Kauzy

Piráti upozornili na nepřijatelné jednání při vykonávání povinné praxe studentů

13. 11. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátský poslanec Tomáš Martínek interpeloval ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu ve věci poplatků v rámci povinné praxe některých zdravotnických oborů. Na základě podnětů občanů Libereckého kraje, za který byl Martínek zvolen, zjistil, že si studenti za povinnou praxi při studiu některých oborů musí platit. Praxe obecně je přitom stěžejní pro přípravu na budoucí povolání. Konkrétně jde o studium oboru “zdravotnický záchranář” a “speciální pedagogika”. Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje si za stáže, dle svých internetových stránek, účtuje 20,- Kč za hodinu. Navíc musí každý student zaplatit jednorázový poplatek 200,- Kč. Byť se může výše částek zdát nepatrná při konečném součtu 600 hodin činí pro studenta celkem okolo 12 tisíc Kč.

martinek_zed

Studenti si praxi musí hradit ze svého i u dalšího výše zmiňovaného oboru “speciální pedagogika” a to při vykonávání praxe v zařízeních vztahujících se ke studovanému oboru, zde konkrétně v logopedických nebo surdopedických (výchova, vzdělávání a rozvoj jedince se sluchovým postižením) zařízeních. V rámci studia je přitom po studentech požadována určitá délka odborné praxe. Někteří studenti se v zařízeních, kde by měli praxi vykonávat, setkávají dokonce i s odmítnutím. Vzhledem k tomu, že těchto zařízení není v ČR mnoho a jsou různě rozmístěna nezbývá studentům než si v rámci požadované odborné praxe tuto práci pro veřejnost ještě z vlastních prostředků zaplatit. 

Martínek se ve své interpelaci ministra zdravotnictví Plagy zeptal, zda o tomto problemu ví a zda připravuje nějaké řešení, aby si studenti za nehonorovanou práci pro veřejnost ještě nemuseli připlácet. Jaké navrhuje ministr řešení a zda možným řešením není zásah státu, kdy by tyto náklady studentům pokryl. Vzhledem k nepřítomnosti ministra Plagy u ústních interpelacích poslal poslanci Martínkovi odpověď písemně. Ministr v ní konstatuje, že dle zákona o vysokých školách musí být účast na praxi, která je součástí studijního programu, bezplatná. Tedy studující by neměli být zatíženi poplatky ze strany vysoké školy, ani ze strany subjektu, u kterého praxe probíhá. Ministerstvo o případech, na které Martínek upozornil nevědělo, dosud se s ní ve své činnosti nesetkalo a ani dosud neobdrželo žádný podnět. Na základě této interpelace ministerstvo uvedené příklady ve spolupráci s odpovědnými vysokými školami a s Národním akreditačním úřadem pro vysoké školství prověřuje. 

“Věřím, že ministerstvo dohlédne na to, aby toto jednání nepokračovalo, a aby si studenti za praxi nemuseli nadále platit,” dodává Martínek. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Forýtek

Štítky: #Tomáš Martínek #vzdělávání

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.