít na státní investice, třeba v oblasti infrastruktury.

Politická konkurence předhazuje Pirátům, že nemají žádný program, že jediný náš program je “antibabiš”, což je absurdní, když vidíme jakou širokou agendou se Piráti ve skutečnosti zabývají...

Já se přiznám, že se s tím setkávám akorát na sociálních sítích. Když někoho potkám v realitě, tak nám buď fandí anebo se ptá na něco konkrétního, co si o něčem myslíme nebo proč jsme hlasovali takhle a ne jinak. Ale na úrovni “antibabiš” se se mnou moc lidi nebaví. 

Občas se ptají, kdy už tu Českou republiku Babiše zbavíme, to je docela běžná otázka. Kdo sleduje naše jednotlivé poslance, vidí, že jsme předložili desítky návrhů zákonů, stovky pozměnovacích návrhů a snažíme se rozumět přijímaným zákonům. Práce je za náma vidět poměrně dost a není spravedlivé to smáznout celý jednou nálepkou.

Když už jsme u nálepek, je tady především na sociálních sítích poměrně silná dezinformační kampaň proti Piratské straně. Máme web pirati.cz/hoax, kde se snažíme takové nepravdy srozumitelně vyvracet. Existuje nějaký hoax o tobě samotném, o němž víš?

Já jsem se setkal jenom s tím, že některé moje návrhy jsou nepravdivě interpretovaný. Třeba v oblasti ochrany zvířat jsem navrhnul  kompromisní pozměňovací návrh, který zjednodušuje státu boj proti množírnám a současně se snaží zachovat nějaký zdravý rozum u toho, jak mají být mezi sebou vyváženy jednotlivé tresty. Řada těch argumentů proti mému návrhu byla vlastně nepravdivá. S tím se bojuje blbě, protože když třeba jste v rozhlasové debatě a ten protidiskutér si prostě vymýšlí, není tam kdo by vás rozsoudil, a každý posluchač věří tomu, čemu chce věřit.

Nepřitvrdil jsi v poslední době trochu i ve Sněmovně, že bys začal být trošku tím “zlejším mužem”, nezměnil jsi lehce politický styl? 

Ne, to jenom nevíš, co jsme dělali na pražském zastupitelství (smích). Já si myslím, že jsem poměrně konzistentní. Jsem hodně emotivní člověk, občas se nechám v té Sněmovně vytočit,  a pak rychle reaguji. No a někdy je nejefektivnější cesta, jak to lidem vysvětlit, zamávat tím transparentem. Když vláda přidává důchodcům sto padesát korun a tváří se do televize, že jim přidává devět set, tak to mě naštve. 

Nebo když mi ujede nějaké sprosté slovo, což mě pak většinou zpětně mrzí. I když potom často píšou lidé, že to bylo na místě, to je takové povzbuzující (smích). 

Když bylo hlasování o nedůvěře vlády, tak tě tam “peskovala” ministryně Schillerová za to, jak jsi mladý, nezkušený atd.,  prohlásila, že tě vlastně má ráda a s radostí se zastaví u pirátských lavic, aby si s tebou pohovořila. Co je na tom pravdy a o čem si povídáte?

My se snažíme komunikovat se všemi, i s těmi, se kterými jsme názorově na jiné vlně, takže s ministryní financí se bavím, i když mě třeba “nakrkla”. Kupříkladu když se ukázalo, že za jejího působení odpustila finanční správa Agrofertu desítky milionů na daních. To si člověk říká, proč je vlastně ministryní. Ale o daňových zákonech se s ní normálně bavíme, nic jiného nám ani nezbývá. :)

Setkáváš se jako Pirát, nebo obecně jako Piráti, ve Sněmovně s nějakými osobními animozitami ze strany politické konkurence?

Občas se to trochu z naší strany malinko víc vyhrotí, na druhou stranu myslím, že na to jsou ve Sněmovně i větší experti. Asi největší expert je paní Maláčová, ta dokáže naštvat úplně všechny včetně těch, co s ní souhlasí. Myslím, že Piráti jsou na tom v té mezilidské rovině docela dobře.

V Poslanecké sněmovně působí i tvá sestra Olga (Richterová). A jak to vypadá,  jeji popularita i mezi nepirátskymi fanoušky roste. Tvrdí, že by “z fleku” mohla začít dělat ministryni práce a sociálních věcí. Jak vnímáš její práci?

