Kauzy

Ivan Bartoš: Premiér porušuje zákon. Chceme zveřejnit výsledky evropského auditu.

02. 12. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Do ČR dorazily finální audity Evropské komise o střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše, které má v tuto chvíli Ministerstvo pro místní rozvoj. Ministryně Dostálová v prvních vyjádřeních hovoří o tom, že nejsou konečné, což je dle komise nepravdivé tvrzení. Z dostupných informací, které zatím mají pouze media, audity potvrzují, že premiér porušuje český zákon i EU nařízení proti střetu zájmů a čerpá neoprávněně národní i evropské peníze. Na což Piráti již přes rok aktivně upozorňuji. MMR musí audity okamžitě zveřejnit!‬

ivan_b_za_pocitacem

Takové závěry profesionálních auditů mají, kromě finančního dopadu na peníze občanů České republiky, další zásadní rozměr. Potvrzují, že premiér Babiš již tři roky lže, neboť je osobou ovládající firmy holdingu Agrofert a neoprávněně tak čerpá peníze, které jeho vlastní vláda skrze aparát úřadů a úředníků uvolňuje, a to nejen ve formě dotací, ale i veřejných zakázek, jak je tomu například v případě firmy UNILES.

Firmy holdingu by pak okamžitě měly být vyloučeny z řízení o nových zakázkách a stávající, které se datují po schválení českého zákona o střetu zájmů, by měly být přesoutěženy.

Pokud se po zveřejnění potvrdí, že Komise dala za pravdu pirátskému zjištění, Andrej Babiš nemůže po tomto setrvávat v pozici premiéra. To by mu měli vysvětlit i jeho koaliční partneři z ČSSD. Chtěl bych připomenout, že například ministryně Maláčová deklarovala, že potvrzení střetu zájmu předsedy vlády v auditu je pro ni červená linie a v takovém případě by nemohla setrvat ve vládě vedené Andrejem Babišem. www.irozhlas.cz/andrej-babis-jana-malacova

Vzhledem k tomu, že se okamžitě objevily snahy výsledky auditu ututlat a bagatelizovat, požádal jsem předsedy parlamentních stran vyjma ANO o společnou schůzku s cílem koordinace dalšího postupu. Je namístě, aby se schůzky zúčastnili reprezentanti stran poslanecké sněmovny včetně koaliční Sociální demokracie.

Navrhované kroky by v tuto chvíli měly vést k tlaku na ministerstvo resp. vládu na zveřejnění tohoto auditu v originální verzi, jeho překlad a postoupení výsledků auditu senátní komisi a zároveň svolání kontrolního výboru sněmovny, včetně zařazení tohoto bodu na jednání skrze grémium.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Andrej Babiš #audit EU #Ivan Bartoš #střet zájmů

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.