Komentáře

Ivan Bartoš: 5 věcí které Piráti chtějí pro český průmysl

07. 10. 2019 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnes jsme vyrazili na sněm Svazu Průmyslu a dopravy vyslechnout si budoucí výzvy tak, jak je vnímají podnikatelé. Na sněmu zarezonovalo 5 věcí, které také s Piráty vnímáme jako zásadní.

kaderavek a bartos

5 bodů, které chceme pro český průmysl a zároveň i dnes o nich na sněmu Svazu průmyslu a dopravy hovořili podnikatelé jako o budoucích výzvách:

1. Předvídatelné a stabilní právní a daňové prostředí. Žádná smršť zákonů. S tím samozřejmě souvisí snižování administrativy, která často podnikatele zbytečně zatěžuje.  

2. Konečně začít vnímat vzdělávání jako zásadní strategickou potřebu pro budoucnost České republiky. 30 let od revoluce připravujeme děti na svět, který už neexistuje. Musí dojít k politické shodě nejen na navyšování platů učitelů, ale i na vylepšení systému vzdělávání po vzoru nejúspěšnějších států. 

V této věci máme s Piráty připravenou koncepci, kterou si může nejen odborná veřejnost přečíst na adrese www.vzdelavani2030.cz.

3. Celoživotní vzdělávání a kvalitní pomoc firmám v rekvalifikacích zaměstnanců. 

Podle studií v České republice zanikne v nejbližších letech 0,5 milionu pracovních míst z důvodu automatizace a další 1 milion míst jí bude silně ovlivněn. 

Mnoho pozic naopak vznikne. Také lze využít nenaplněná místa ve službách. Aby však lidé mohli přejít na nově vzniklá pracovní místa, budou se muset rekvalifikoval a k tomu je jim třeba připravit kvalitní systém. 

4. Výrazně vyšší podpora práce na částečných úvazcích a s tím celý související systém. Jsme v tom na chvostu Evropy. Pomůže to jak mladým rodinám s dětmi a lidem, kteří o někoho pečují, tak dlouhodobě právě i firmám. 

5. Podpora startupů, spin-offů a firem s výrobky a službami s vysokou přidanou hodnotou. 

V České republice máme vysokou technickou přidanou hodnotu: kvalitní výrobky, ale máme malou ekonomickou přidanou hodnotu. Většina produkce je totiž někde uprostřed výrobního řetězce a tudíž si firmy nemohou určovat finální cenu. Proto mají malé marže. Česko potřebuje zvýšit  procento firem, které jsou na konci řetězce a určují finální cenu produktu. Pak budou moci i výrazně víc investovat či přidávat na mzdách.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #hospodářství #Ivan Bartoš

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.