Ona má velkou výhodu, že je hodně pracovitá, určitě více než já, ačkoliv já se také snažím dělat, co můžu. Strašně moc na sobě pracuje a je fascinující, kolik toho stíhá i s dvěma malými dětmi. Já mám k Olče velký respekt.

Jsi známý jako tzv. veterán TV Barrandova a přijímáš pozvání Jaromíra Soukupa do surrealistických debat. Co ti probíhá hlavou, když proti tobě tenhle politický bizár jede v reálném čase?

Já jsem to vlastně říkal i v jednom tom vysílání. Proč diváky TV Barrandov přenechávat politické konkurenci? Beru všechny voliče rovnoprávně a nevidím důvod se nad někým povyšovat, jenom protože se kouká na jinou televizi než já. Takže já tam vlastně chodím kvůli těm divákům, ne kvůli panu Soukupovi.

Někdy jsou ty pořady docela zábavné. Vlastně paradoxně tím, že je to estráda, tak to může být podle mě divácky zajímavější než Otázky Václava Moravce, protože ty jsou takové formální. Na Barrandově člověk může udělat happening přímo v tom pořadu, což jsem jednou zkusil a byla to legrace.

Tenkrát jsem vstoupil do středu arény a trochu jsem sebral panu Soukupovi moderování. Pak jsme si tam asi deset minut vyjasňovali, jestli ve chvíli, kdy vstupuje do politiky, ještě může být moderátor. Takže neřeknu, že bych tam chodil úplně rád, ale jak říkají fotbalisté: “Jdu si to tam užít.” (smích)

A když to vezmeme naopak, protože jsi jeden z Pirátů, který je mediálně “provařený”, chodíš do televiznich debat, do rozhlasu, často poskytuješ rozhovory… Kde ti to naopak vyhovuje, jak vnímáš tu mediální scénu u nás?

Tak moje oblíbené médium jsou Pirátské listy (smích). Jinak já si myslím, že spíš než jednotlivá média je potřeba rozlišovat jednotlivé novináře. V celé sféře médií, a to i třeba v Mladé frontě vlastněné panem Babišem, jsou profesionálové, co to dělají solidně a rád se s nima pobavím, přestože se mnou oni nesouhlasí, kladou nepříjemné otázky, ale má to úroveň. A současně v těch samých médiích jsou často lidé, kteří to profesionálně nedělají. Spíš bych tedy šel po jednotlivých novinářích než po jednotlivých tiskovinách.

Máš mladou rodinu, dvě malé děti. Jak moc má pro tebe manželka pochopení z hlediska tvé náročné práce? Jsi dobrý táta?

To je jak ta první otázka na sebehodnocení. Manželka je zlatá žena, bez ní bych tuhle práci nemohl dělat, tolerance je tam značná. A co se týče toho, jaký jsem táta - to ať posoudí děti. Roli táty si užívám moc. Když přijdu domů z práce a synek je nadšený, to vždycky člověku zvedne náladu takový radostný přivítání. Snažím se občas manželce pomáhat, ale jde to ztuha. 

Jaké čekají v nejbližší době Piráty výzvy, je nějaká speciální?

Rádi bysme rozšířili členskou základnu. Je nás teď zhruba tisícovka a chtěli bysme, aby za dva roky nás do sněmovních voleb byly tři tisíce. Lákáme svobodomyslné lidi, aby se k nám přidali, protože ta podpora je potřeba. No a pak v té Sněmovně je asi největší výzvou, nespadnout do toho kanálu úplně hluboko.

Lidem se v České republice nechce vstupovat do politických stran, má to historicky takovou negativni konotaci - být ve straně -  máš argument, proč by měli lidé vstoupit zrovna k Pirátům?

Každý chce být přece trochu jako Johnny Depp… (smích)

Přesuňme se na tvé rodné Pardubicko - byl jsi zvolen za Pardubický kraj. Přesto, že žiješ v Praze, se v regionu pohybuješ poměrně často. Co se na Pardubicku aktuálně děje? Jaká vidíš pozitiva/negativa?

Já mám v kanceláři takovou velkou mapu, kde jsem všude v kraji byl během výkonu práce poslance, a teď už tam mám nějakých dvacet měst, městeček a obcí. V řadě z nich jsem byl víckrát než jednou. A musím říct, že Pardubický kraj je jedna z částí Český republiky, kde se žije skoro nejlíp. Myslím, že je to takový spokojený region, kde není mnoho problémů ani třeba s ekologickými zátěžemi, ani s nezaměstnaností. Asi jediný co, že jsou tam nízký mzdy, např. třeba ve srovnání s Hradeckem nebo se Středočeským krajem. Ale s výjimkou tohohle je to prostě, myslím, spokojený kraj. 

