Komentáře

Premiér Babiš podpořil plán tureckého prezidenta Erdoğana na okupaci a masové přesuny uprchlíků výměnou za své domácí politické PR

01. 10. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Premiér ČR je známý svou oblibou fotografovat se po boku jiných světových politiků. Občas se mu však vyloženě nezadaří, například když se usmívá na společné fotce s brazilským prezidentem Bolsonarem. Nezpochybňuji diplomatickou rovinu setkání českého premiéra s brazilským lídrem. Selfíčka se světovými autoritáři, kterými správci jeho Facebookového profilu budují image světového státníka, zatímco brazilské deštné pralesy hoří, ale nejsou dvakrát reprezentativní. Ostatně jsme si sami prožili 40 let totalitního režimu vlády jedné strany a měli bychom být mezi prvními, kdo odmítne podporovat autoritářské tendence, a to kdekoli na světě. Kdyby však šlo jen o fotky pro sociální sítě.
 

Ivan Bartoš bunda

Chtěl bych se dodatečně vrátit ke zprávě, která minulý týden zapadla v mediálním humbuku kolem ústavní žaloby na prezidenta. Při své návštěvě New Yorku premiér Babiš podpořil plán tureckého prezidenta Erdoğana na vytvoření tzv. bezpečnostní zóny v Sýrii. Ministerstvo zahraničí Babišovy vlády se k tomuto pro jistotu nevyjádřilo vůbec. 

Dle mého názoru premiér opět projevil impulsivně a nekompetentně své představy o zahraniční politice, aniž by znal patřičné reálie a situaci na hranicích Sýrie a Turecka. Zřejmě netuší, že ve svém vystoupení podpořil naprosto hrozivý plán. Ten by znamenal okupaci a masové přesídlení milionů lidí, kteří uprchli ze Sýrie před válkou. Přitom tzv. bezpečnostní zóna, o které na oko hovoří turecký prezident v Sýrii, reálně existuje. Je pod správou Kurdů, kteří ji vybojovali ve válce s Islámským státem. 

Podpora takové vize ve skutečnosti znamená posvěcení vnucených demografických změn, vytvoření nového válečného ohniska a tím pádem i dalších zástupů lidí s rancem na zádech. Mezinárodní právo navíc přímo zakazuje přesuny obyvatelstva na okupovaném území.

Nehledě na to, že odklon Turecka od demokracie nepopírá snad nikdo, podpora zahraniční politiky, která je v rozporu s mezinárodním právem, není v zájmu České republiky a ani Evropské unie. Ostatně právě u premiéra jsem očekával jasnou linku, a proto jsem ho na našem setkání v březnu 2018 žádal, aby adresoval jasný vzkaz na svých jednáních v Evropské radě ke změně evropské politiky vůči Turecku. A to v souvislosti nejen s vývojem v této zemi, ale také v té době aktuální invaze Turecka od syrského Afrínu pod eufemistickým názvem “Olivová ratolest”.

Tenkrát jsem komentoval svou žádost takto: „Musíme společně tlačit na to, aby se turecký vývoj vrátil do přijatelných kolejí. Turecko potřebuje Evropu, stejně jako Evropa může profitovat na dobrých vztazích s demokratickým a postupně se rozvíjejícím Tureckem. Nesmíme se ale stát mlčenlivým a trpícím spojencem nespolehlivého, agresivního a autoritářského státu, který aktivně vystupuje proti našim zájmům.“ 

Kam svým výstupem premiér Babiš v New Yorku toto kormidlo pootočil?  

Nechápu, jak může jít náš premiér takhle na ruku někomu, kdo už roky vydírá Evropu. Připomeňme si, že Erdogan si nechává každý rok platit tučnou sumu za to, že do Evropy nepouští uprchlíky. 

Turecko drží Evropu pod krkem a nutí tak politiky zavírat oči. Nejen nad autoritářským vývojem Turecka, kde je potlačována opozice a kde je například vězněn největší počet novinářů na světě, ačkoli je Turecko členskou zemí NATO s 2. nejsilnější armádou a zároveň zemí, která historicky reálně mířila do EU. Také jsou ale zavírány oči nad expanzivní okupační politikou směrem k syrským Kurdům.

Přistupovat na hru někoho, kdo vydírá a šikanuje svoje partnery, je nepromyšlené a z dlouhodobého hlediska se jedná o cestu do pekel. 

Andrej Babiš svým přitakáním tureckého autoritáře podpořil. Opět tím posiluje naši pověst v Evropě jako netýmového hráče, který si jede na vlastní triko, ale zároveň je natolik nešikovný, že zakopává o svoje vlastní nohy. 

Premiér by neměl preferovat domácí politické body na úkor respektování mezinárodního práva, kdy navíc prezentuje definitivu tureckého postoje jako svůj vyjednávací úspěch.

Další zdroje:
Piráti žádají aktivnejší roli Evropy ve vyjednávání v Sýrii
Předseda Pirátů Bartoš dnes předá premiérovi výzvu pro Evropskou radu ke změně evropské politiky vůči Turecku 

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #Ivan Bartoš #zahraničí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.