Kauzy

Pirát Hoskovec vs. starosta Prahy 6 Kolář: Soud o urážku starostenské nohy nabývá bizarních rozměrů

18. 10. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve stínu sochy maršála Koněva probíhá na Praze 6 další a mnohem absurdnější spor. Starosta Ondřej Kolář, který na sebe upozornil odstraňováním sochy a výměnou slev na městské pozemky za sponzoring večírků, se na opozičním zastupiteli Jířim Hoskovci snaží už bezmála půl roku soudně vymoci smazání facebookového komentáře z 3. června.

hoskovec-kolar-kypr

Banální názorový spor se tak vinou ješitnosti starosty Koláře rozvinul v absurdní právně-politické drama o mnoha dějstvích.

Úvodem fakta:

SNEO a.s. je firma 100% vlastněná městskou částí Praha 6. Jejím předsedou byl až donedávna starostův kamarád Lukáš Fiedler. Vlastní a spravuje obecní majetky a nemovitosti, včetně:

Areálu Dračky. Tento nejlukrativnější areál na kraji Ořechovky prodala společnost SNEO v roce 2018 společnosti PENTA i s platným stavebním povolením na více než 150 bytů, které už se nyní staví. PENTA (přesněji její entita Penta real estate limited) sídlí na Kypru a na tento luxusní nákup dostala slevu 34 milionů Kč z peněz městské společnosti. V rozporu s uzavřenou smlouvou a podle rozsáhlé právní analýzy, kterou Piráti připravili, protiprávně. V červenci 2019 tak zastupitel Jiří Hoskovec, spolu s poslancem Janem Lipavským, Janou Kabelovou a Ondřejem Chrástem podali trestní oznámení na poskytnutí slevy, které nyní orgány činné v trestním řízení prošetřují.

Že jim teče do bot, to tušilo představenstvo společnosti SNEO a odpovědná rada městské části v čele se starostou již od podpisu slevy na podzim roku 2018 a po příchodu Pirátů na radnici. Atmosféra ještě zhoustla na konci května. Krátkodobá předsedkyně SNEO byla dotlačena k rezignaci a rada odvolala pirátského zástupce z dozorčí rady SNEO. Tím se starosta 3. června pochlubil na facebookovém profilu Prahy 6. V komentáři ho za tuto činnost, konkrétně prodej nejlukrativnějších městských pozemků na Kypr a odvolání oponentů z orgánů společnosti SNEO, nepochválil zastupitel Jiří Hoskovec, který se celé kauze věnoval.

A Ondřej Kolář se vydal soudit.

Před závorku vytkněme, že po faktické stránce je věc jasná. Dotyčné pozemky jsou většinově vlastněné kyperskou firmou a oponenti byli radou odvoláni. Na starostův návrh, jeho hlasem a ještě se tím sám veřejně pochlubil.

Jablko sváru:

A Ondřej Kolář se jel soudit a podal rovnou dva identické návrhy na předběžné opatření. V nich požadoval  odstranění komentáře a to, aby Jiří Hoskovec nikde neříkal, že “Ondřej Kolář vyvedl lukrativní městské pozemky skrze firmu SNEO, ze které odstranil všechny své oponenty na Kypr.“ Absurdní požadavek, s přihlédnutím k faktu, že pozemky na Kypru skončily a oponenti byli odvoláni. Nejspíš proto podal návrhy na předběžné opatření rovnou dvakrát.

Jeden návrh podal ke správnému soudu - obvodnímu pro Prahu 6, a druhý ke špatnému soudu. Ten správně podaný rozhodl soud pro Prahu 6 dne 13. července, kdy dal za pravdu žalovanému Jiřímu Hoskovcovi a starostův návrh zamítl. Předběžné opatření je platné vyhlášením a starosta se proti němu neodvolal a nabylo právní moc.

Tím ale divadlo nekončí. Druhé, identické, ale ke špatnému soudu podané podání tři měsíce putovalo, až došlo na správný soud, ten pro Prahu 6. Ač už byl případ rozhodnut, dostal se na stůl jiné soudkyni a ta 18.9. v identickém případě rozhodla opačně, vyhověla nároku a vydala předběžné opatření: smazat komentář z 3.6. a neříkat, že “Ondřej Kolář vyvedl lukrativní městské pozemky skrze firmu SNEO, ze které odstranil všechny své oponenty, na Kypr.“

Ve svém zdůvodnění argumentovala tím, že členy dozorčí rady odvolává jen valná hromada. Opomněla však fakt, že členem valné hromady je i sám starosta, který v ní odvolání osobně navrhl a odhlasoval.

Nastala tak absurdní situace:

1) Předběžná opatření nerozhodují spor. Rozhodují o uspořádání věcí do okamžiku, než soud proběhne v případě, že tyto nesnesou odkladu (placení výživného, zamezení další škody,...). Součástí zářijového usnesení je tedy povinnost starosty podat civilní žalobu na ochranu osobnosti, aby se rozhodlo, zda je možné psát facebookový komentář o tom, že je kyperská firma na Kypru a že jsou odvolaní členové dozorčí rady odvolání. Lhůta pro podání žaloby končí dnes, v pátek 18. října 2019.

2) Obě strany sporu, žalující Ondřej Kolář i žalovaný Jiří Hoskovec, mají v ruce pravomocné předběžné opatření dávající jim v té samé věci každému za pravdu. Ještě štěstí, že se přou o komentář a ne opatrovnictví společného dítěte.  

3) Soudní řád, dle právní zásady res iudicata říká, že není možné o již rozhodnuté věci rozhodnout znovu. Druhé, to zářijové, předběžné opatření tak vůbec nemělo být vydáno, jelikož spor byl pravomocně rozhodnut už v červnu. Proto bylo proti němu podáno odvolání (spolu s doklady toho, že pozemky na Kypru opravdu skončily, starosta osobně navrhl odvolání a otázkou, nakolik půl roku starý komentář v hlubinách historie facebookového feedu splňuje potřeby předběžného opatření). Odvolání ale nemá odkladný účinek, předběžné opatření je platné od okamžiku vyhlášení.

A jak dál? Spor se ještě více zamotal a běží ve dvou liniích. Ondřej Kolář měl 18.10.2019 podat žalobu na ochranu osobnosti. Pokud by tak neudělal, zářijové předběžné opatření by se zrušilo. Současně proti němu běží odvolání, jelikož věc už byla pravomocně rozhodnuta v červnu. 

Do rozhondutí o dovolání či případného soudu, tak zůstávají obě strany s pravomocným rozhodnutím v ruce. A kdysi nejlukrativnější městské pozemky zůstávají na Kypru a odvolaní členové SNEO odvolání.

V mezičase se starosta pokouší odstranit oponenta z radničních výborů a zamlčuje zastupitelstvu existenci prvního pravomocného rozsudku. A se svým mediálně známým právním ansámblem se chutě soudí dál.

Zůstává tak pachuť toho, že jde především o nátlak na zastupitele Jiřího Hoskovce a snahu o mstu za opoziční práci a podání trestního oznámení za darování 34 milionů korun městských peněz společnosti Penta. Pod tímto darem je totiž podepsán starostův kamarád a tehdejší člen představenstva, Lukáš Fiedler.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jiří Hoskovec/Redakce

Štítky: #Jiří Hoskovec #Praha 6

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.