Kauzy

Evropští Piráti: Nepřipustíme snahy o diskreditaci Výboru pro právní záležitosti

01. 10. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu (JURI) v pátek odmítl pro nezpůsobilost dva kandidáty na eurokomisaře - Lászla Trócsányiho (Maďarsko) a Rovanu Plumbovou (Rumunsko). Reakce prvně jmenovaného na sebe nenechala dlouho čekat. Ve svém vyjádření (viz obrázek) obviňuje výbor z úmyslného porušení zákonů, nedodržování základních principů demokracie a vyhrožuje soudem.

kolaja_breyer

„Je směšné, že zásad právního státu se dovolává člověk, který v Maďarsku prosazoval jeho popírání,“ uvedl člen JURI, německý Pirát Patrick Breyer. Za působení Trocsanyiho v úřadu ministra spravedlnosti prošla řada kontroverzních zákonů, které omezovaly občanskou společnost a univerzitní svobody. Mnohé z nich nyní čekají na vyřízení u Evropského soudního dvora.

„Z reakce pana Trócsányiho je zřejmé, že nehodlá respektovat legitimitu Evropského parlamentu. Poslanci Evropského parlamentu nesou politickou odpovědnost za posouzení kandidátů na komisaře. Odmítnutím kandidáta vyjadřují svou politickou vůli a vydírání soudem, jak pan Trócsányi ve svém vyjádření činí, jsou mafiánské praktiky, které v civilizované společnosti nejsou tolerovány. Svým přístupem pan Trócsányi jen potvrdil správnost rozhodnutí výboru JURI,“ uvedl místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

Vyjádření JURI nyní putuje do rukou předsedy Evropského parlamentu David-Maria Sassoliho, který jej bude tlumočit předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. „Pevně věřím, že se paní předsedkyně nenechá vydírat a požádá Maďarsko o nového kandidáta. Je to test, jak moc to s prosazováním právního státu myslí vážně,“ dodal Kolaja.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Evropský parlament #Marcel Kolaja #němečtí Piráti

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.