A co vidím jako problémy, ve vztahu k Poslanecký sněmovně, které řeším - za prvý, že teď vláda “skrouhla” investice do železniční dopravy, kde je pro Pardubický kraj naprosto klíčový koridor Praha-Ostrava, konkrétně úsek Ústí nad Orlicí-Choceň. Ten potřebuje “upgradovat” na úroveň třetího tisíciletí a pořád tam vlaky jezdí sedmdesát. Je to úzký hrdlo na celém tom koridoru Praha-Česká Třebová, kde se pak vlaky odklání na Brno. Tenhle úsek se bude renovovat nejdřív za deset let na vysokokapacitní trať. To já vidím jako problém a vláda navíc ještě osekala  peníze na železniční stavby, takže hrozí, že se ten plán ani nenaplní. Nejen, že to nebude jezdit, možná to nebude vůbec.

Pak taková moje osobní věc, kterou jsem se snažil teďka řešit po osobní linii, v Chrudimi je vynikající Montessori škola - základní škola a školka. Chtěli by dostat povolení provozovat střední školu a kraj jim, podle mě, úplně nesmyslně hází klacky pod nohy. To jsem se pokusil řešit a setkal jsem se s radním pro školství v Pardubickým kraji. Bohužel ten odpor je stále značnej, za mě úplně nepochopitelně, protože v zásadě o nic velkýho nejde. Ta škola by měla dvacet dětí v ročníku a z toho by většina pravděpodobně nebyla ani z Pardubickýho kraje, protože má tak dobrou pověst, že by tam jezdily děti z celý republiky. Tudíž ani ta konkurence vůči nějakým jiným školám by nebyla velká. Jenom z nechuti podpořit nějakou alternativu ten projekt stojí, to mě mrzí. Argumenty proti jsou v zásadě technokratický, nevejde se jim to do kolonek, co by si představovali.

Zaujalo mě, že nevidíš moc problémy se životním prostředím, přitom pardubičtí Piráti řeší chvaletickou elektrárnu...

Tak samozřejmě, já jsem mluvil třeba ve srovnáním s Ústeckým krajem, Moravskoslezským nebo i s Prahou, kde je znečištění ovzduší obrovskej problém. Pardubický kraj je na tom líp. 

Na druhou stranu samozřejmě velká otázka Chvaletic, kde to - spíš než otázku životního prostředí, i když to má samozřejmě obrovský dopad - vnímám jako tunel na veřejný peníze. Že tady státní firma prodá elektrárnu pod cenou s tím, že už nemá povolení k provozu bez masivních investic proti znečištění a ve chvíli, kdy se dostane do soukromých rukou, tak dostane výjimku, na které ty vlastníci ušetří třeba dvě miliardy korun. Takže vlastně ČEZ dostal o dvě miliardy míň, než kolik byla reálná cena té elektrárny. To je normálně tunel na veřejný peníze a z takovýho pohledu tu celou kauzu vnímám.

Podle informací, které jsou k dispozici, tak kdyby museli, elektrárnu by nezavřeli a prostě by ji modernizovali. A zjevně by se to ještě vešlo do návratnosti investice. Tady jde čistě o výdělek z toho, že budou mít lidé v Pardubickém kraji horší životní prostředí. Jak říkám, je to tunel na veřejné prostředky, protože tu úsporu, pokud měl někdo dostat, je to státní podnik a ne nějaká soukromá firma.

Zkraje podzimu pardubičtí Piráti vyzvali k odstoupení pět radních v Pardubicích právě z důvodu chvaletického problému. Jak to vnímáš? Je to gesto, proč jsou takové kroky důležité?

Já si myslím, že to byl správný návrh. Jednoduše, zastupitelstvo odhlasovalo, že nechce podpořit výjimku pro chvaletickou elektrárnu a rada v rozporu s usnesením odmítla podat odvolání proti té výjimce.

Rada se zodpovídá zastupitelstvu - tam má platit, že vyšší bere a ti radní se na to prostě vykašlali. Místo toho, aby respektovali  rozhodnutí zastupitelů, tak šli na ruku soukromému byznysu. Můžeme jenom spekulovat, proč to udělali. Částečně protože elektrárna začala sponzorovat hokej, takže některý z nich jsou i ve střetu zájmů, a jsou třeba navázaný na ten hokejový klub. Zastupitelstvo by si to nemělo nechat líbit. Bohužel si to líbit nechá a je to ostuda.

