Aktuality

Chudobínská borovice je Stromem roku 2019

04. 10. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Titul Strom roku míří letos na Vysočinu. Chudobínská borovice, která roste na skalnatém výběžku levého břehu Vírské přehrady, získala celkem 4 396 hlasů a stala se tak vítězkou letošního ročníku. Na druhém místě skončil Žižkův dub (2 508 hlasů), také z Vysočiny, a na třetím místě Zámecký dub z Olomouckého kraje (1 928 hlasů).

Chudobínská borovice - strom roku

Anketa Strom roku se letos konala již po osmnácté a pořádala ji tradičně Nadace Partnerství. Do finále postoupila dvanáctka stromů z devíti krajů a lidé pak v online anketě vybírali, který z nich se stane letošním stromem roku. Ve čtvrtek 3. října pak proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků na brněnské hvězdárně. Vítězná chudobínská borovice spolu s prvenstvím získala odměnu v podobě odborného ošetření zdarma a postoupila do evropského kola soutěže.

Borovici do soutěže navrhl Ing. Milan Peňáz, CSc., vědec, odborník na ryby, vlastivědný autor a milovník Vysočiny, který si borovici pamatuje ještě ze svých dětských let, kdy kolem ní chodíval do školy. Před zátopou Chudobína (v roce 1956) se mu ji také podařilo ještě vyfotografovat a dodnes k ní má velmi silný osobní vztah. Jeho nadšení a práce, které zviditelnění chudobínské borovice a jejímu příběhu věnoval, tak přinesla zaslouženou odměnu v podobě zisku titulu Strom roku.

V jeho snažení ho neúnavně podporoval i pirátský starosta obce Vír Ladislav Stalmach, který se zúčastnil slavnostního vyhlášení a bude i nadále sledovat osud borovice na evropské půdě. „Chtěl bych pogratulovat všem našim soupeřům a poděkovat šestnácti tisícům fanoušků, kteří v anketě Strom roku hlasovali. Uděláme vše pro to, abychom i v evropské konkurenci co nejlépe hájili barvy České republiky,“ doplnil starosta Stalmach.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Kraj Vysočina #strom roku #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.