Kauzy

Piráti Prahy 5 interpelovali členy nové rady ZMČ

06. 11. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Včera proběhlo 7. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5. Pro Piráty Prahy 5 to byla první zkušenost z opozičních lavic, kde skončili po převratu na předchozím zasedání 17.9. Péči o naši městskou část máme ovšem stále na srdci a pečlivě sledujeme, jaké kroky nová koalice dělá a co plánuje. Jedna z možností, jak se dostat k informacím i z opozice, jsou interpelace. Interpelace (z lat. interpellare = skákat do řeči, přerušovat dotazem) je dotaz člena zastupitelstva na člena rady nebo na předsedu výboru, který má povinnost na něj odpovědět. 

PP5_interpelace

Bývalý starosta, nynější člen Finančního výboru, Výboru pro otevřenou radnici a agendu ombudsmana a Komise IT Daniel Mazur se obrátil na starostku Renátu Zajíčkovou s dotazem, zda a jak se pokračuje v demografické studii, kterou Piráti zadali letos na jaře. Tato studie má být jedním ze základních kamenů pro všestranný strategický plán rozvoje městské části. Plné znění zde.

Zastupitel a člen Výboru pro otevřenou radnici a agendu ombudsmana a Návrhového a Kontrolního výboru Adam Rut interpeloval také paní Zajíčkovou a nového předsedu Výboru pro Otevřenou radnici a agendu ombudsmana F. Gemperleho ohledně nového Jednacího řádu ZMČ (zde). Za svého působení na radnici jsme již připravili návrh, a ten byl v červnu 2019 diskutován na společném jednání Výboru pro otevřenou radnici a Komise legislativní a právní. Zajišťoval např. přístup veřejnosti k podkladům na plánovaná zastupitelstva. Další Adamův dotaz pak směřoval pouze na paní starostku (zde). Zajímá nás, jak daleko je příprava programového prohlášení nové Rady městské části a jestli bude spolu s ním zveřejněna koaliční smlouva.

Další interpelace našeho pirátského zastupitelského klubu směřovaly na pana místostarostu Slabého. Dvě předložil člen Finančního výboru a Komise sportu Karel Bauer. Jednalo se o dotazy k veřejné zakázce na vánoční osvětlení městské části (zde) a plnění plánu obnovy veřejných prostranství (zde) v jeho gesci. Obojí totiž nabírá povážlivé zpoždění. 

Nález interního auditu, který konstatoval, že rekonstrukce dětského hřiště Kudrnova na sídlišti Homolka byla extrémně předražená, podtrhává dlouhodobé upozorňování Štěpána Rattaye (předseda Kontrolního výboru), že MČ Praha 5 má nedostatečně nastavená pravidla pro zadávání veřejných zakázek a dost možná v této oblasti dochází k systémovému selhávání. Ve svých interpelacích (zde) se proto obrací na místostarostu Martina Slabého z hnutí ANO 2011, zda již prověřil ve svém gesčním Odboru správy veřejného prostranství a zeleně ostatní obdobné realizace zakázek. Mimojiné se jej táže, jaká přijal dotčený odbor opatření, aby k předražování zakázek na tomto odboru již nedocházelo. Současně k problematickému tématu veřejných zakázek Štěpán Rattay interpeluje přímo tajemníka úřadu a táže se jej, zda úřad v dohledné době přijme plošná opatření, která by případné manipulace při zadávání veřejných zakázek lépe eliminovala.

Plné znění interpelací si můžete přečíst na webu MČ Prahy 5. Společně s námi zde také můžete kontrolovat, zda rada odpovídá v řádném termínu a jak.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Adam Rut #Daniel Mazur #interpelace #praha 5 #Štěpán Rattay

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.