Reportáže

Olga Richterová: Klíčem k úspěchu je provázat služby podle potřeb lidí a zajistit odbornou podporu

19. 11. 2019 | 8 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová dnes navštívila krajský úřad Plzeňského kraje, Magistrát města Plzeň a následně plzeňský dětský domov Domino. „Oceňuji, že Plzeň propojuje sociální a bytové politiky včetně bydlení pro děti z dětského domova a podpory v bydlení prostřednictvím sociální práce, pokud to situace vyžaduje. Věřím, že klíčem k úspěchu v oblasti sociální a bytové politiky je právě provázání služeb podle potřeb lidí a zajištění odborné podpory,” komentuje Richterová.

Olga Richterová

„S radní pro školství Ivanou Bartošovou a ředitelem Diecézní Charity Plzeň Jiřím Lodrem jsme hovořili o propojení školského a sociálního systému. I v Plzni řeší, že nejefektivnější je sociální začleňování u tříletých a čtyřletých dětí, nicméně není snadné přesvědčit některé rodiny, aby děti do školek dávaly. Největší inspirací pro mě je zaměření na funkční propojení bydlení s pracovní nabídkou,” shrnuje Richterová. Na téma bytové politiky se Richterová zaměřila také na plzeňském magistrátu. „V Plzni mají systém 2 900 obecních bytů a důležité je, že bytový odbor spolupracuje i se sociálními pracovníky. Navíc město staví na základě své koncepce bytové politiky i byty nové."

Společně s předsedou plzeňského zastupitelského klubu Pirátů Pavlem Bosákem a psycholožkou Zuzanou Musilovou, která se angažuje ve spolku Pro Terapie z.s. navštívila Richterová také dětský domov v Plzni. „Děti z dětských domovů by měly mít k dispozici psychology či terapeuty, což však není standard. V tomto dětském domově sice mají alespoň jednu psycholožku, ale pouze na pětinový úvazek. Dětské domovy bohužel na tyto služby nemají zajištěné finance, přitom včasné léčení traumatu je nezbytné pro jejich zdravý rozvoj. Budu zjišťovat, jaké změny v této oblasti plánuje ministerstvo školství. Na druhou stranu je skvělé, že alespoň tři skupiny dětí v navštíveném dětském  domově nebydlí v centrální budově, ale v samostatných bytech."

„Velkou bolestí je pak téma spolupráce dětských domovů a orgánu sociálně-právní ochrany dětí a možnost navazující podpory po odchodu z dětského domova. Dětem bohužel často chybí vztahy s jinými dospělými osobami mimo domov, které pomáhají mladým lidem v osamostatnění,” uzavírá Richterová. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Olga Richterová #Plzeň

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.