Aktuality

Pozvánka na přednášku „Jazyk nepoznaný: peníze“ v Jihlavském pirátském centru 5. 10.

04. 10. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Tuto sobotu 5.10. v 17 hod. v JIPICE v Jihlavě přichystala Pirátská putovní univerzita přednášku „Jazyk nepoznaný: peníze“. Akce se koná v rámci Festivalu svobodné kultury. Odkaz na akci na Facebooku lze nalézt na tomto odkaze.

Pirátská putovní univerzita logo

Miluš Kotišová, garantka studijního programu Monetární gramotnost (peněžní teorie) se mimo jiné kriticky podívá na představu futurologa Bretta Kinga (Bank 4.0 and the Future of Financial Services, https://www.youtube.com/watch?v=QySt8rt2mPw), který předpovídá zánik bankovnictví a peněz, jak je známe, a jejich přeměnu v systém vyhodnocující a usměrňující naše chování pomocí tzv. sociálního kreditu/pověsti – a nemá potíž se systémem sociálního kreditu či bodování (Social Credit System), jehož zárodky sledujeme v Číně už od roku 2014.

Česká pirátská strana podporuje svobodu. Ukážeme si, že peníze si dost možná zaslouží zánik v podobě, jakou dnes mají, protože si je – alespoň podle nezávislého výzkumu Miluš Kotišové – vykládáme mylně jako něco hmotného (i přes jejich virtualizaci) –, ale že vývoj naznačený Čínou a futurologem Kingem je zřejmě ten nejhorší možný scénář. Časoprostor pro samostatné myšlení člověka a nápravu činů se tak smrskne téměř k
nule, protože vyhodnocování chování člověka v reálném čase bude mít důsledky okamžité. Naopak v takto rigidním systému poroste příležitost k nevídané korupci.

Kotišová došla k závěru, že peníze jsou jazyk. Předloží své důkazy přímé i nepřímé. A podle ní z toho vyplývá velmi zajímavý příslib, jak vyřešit palčivou ekologickou otázku a vytvořit kvalitativně nový prostor pro dialogickou politiku. Pro informování občana, nikoli jen pouhého spotřebitele. Bude například řeč o vícerozměrné ceně či symbolplexu. Plíživá nesvoboda může mít líbivé kabátky. Sociální média, jak víme, jsou návyková a všudepřítomná. A začínají být i vynucovaná, nejprve tlakem vrstevníků, později může být vynucena technologiemi. A budoucnost je na prahu vždy rychleji, než se stačíme nadít. Přijďte diskutovat. Každá i třeba kritická připomínka je přínosná.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Miluš Kotišová

Štítky: #Miluš Kotišová #Pirátská putovní univerzita #pozvánka

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.