Aktuality

V Praze proběhl první PirateCon pod názvem "Mladí a politika"

02. 12. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

30. listopad 2019 patřil mládí a politice. Obnovující se mládežnický tým Pirátů, který si říká "Mladí Piráti", totiž v pražském Pirátském centru uskutečnil svou první velkou konferenci PirateCon, jejíž název "Mladí a politika" napovídá, že si především kladla za cíl rozšiřovat a sdílet dobrou praxi zapojování mladých lidí do aktivního občanského života a politiky jako takové.

piratecon_mp

Tomu Mladí Piráti přizpůsobili i program, během něhož vystoupila řada mladých lidí převážně z řad studentů, kteří se angažují v studentských organizacích a spolcích, čímž se podílí na aktivizaci mladé občanské společnosti. Vedle nich dostali prostor i mladí politici, kteří již zastávají veřejné funkce, či Šimon Pánek, který se v čele studentstva zasadil o revoluční změny před 30 lety.

Během celého konání tak měli hosté nejen unikátní možnost vyslechnout si zkušenosti a rady mladých aktivistů, včetně jejich pohledu na celou řadu politických témat, která aktuálně ve společnosti rezonují, ale rovněž i příležitost klást jim dotazy na cokoliv, co je ze života mladých členů hnutí zajímá.

Akci zahájil místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal, jeden z těch, kteří před 5 lety mladý tým zakládali: "Myslím si, že mladí mají v politice určitou hodnotu, kterou je idealismus a nadšení, které se časem vytrácí. Politika není jen reprezentací starých, ale odrazem veškeré společnosti, nás všech, včetně mladých, kteří vyrostli v jiné době, ze které si nesou úplně jiné životní zkušenosti a možnosti, které lidé před 20 lety neměli. Tím spíš jsem přesvědčen o tom, že v politickém diskurzu musí být zastoupeni jak staří, tak mladí. Věk není důvod, který by měl člověka ze zapojení se do politického života diskvalifikovat."

Během dne se hovořilo nejen o klimatických změnách a boji proti nim, ale též o současné politické situaci v naší republice, o povinné maturitě z matematiky, i o tom, jak se lze prakticky, skrze právní cestu, zasadit o ochranu našeho životního prostředí. Průřez témat byl tedy opravdu široký a v průběhu si přišel na své kdokoliv.

Jednotlivými částmi dne doprovázel hosty a panelisty Tomáš Guth Jarkovský, hlavní koordinátor Mladých Pirátů: "Chtěli jsme z pirátského centra udělat na část dne místo, kde se sejdou zajímaví aktivní mladí lidé a budou diskutovat o vztahu mladých lidí a politické angažovanosti. To se nám povedlo a bylo inspirující poslouchat a vést diskuze s tolika zajímavými hosty. Nesmíme však usnout na vavřínech, ta pravá práce spočívá v tom, tuto inspiraci přenášet dál mezi mladé, kteří zájem nemají a sledování politiky považují za zbytečnost. Na nás, Mladých Pirátech, tak stojí poskytnout možnosti, jak se můžou mladí zájemci snadno zapojit přímo do aktivit politické strany - do centra dění."

Mladí Piráti, kteří jsou otevřeni jakýmkoliv zájemcům ve věku od 15 do 35 let, se do budoucna, kromě pořádání dalších zajímavých akcí, chtějí zasazovat především za svobodný přístup jednotlivců k informacím, ochranu soukromí jednotlivce, svobodu slova a vyjadřování, svobodná díla, software a standardy, demokracii, humanismus a maximální zapojení veřejnosti do rozhodování. Hlavním záměrem však zůstává ukázat všem mladým zájemcům o Piráty, že nedosažení plnoletosti jim nemusí bránit v tom, aby i jejich hlas byl uvnitř strany slyšet.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Kateřina Stojanová

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.