Odborně

Vize „Brány Prahy“ se otevírá: Jak by to mohlo vypadat od Vltavské k Muzeu?

09. 12. 2019 | 15 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Centrum Prahy od Štvanice k Národnímu muzeu podél magistrály je dnes jeden brownfield, kde je horko, špína a hluk. Okolo nádraží se pohybují desetitisíce lidí, kteří přesedají na tři linky metra a na 13 linek tramvají, ale každý je rád, když odtud rychle zmizí. Piráti na Praze 1 proto už před loňskými volbami iniciovali diskuzi o budoucí podobě tohoto exkluzivního prostoru na hranici památkové rezervace UNESCO a dnes už formulují spolu s koaličními partnery vizi budoucího udržitelného rozvoje rozsáhlého území.

Vit-Muz-Vich

Udržitelný rozvoj stojí na třech pilířích: ekonomickém, ekologickém a sociálním. Tuto rovnici o třech neznámých začala komise územního rozvoje Prahy 1, kde jsou ti nejlepší profesionálové, fakticky rozplétat 28. února 2019, když odhlasovala usnesení, že je přesvědčena, že by se z dnešní magistrály měla stát plnohodnotná městská třída, že všechny stávající i budoucí projekty, které se dotčeného území týkají, musí ideu městské třídy respektovat a nesmí s ní být v rozporu, a že si město i městská část Praha 1 má zformulovat vlastní představu o budoucnosti tohoto mimořádně cenného území. Proto na jaře Praha 1 zadala zpracování urbanistické analýzy profesoru Karlu Maierovi, který 5. září prezentoval za živé diskuze členů komise první koncept vize „Brány Prahy“, jak je analýza pracovně nazvána. Je tu totiž určitě jedna velká, ale dost možná i sedm bran v řadě za sebou!

Předpokládáme, že zde na cca 100 ha plochy dojde k racionalizaci největšího dopravního a přestupního uzlu v republice spojeného s rozvojem nejen komerční a administrativní výstavby, ale hlavně ke vzniku kulturní míle od Vltavské k Muzeu a k propojení parků do jednoho velkého „Centrál parku“, který bude podobně jako Petřín za řekou okysličovat a chladit pražskou kotlinu. 

Obdobně jako vzniklo v 19. století Národní muzeum, Národní divadlo a Rudolfinum, a na začátku 20. století Obecní dům a ministerské budovy na nábřeží, tak považujeme za důležité, aby i Praha 21. století měla svou prestižní kulturní vrstvu, kterou se zapíše nejen na globální mapu trhu realit, ale hlavně na mapu světového kulturního dědictví. Proto v komisi územního rozvoje na Praze 1 pomáhá i Paul Vincent Koch, který po revoluci stál spolu se svou ženou architektkou Saskia Fokkema za pozváním Franka O. Gehry do Prahy, a dohodl jeho spolupráci s Vlado Milunićem, která vedla ke stavbě Tančícího domu, který se stal měřítkem kvality současné pražské architektury.

Jsme rádi, že podnět Prahy 1 vzal za svůj Petr Hlaváček ze Spojených sil pro Prahu a chystá na Staroměstské radnici mezinárodní workshop o urbanizaci magistrály určený pro sousední městské části, developery i pro občanská sdružení. Regulaci území připravujeme se všemi a pro všechny, je to jediný způsob, jak zajistit, aby dnešní vize přežila a byla přijata investory, obyvateli i světovou kulturní veřejností, která sice ráda jezdí do Prahy obdivovat její magii a pít levné pivo, ale inspiraci pro budoucnost zde zatím bohužel hledá těžko. 

V okamžiku, kdy si ujasníme noty, bude se nám snáze jednat jak o komerční výstavbě a ministerských budovách, tak i o Mediatéce 21. století a Centre Pompidou a o propojení Vítkova s Vrchlického sady, Těšnovem a Štvanicí, abychom byli schopni čelit alarmujícímu stavu ovzduší v centru a změně klimatu, kdy v Praze každoročně stoupá teplota a láme rekordy.

Potřebujeme centrum obyvatelnější, aby nám domorodci z rezervace neutíkali, a krásnější, aby se k nám turisté rádi vraceli. Je to výzva a start dialogu.

Autor: Tomáš Vích (*1967) byl od roku 2014 sympatizant a od roku 2018 je člen Pirátské strany. Tomáš pochází z Prahy, kde žije a pracuje, od podzimu 2018 je za Piráty uvolněný zastupitel na Praze 1 a předseda komise územního rozvoje a komise životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Tomáš Vích

Štítky: #architektura #Praha #Praha 1 #udržitelný rozvoj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.