Kauzy

Jste obětí podvodné kauzy „zázračného zbohatnutí s Petrem Kellnerem“? Nepodceňte situaci, spojte se s bankou a připojte se k trestnímu oznámení

10. 12. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Nejsilnější zbraní proti podvodníkům je osvěta. Podvodů lákající oběti pod záminkou zázračného zbohatnutí je celá řada. Buďto se jedná o zcela anonymní internetové podvodné akce anebo například o pyramidální podvod, kdy se prostředky osob pouze přerozdělují do doby, než celý podvodný systém zkolabuje. Čím dál častěji ovšem podvodné akce probíhají v prostředí internetu, kdy je provázán s takzvaným phishingem – podvodným lákáním citlivých dat (například z kreditních karet) a získáváním kopií osobních dokladů. Právě toho se týkala kauza podvodné reklamy zneužívající osobu Petra Kellnera a řadu dalších známých osobností. V této věci podal pirátský poslanec Petr Třešňák trestní oznámení.

phishing

O kauze „zázračného zbohatnutí s Petrem Kellnerem“ informovala média například zde. Oběti podvodu se rozhodně mohou připojit k tomuto trestnímu oznámení (bližší informace na konci tohoto komentáře) a měly by se spojit rovněž se svojí bankou, jestliže poslaly podvodníkům peníze nebo uvedly údaje ze své kreditní karty. Řada osob dokonce zaslala kopie svých osobních dokladů a ani tuto záležitost není vhodné podcenit. 

Je nezbytné být připravený na střet s podvodníkem. Nejdříve je nutné podvod identifikovat, a proto si dovolím uvést několik charakteristických rysů podvodu postaveného na „zázračném zbohatnutí“: 

1. Minimum informací

Charakteristickým znakem podvodu je nedostatek informací, což podvodník vysvětluje například tak, že požadované informace nemůže sdělit, jelikož by je zneužila konkurence.

2. Anonymita

Podvodný obsah se vyznačuje tím, že není zřejmé, kdo je autorem textu a kdo je provozovatelem stránek, na kterých je text zveřejněn.

3. Podezřele rychlý výdělek

Obecně platí přísloví, že „bez práce nejsou koláče“. Snadný a rychlý výdělek je sice lákavý, ale nereálný. Pokud toto někdo slibuje, tak se s největší pravděpodobnosti jedná o podvodníka.

4. Neprůhlednost informací

Každá relevantní informace musí mít svůj zdroj. Musí být zkrátka ověřitelná. Je to základ důvěry mezi klientem a poskytovatelem služby. V případě, že zveřejněné informace často není možné ověřit, je situace nanejvýš podezřelá.

5. Pyramidální efekt

Oběti jsou lákání ke vstupu do „pyramidy“ s úkolem přivést další zákazníky a čím více osob dotyčná oběť vtáhne do tohoto podvodného systému, tím více si údajně může vydělat. Vytváření pyramidálních struktur je v některých právních úpravách explicitně trestné, v jiných je tato činnost rovněž postižitelná, nicméně policie se těmto podvodným systémům snaží vyhýbat. V podstatě se jedná pouze o přerozdělování peněz do momentu, než se pyramida zhroutí. 

6. Předstíraná jedinečnost okamžiku

Jedná se o klasický marketingový trik, kdy osoba má pocit, že se k ní usmálo štěstí a pouze ona má výjimečnou příležitost si rychle vydělat peníze. Často opak je pravdou.

7. Zneužití jmen celebrit

Podvodníci se soustředí na získání krátkodobé důvěry svých obětí. Pomáhají jim v tom různé smyšlené doporučení celebrit či jejich fotografie. Občas se jedná dokonce o fotomontáže.

8. Sektářský přístup

Lidé organizující tento podvodný systém se snaží získat důvěru a poskytovat co nejméně věcných informací. Zakladatel se snaží dokonce získat kult osobnosti. Účastníci tohoto systému se pak dostávají do silných emocí a jakmile někdo projeví nedůvěru či začne pokládat otázky, tak se stává nežádanou osobou a dokonce se může stát, že budou proti němu podnikány nepřátelské kroky.

9. Volný vstup do projektu

Účastnit se daného podvodného systému může kdokoliv – bez ohledu na profesi, vzdělání, věk atd. Najednou tento systém přijme kohokoliv – tedy i ty, kteří doposud byli spíše odmítání. 

10. Minimální faktická práce

Po oběti se nepožaduje faktická práce, ale její role je spíše pasivní nebo má za úkol lákat do systému další osoby. Marně zde ovšem lze hledat „přidanou hodnotu“ a reálnou práci. 

11. Poplatky

Podvodníci se zpravidla snaží vylákat z oběti co nejvíce peněz. Nezřídka požadují mnohem více, než na počátku avizovali a pochopitelně dříve, než oběť si uvědomí, že se jedná o podvod.

12. Nedůvěryhodné osoby stojící v pozadí podvodné akce

Osoby stojící za podvodnou akcí jsou často zcela nedůvěryhodné a již dříve figurovaly v jiných podvodech, případně jsou zcela anonymní. Navíc uvádějí o sobě často nepravdivé informace či případně jsou zcela anonymní.  

Charakteristickým znakům phishingu se věnuje článek například na stránkách Západočeské univerzity v Plzni zde.

Nakonec připojuji avizované informace o podaném trestním oznámení, ke kterému se mohou připojit všechny oběti zmíněného podvodu na „zázračné zbohatnutí s Petrem Kellnerem“. Ve svém oznámení by měli poškození popsat zejména skutkové okolnosti či zkrátka své svědectví.

a) případem se zabývá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5, sídlem Praha 5, Náměstí 14. října 801/12. 

b) trestní oznámení pana Třešňáka má označení "3 KZN 354/2019 – 6"

c) trestní oznámení bylo poslancem Petrem Třešňákem podáno dne 5. 11. 2019 na Městské státní zastupitelství v Praze, nicméně dne 15. 11. 2019 bylo toto trestní oznámení postoupeno právě na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Janusz Konieczny (analytik Pirátů)

Štítky: #Janusz Konieczny #Petr Třešňák #phishing #podvod

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.