Kauzy

Politici ze sedmi demokratických stran hledají cestu, jak jednat s Čínou

08. 10. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Poslanci ze sedmi demokratických stran (ANO, ODS, Piráti, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) společně hledají návod pro českou zahraniční politiku. Na konferenci Čína v kontextu mezinárodních vztahů s nimi debatovali přední světoví odborníci. Cílem pondělní konference bylo zmapovat rizika, která Peking představuje pro evropskou bezpečnost a ekonomiku. Mezi ně patří také ohrožení kybernetické bezpečnosti, krádež know how, ovlivňování elit, akademického světa či korupce. 

Konference Čína

"Česko hraje důležitou roli v hledání receptů na řešení čínských hrozeb", řekl místopředseda zahraničního a obranného výboru Jan Lipavský s tím, že významnost České republiky jako důležitého spojence v zamezování potvrzuje také úroveň hostů, kteří přiletěli do Prahy, aby promluvili na panelu. 

Mezi zahraničními hosty byli novinář a vedoucí kanceláře Financial Times v Moskvě a v Pekingu Charles Clover, analytička a novinářka Didi Kirsten Tatlow a poradce pro Čínu v americkém kongresu Peter Mattis. V panelu s nimi debatovali náměstek pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální z MZV a bývalý velvyslanec Martin Povejšil a novinář CNN a ČT Tomáš Etzler.

V českém panelu pak zasedli prof. Olga Lomová, profesorka sinologie na Filozofické fakultě, Univerzity Karlovy, ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, seniorní analytik a expert na Čínu z NÚKIB Michal Thim a Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu akademie věd. Zájem zahraničních odborníků o účast na konferenci je dalším důkazem, že Česko nestojí na světě osamoceno. “Naopak existuje celá řada partnerů, kteří usilují o stejnou věc a jsou schopní a ochotní nám poskytnout maximální podporu,” dodává Lipavský.

Ve svém projevu na úvod konference připomněl, že konference a jasná politická podpora pro ni je dalším ze silných signálů potvrzující obrat v české zahraniční politice, která se pozvolna stává baštou realistické odezvy proti čínskému vlivu. 

Současně připomněl, že naše zahraniční politika je kvůli nejednotné trojici Petříček, Zeman, Babiš pro partnery často nečitelná a matoucí. “Jak nám může někdo pomoct, když neví, co potřebujeme a často ani, také díky prezidentovi Zemanovi, zda jsme ještě vůbec jeho spojenci,” uzavírá Lipavský.

Podle něj jsou magistrát Prahy a Český NÚKIB prvními dvěma nárazníky proti čínské vlně, která se zatím bez odporu šířila českým společenským prostorem. Právě díky varování NÚKIB před technologiemi Huawei dalo Česko jasně najevo, že kybernetickou bezpečnost nebere na lehkou váhu, a že jsme v tomto ohledu partnerem, se kterým jde do budoucnosti počítat.

V pondělí se podařilo pirátskému primátorovi Zdeňku Hřibovi přiblížit se vypovězení smlouvy o partnerství mezi městy Praha a Peking. Smlouva obsahuje také článek 3, který řešil na úrovni měst politiku jedné Číny. Cílem bylo depolitizovat vztah dvou měst a nově ho založit na oboustranně výhodné kulturní výměně a spolupráci, což se ovšem bohužel kvůli obstrukcím ze strany Pekingu nepodařilo. Smlouva proto musí být místo drobné změny jednoho článku kompletně vypovězena. 

Svádíme tu malé české bitvy, ale principiální otázkou, na které se vše láme, je, zda čínskému vlivu dokážeme či nedokážeme čelit,” uzavřel Lipavský s apelem, že pokud chceme jako Česko vést s Čínou rovný dialog, musí nejdříve naše diplomacie sama narovnat páteř. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #čína #Jan Lipavský #konference #Zdeněk Hřib

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.