Odborně

Piráti Prahy 7 participují na městotvorné podobě brownfieldu Bubny-Zátory

12. 12. 2019 | 14 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Před vstupem do sněmovny se Pirátská strana zavázala, že bude prosazovat, aby nové stavby kreativně využívaly opuštěné plochy tzv. brownfields, a proto participaci na podobě nové čtvrti v Holešovicích vnímáme jako povinnost vůči našim voličům. Bubny-Zátory jsou jedním z nejdůležitějších a největších brownfieldů ve střední Evropě. Jedná se o sto deseti hektarové území, které má přes dvacet vlastníků (32% vlastníkem je město). Tato složitá vlastnická struktura diskuzi o finální podobě čtvrti tedy pochopitelně značně komplikuje.

iveta lysoňková-zátory

Bubny-Zátory jsou předmětem diskuze již od 60. let, nejednou byly snahy toto rozsáhlé území začlenit do organismu Prahy a využít je třeba jako okázalé administrativní centrum. Plány dob nedávných vždy ztroskotaly primárně na snaze majitelů o maximální ekonomické zhodnocení. V posledních letech opět došlo k diskuzi o revitalizaci brownfieldu a jeho proměně ve svébytnou moderní čtvrť, která bude navazovat na své okolí. V polovině srpna nám Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) představil podobu územní studie, která řeší zástavbu rozsáhlého území. Díky otevřenému projednávání měli spolky i jednotlivci možnost připomínkovat návrh do poloviny října. Co na to Piráti?

Zástupci Pirátů z Prahy 7 nechyběli na představení územní studie, kde jsme si mohli vyslechnout dotazy i připomínky z řad odborné veřejnosti i obyvatel Prahy 7 a kde jsme diskutovali s tvůrci studie, kteří dopředu avizovali, že se jedná o studii, která vznikla jako kompromis mezi vizí města a zájmy soukromých subjektů, což se bohužel na momentální podobě studie negativně podepsalo maximálním stavebním využití celého území. V nově vzniklé čtvrti by mělo nalézt domov až 25 000 obyvatel, administrativní prostory jsou koncipovány až pro 29 000 pracovníků. Ve vlastním připomínkování jsme brali na zřetel poznámky jednotlivců a shodli jsme se s mnohými komplexními připomínkami od spolků AutoMat nebo Arnika.

Na Praze 7 jsme uspořádali informační akci na níž jsme uvítali další podněty ke studii a sami jsme sbírali podpisy těch, kteří stejně jako my považují návrh stavby rozsáhlého obchodního centra vedle Bubenského nádraží za nešťastné. Zásadně nesouhlasíme s obchodním centrem ve stávající podobě. V momentální územní studii je projektováno obří obchodní centrum, které by se mělo rozkládat přes tři městské bloky. Takové obchodní centrum zásadně ohrožuje existující a funkční obchody na Praze 7 a neodpovídá svojí velikostí potřebám nově vzniklé čtvrti. Navrhujeme jeho celkovou kapacitu významně snížit a obchodní plochy rozptýlit do přízemního parteru v budovách na celém území tak, aby zde vznikla skutečná živá městská třída.

Za stěžejní bod a prioritu Pirátů dále považujeme dostupné obecní bydlení, které by mělo částečně omezit spekulaci s byty a gentrifikaci čtvrti a také by řešilo palčivou situaci nedostupného bydlení. Náš radní Adam Zábranský bude za Piráty prosazovat mezi 15-20% městského bydlení.

Expertíza Tomáše Vícha byla využita v našich dalších podnětech, které ve stručnosti řeší naddimenzovaní celkové kapacity zástavby, která neodpovídá charakteru Holešovic a Letné. Některá problematická řešení dopravy s nedostatečnou dopravní obslužností. V souvislosti s klimatickou změnou považujeme momentální zastoupení zeleně za nedostatečné a myslíme si, že je nutné zohlednit také fakt, že je Praha 7 nejteplejším místem v České republice, což momentálně není množstvím zeleně reflektováno. V současnosti vidíme také určité vakuum ve společensko-kulturních prostorech, které by se staly přirozeným místem setkávání obyvatel.

Piráti budou prosazovat, aby Bubny-Zátory byly čtvrtí pro život ve 21. století, která je energeticky úsporná, s dostatkem zeleně a bude se profilovat jako město tzv. krátkých vzdáleností se sociální i kulturní pestrostí.

Na závěr je nutné podotknout, že i přes problematické aspekty se momentálně jedná o nejzdařilejší návrh územního řešení a pevně věříme, že připomínky budou zohledněny, zapracovány a studie bude schválena v režimu regulačního plánu na jehož základě vznikne nová moderní čtvrť, kterou si Praha jako světová metropole i její občané zaslouží.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Iveta Lysoňková, Piráti Praha 7

Štítky: #architektura #developer #Iveta Lysoňková #Piráti Praha 7 #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.