Reportáže

Lukáš Kolářík: Krajské expertní týmy Pirátů zjišťují, co lidi trápí, a pak navrhujeme adekvátní řešení

11. 12. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátské listy přinášejí sérii rozhovorů věnovaných jednotlivým poslancům České pirátské strany na témata nejen z krajů, za něž byli zvoleni. O tom, jak fungují pirátské krajské expertní týmy (KET), proč dělá Ministerstvo dopravy v Jihočeském kraji nelogické chyby, proč má smysl se přidat k Pirátům, a kde všude se lze do prospěšné práce zapojit, o tom všem mluví Lukáš Kolářík.

kolis-snemovna

Lukáš Kolářík se jako jediný zástupce jihočeských Pirátů společně s dalšími 21 členy Pirátské strany z celé země stal na podzim roku 2017 poslancem sněmovny Parlamentu České republiky. Současně do září 2019 vedl krajskou organizaci Pirátů jako její předseda. Necelý rok před krajskými volbami jsme si povídali o Jihočeském  kraji a jeho problémech, stejně jako o jihočeských Pirátech.

Jaké hlavní problémy podle tvého mínění trápí Jihočechy? Jaká řešení by Piráti chtěli voličům nabídnout?

To je složitá otázka, každý člověk je jiný a každého trápí něco jiného. Záleží jakého je věku, jaké má zájmy, zda bydlí ve městě nebo na venkově a dalších věcech. Nechci tady říkat občanům, co je vlastně trápí, u Pirátů jdeme opačným směrem. Chceme od lidí slyšet, co je trápí, a pak hledat adekvátní řešení. Z toho důvodu nyní vznikají krajské expertní týmy, které mají za úkol zjistit od občanů, co jim vadí a co je trápí, tyto informace zpracovat a následně navrhnout jejich řešení. Tyto týmy pak na základě zjištěných skutečností budou sestavovat náš program pro krajské volby. Jde o to, aby to nebylo jen nějaké “plácání”, ale ten program byl sestaven na základě sesbíraných dat. Tyto řekněme pracovní skupiny jsou otevřené, proto vyzývám kohokoliv, kdo má zájem se zapojit a začít měnit věci, ať se ozve a zapojí. To může například na našem krajském pirátském webu. Je také důležité rozlišovat, co je a co není v kompetenci krajů. Jsou zkrátka věci, s nimiž kraj nehne a nemá na ně žádný vliv a naopak záležitosti, které může měnit celkem snadno. Je důležité mít v programu to, s čím opravdu Piráti mohou reálně něco udělat.

S kolegou Ondřejem Polanským jste sezvali starosty obcí z Plzeňského a Jihočeského kraje na společné setkání, kde jste se jednoznačně za ně postavili při odmítnutí zpoplatnit silnici I 20 z Plzně přes Písek do Českých Budějovic. Jak to vypadá dnes?

Je to pořád ve stejném stavu. Ministerstvo se s námi prakticky nebaví a nebaví se ani se starosty. Celé je to postavené nelogicky. Ministerstvo dopravy se rozhodlo zpoplatnit pro kamionovou dopravu silnice první třídy. Pravděpodobně to byl nástroj, jak zajistit, aby firma Kapsch nevyhrála v nově vypsaném tendru. Nezpoplatňují všechny komunikace první třídy, ale provedl se výběr jen některých podle nákladovosti. V jihočeském kraji existují dvě souběžně vedoucí komunikace I/20 a I/22 a dojde ke zpoplatnění pouze jedné z nich. To povede k přesunu kamionové dopravy na tu nezpoplatněnou a obcím, přes které tato trasa vede, to samozřejmě vadí. Zhorší se tam pro občany kvalita života a sníží bezpečnost. Tato silnice často vede přímo skrz obce a v některých místech, například v Drahonicích a Katovicích se už nyní vedle sebe nevejde kamion s osobním autem, natož pak dva kamiony vedle sebe. Ministerstvo už teď bohužel kvůli tomu, že ty úseky byly přímo v zadávací dokumentaci, nechce couvnout, a tak zarputile tvrdí, že bude všechno v pořádku a doprava se přesouvat nebude. Na druhou stranu ale vznikla skupina, která se má dopadům opatření věnovat. Trošku paradox. Udělám vše proto, aby došlo ke zpoplatnění také u druhé silnice v co nejkratším termínu, aby dopravci neupřednostňovali pouze jednu z těchto komunikací a občanům se tak na té frekventovanější nezhoršily životní podmínky.

Průběžně probíhá náborová kampaň na posílení členské pirátské základy, ale i dobrovolníků a příznivců. Co mohou nabídnout právě jihočeští Piráti zájemcům o členství či o případnou pomoc Pirátské straně. A na koho se mohou případně obracet?

Je to tak. Naše členská základna sice kontinuálně roste, ale chceme to trošku podpořit. Existuje mnoho občanů, kteří s Piráty souzní a mají co nabídnout, jen jim chybí ten prvotní impuls. Tato kampaň by jim to právě měla usnadnit a vyzvat je k zapojení. Obzvláště teď před volbami do krajského zastupitelstva bude hodně práce. Zájemci mohou pomoci s tvorbou programu, naplánováním a provedením kampaně, distribucí Pirátských listů, mohou se zapojit do expertních týmů a mnoho dalších aktivit. Případní zájemci se mohou obrátit na naší koordinátorku Janu Čurdovou na emailu: jana.curdova@pirati.cz nebo se ozvat nějakému členovi či příznivci, které znají. Kontakt je možný také přes webové stránky kraje jih.pirati.cz nebo přes naší FB  stránku facebook.com/pirati.jck/.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Zbyněk Konvička

Štítky: #Jihočeský kraj #Lukáš Kolářík #Piráti Jihočeský kraj #rozhovor

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.