Kauzy

Ondřej Kolář definitivně neuspěl u soudu pro urážku starostenské nohy. A směřuje k exekuci

20. 12. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Městský soud pravomocně potvrdil, že zastrašování kritiků a jejich účelové vláčení po soudech patří mezi nástroje, které v demokraticky zvoleném zastupitelstvu nemají mít místo. Praha 6 není místem pro autoritářské manýry, navzdory upřímné snaze starosty Ondřeje Koláře.

kolar vs. hoskovec

SNEO a.s. je firma 100% vlastněná městskou částí Praha 6. Jejím předsedou byl až donedávna starostův přítel Lukáš Fiedler. Vlastní a spravuje obecní majetky a nemovitosti, včetně:

Areálu Dračky. Tento nejlukrativnější areál na kraji Ořechovky prodala společnost SNEO v roce 2018 společnosti PENTA i s platným stavebním povolením na více než 150 bytů, které už se nyní staví. PENTA (přesněji její entita Penta real estate limited) sídlí na Kypru a na tento luxusní nákup dostala slevu 34 milionů Kč z peněz městské společnosti. V rozporu s uzavřenou smlouvou a podle rozsáhlé právní analýzy, kterou Piráti připravili, protiprávně. V červenci 2019 tak zastupitel Jiří Hoskovec, spolu s poslancem Janem Lipavským, Janou Kabelovou a Ondřejem Chrástem podali trestní oznámení na poskytnutí slevy, které nyní orgány činné v trestním řízení prošetřují.

O kauze jsme informovali již v létě. Tehdy starosta odvolal z dozorčí rady SNEO, která předtím prodala nejlukrativnější městské pozemky Pentě na Kypr, své kritiky z řad pirátské strany. Na kritiku pirátského zastupitele Hoskovce zareagoval po svém a začal se kvůli komentáři soudit.

Nejprve podal návrhy na předběžné opatření. A i když absolvoval plzeňská práva, nešlo to zrovna hladce, protože podat správně podnět k příslušnému soudu dokázal až napodruhé. Následně podal také civilní žalobu. 

Ani s jedním návrhem neuspěl. První návrh na předběžné opatření obvodní soud pro Prahu 6 odmítl v červnu. Druhé, identické, částečně uspělo v září, ale bylo odvolacím soudem pravomocně zrušeno. Civilní žalobu podal starosta ke správnému soudu, ale v zákonné lhůtě 30 dní nedokázal uhradit soudní poplatek a byla proto procesně zrušena.

Tím ale antická tragédie soudní anabáze pana starosty nekončí.

Městský soud pravomocně zrušil poslední právní pokus starosty na konci listopadu a přikázal mu zaplatit Hoskovcovi náhradu nákladů řízení ve výši 7776 Kč do tří dnů od nabytí právní moci usnesení. Přes opakované výzvy tak do doby redakční uzávěrky neučinil.

Vůči starostovi tak byly zahájeny nutné kroky. Bylo požádáno o vyznačení doložky právní moci vykonatelnosti usnesení a bude přikročeno k následné exekuci.

Co dál? Starosta by měl především respektovat pravomocné soudní rozhodnutí a nezkazit si Vánoce exekucí. Dále vysvětlit občanům Prahy 6, proč bylo pro naši městskou část výhodné a vhodné, že skrze svou městskou firmu SNEO prodala za 402 milionů pozemky i s projektem a platným stavebním povolením Pentě, která na nich nyní buduje byty v prodejní hodnotě 2 a čtvrt miliardy https://www.maisonorechovka.cz/. Nepokoušet se umlčet ty, kteří na podezřelou transakci upozorní. A nevláčet po soudech každého, kdo nechce, aby se tenčící majetek městské firmy přihrával Pentě a jiným developerům se slevou. 

Naštěstí bylo pravomocně rozhodnuto, že umlčovat soudně své kritiky je praktika hodná zauralského gubernátora, ne starosty Prahy 6.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jiří Hoskovec/Redakce

Štítky: #finanční spekulace #Jiří Hoskovec #městské firmy #Praha 6

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.