.
 

Co na Pardubicku vnímáš pozitivně?

Prostě je to kraj, kde se dobře žije. A myslím, jestli je věc, na které se to dá dobře ilustrovat, tak Pardubický kraj nemá odliv obyvatel. Když vezmu třeba Karlovarský kraj, tak kdo může, pracuje v Německu nebo v Praze. My máme starostu v Mariánských lázních, tam nás upozorňují místní Piráti, říkají: “Tak já jsem třeba jediný člověk z naší třídy na gymplu, kdo zůstal v Mariánských lázních.” A to je pak prostě katastrofální situace. Pak tam samozřejmě nejsou žádné kvalifikované práce, protože chybí kvalifikovaný lidi a je to taková spirála. 

V Pardubickým kraji je tohle výrazně lepší - i tím, že se z Pardubic i Přelouče dá jezdit v pohodě do Prahy do práce, s tím, že kvalifikovaná práce je i tam u nás.

Co se týče krajské reprezentace, tak se přiznám, že vlastně nejsem natolik detailně seznámen s jejich prací, abych je mohl hodnotit. Co oceňuji, že se nebojí jít do konfliktu s centrální vládou. Takže hejtman Netolický táhne ty střety mezi kraji a obcemi s vládou, ať už ohledně stavebního zákona nebo ohledně financování sociálních služeb. Myslím, že dělá dobře svoji práci, že “kope” za regiony. Třeba paní Vildumetzová, to je hejtmanka v Karlovarském kraji za ANO, tak ta jde spíše na ruku vládě, a je vlastně sama v konfliktu zájmů, protože sedí ve Sněmovně a místo toho, aby se starala o svůj region, jde na ruku premiérovi.

Jak vnímáš pirátský živel v Pardubickém kraji? Pardubický kraj je poměrně dost členitý, má různá specifika - každé místní sdružení řeší trochu jiné problémy…

Tak, já mám radost, že jsme hrozně vyrostli od voleb 2017, kdy nás bylo deset. Teď máme asi 50 členů. V každém okrese máme zastupitele, dokonce v Chrudimi máme dva místostarosty. Ten úspěch v komunálních volbách byl velký, i z toho mám radost. A myslím si, že sdružení funguje dobře. Pardubičtí Piráti jdou příkladem, jak to má fungovat, jejich přípravy na jednání zastupitelstva jsou skvělý. Stejně tak se mi líbilo, jak získávali lidi do komisí a výborů ve městě, kde to otevřeli lidem z venku. To samé se nám povedlo v Chrudimi, kde jsme ty komise otevřeli a začaly být veřejné. To já vnímám velmi pozitivně. Kupříkladu ve Svitavách, to je prostě tvrdá opozice, taky si myslím, že to dělají dobře. V Český Třebový se snaží nějak modernizovat ten úřad. Jirka Ducháček tam prostě občas válčí spíše s úřadem než se zbytkem zastupitelstva.

Když se člověk podívá na interaktivní mapu volebních výsledků, tak vlastně na Ústecko-Orlicku mnoho těch malých obcí, ty všechny jsou černé. V malých vesničkách Piráti vyhrávali v jedné vedle druhé, to je zajímavý fenomén. Jak se to vlastně stalo?

No, tak v evropských volbách, škoda, že to nedopadlo všude jako v Pardubickém kraji, protože zde jsme byli druzí. Kdyby se nám tohle povedlo i jinde, tak máme mandát navíc. Škoda trochu.

Za dva roky nás čekají další sněmovní volby. Určitě je na zvážení, kdo by měl kandidovat jako další poslanec. Dá se předpokládat, že obhájíš svůj poslanecký post, ale můžeme mít i dva nebo tři poslance za kraj?

Volby jsou pořád ještě hodně daleko a u nás rozhodují primárky, ani já nemám jistý, jestli budu vést kandidátku. Ale určitě bude cílem minimálně zdvojnásobit zastoupení v Pardubickém kraji. To vidím naprosto reálně, protože v evropských volbách jsme dostali v Pardubickém kraji 14 %, což by byly dva mandáty zcela jistě. Takže spíš budeme bojovat i o třetí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Michal Chalupa/Redakce

Štítky: #Mikuláš Ferjenčík #Pardubický kraj #poslanecká sněmovna

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.