Reportáže

Praha nemá žádnou sochu Václava Havla, Michálek to chce změnit

20. 11. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Na Malostranském náměstí byla v odpoledních hodinách dne 17. listopadu k vidění socha Václava Havla. Ta se odsud přesunula do Poslanecké sněmovny. Od sametové revoluce uplynulo již 30 let, v Praze však zatím nemáme jedinou sochu, která by jeho odkaz připomínala.

sochaVH_odkryti

Jakub Michálek se rozhodl pro změnu a spojil síly se spolkem pro výstavbu sochy Václava Havla, který zastupuje sochařku Barboru Doušovou a její studentské dílo. „Nastal čas, abychom si připomněli lidi, díky kterým můžeme svobodně hovořit, cestovat, studovat v zahraničí, podnikat,“ uvádí Jakub Michálek.  

Vypsání sbírky na vytvoření bronzového odlitku zatím laminátové sochy, je především vyjádřením jeho osobní podpory. Veřejnou sbírku na studentskou sochu Václava Havla je ale možné vnímat i symbolicky. Jednak je sametová revoluce spojována se studenty, jednak se Václav Havel profiloval jako občanský aktivista. Kde by ale byla nakonec umístěna, je otázkou.

Celou iniciativu kvituje i Zdeněk Hřib. „Záležitost vnímám velmi pozitivně, jako zásadní vnímám hlavně otevření diskuze na toto téma. Pokud by se ale Praha rozhodla postavit sochu Václavu Havlovi, v každém případě by to bylo na základě veřejné soutěže.”

Laminátová socha bude vystavena v prostorách Poslanecké sněmovny před klubem Pirátů až do 18. 12., tedy do výročí úmrtí Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Jakub Michálek #Praha #Václav Havel #Zdeněk Hřib

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.