Média

Piráti Prahy 4: Zastupitelé by měli být placeni za účast na zasedání, nikoliv paušálně. Koalice o tom odmítla jednat

19. 12. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Koalice MČ Prahy 4 na včerejším jednání zastupitelstva zamítla návrh pirátského zastupitele Marka Parise nahradit paušální odměny pro zastupitele za členství v komisích a výborech odměnou za výkon. O jeden hlas prošel rozpočet městské části na rok 2020, který Piráti nepodpořili. Společnost 4-Energetická ve vlastnictví MČ nebyla prodána a zastupitelstvo ani neschválilo pirátský návrh vyhlásit novou transparentní soutěž. 

Marek Paris

Podle zamítnutého pirátského návrhu by členové komisí a výborů Rady MČ Prahy 4 dostávali zaplaceno za uskutečněná zasedání a účast na nich. Aktivita jednotlivých komisí a výborů se totiž výrazně liší a vzniká tak nerovnost mezi zastupiteli v jejich oceňování. Městská část vynakládá prostředky i na odměny zastupitelům, kteří se v daném měsíci nezúčastnili žádného zasedání. Návrh se inspiroval systémem odměn, který již funguje v Městské části Praha 3. Zde byl bez problémů přijat jak hlasy vládnoucí koalice, tak opozice. V Praze 4 se tento návrh bohužel nedostal ani na program zasedání zastupitelstva.

“Očekával jsem vstřícnější postoj – a to i přes názorové rozdíly. Věřil jsem, že s ohledem na závazky vyplývající z Etického kodexu člena Zastupitelstva městské části Praha 4 najdeme společnou vůli jednat v zájmu MČ a prostředky na odměny zastupitelům vynakládat férově a hospodárně,” říká k zamítnutí svého návrhu Marek Paris, neuvolněný zastupitel za Piráty. 

Koalice ANO - ODS - TOP09 po několika hodinách jednání také schválila většinou jednoho hlasu rozpočet MČ Praha 4 na rok 2020. Piráti a nezávislí návrh rozpočtu nepodpořili z mnoha důvodů. Například pro nedostatečnou výši zdrojů v sociální oblasti či nejasnost, jaká část navržených investic bude realizována. Již nyní je totiž patrné, že z letošních plánovaných investic se povede naplnit jen několik desítek procent. Dalším důvodem pro hlasování proti rozpočtu je skutečnost, že Rada Prahy 4 stále nezavedla podrobný rozklikávací rozpočet. Občané si tak i nadále nebudou moci prohlédnout, za co městská část utrácí jejich peníze.

K prodeji městské společnosti 4-Energetická Piráti namítali, že ani jedna ze dvou nabídek nesplňuje podmínky stanovené MČ Praha 4 v záměru prodeje a měly být vyřazeny. Z toho důvodu navrhli soutěž zrušit a podali i návrh na schválení jasných a jednoznačných pravidel pro transparentní realizaci nové soutěže. Možná i na základě uvedené námitky Pirátů zastupitelstvo nakonec neschválilo žádný z koaličních návrhů na prodej 4-Energetické. Bohužel však poté neschválilo ani pirátský návrh vyhlásit novou transparentní soutěž. Další osud společnosti 4-Energetická je tedy i nadále nejasný.

Text emailu, který Marek Paris rozeslal kolegům:

Usnesení zastupitelstva MČ Praha 4 a Důvodová zpráva:


 

 

Kontakt: Marek Paris, marek.paris@praha4.cz a Matej Šandor, matej.sandor@praha4.cz  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti Praha 4

Štítky: #Marek Paris #Matej Šandor #Praha 4 #zastupitelstvo

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.