Odborně

Radek Oborný: Přestaňme plýtvat energií a buďme bohatší

25. 09. 2019 | 4 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dá se ušetřit tak, aby to moc nestálo? Ano. Klíčem je snížit plýtvání energií a zdroji. Jedna z cest pro města, jak získat prostředky na údržbu a rozvoj, vede skrze snížení současných výdajů.

Radek Oborný - úspora energie

Spousta z nás si u šetření energií vybaví nákup úsporných žárovek či A+++ spotřebičů. V prvé řadě je důležité si ujasnit rozdíl mezi potřebou a spotřebou. Takzvaný paradox energetické efektivity poukazuje na skutečnost, že když se spotřebič zefektivní, spotřeba naopak vzroste, protože si můžeme dovolit za stejné peníze například svítit více.

Jaká je potřeba energie na dostatečné osvětlení, vytápění nebo chlazení? Zkušenost ukazuje, že asi o 20 % nižší než změřená spotřeba. Tento rozdíl lze brát jako plýtvání, kterému lze relativně snadno zamezit. Není třeba instalovat nové systémy, stačí optimalizovat a správě používat ty současné - zhasnout, utáhnout topení, nastavit termostat, zatáhnout žaluzie a zavřít okno. Z ekonomického hlediska je návratnost téměř okamžitá, narozdíl od aktivit, které vyžadují výměnu spotřebičů a jejich návratnost je až několikaletá.

Nejlevnější energie je ta, kterou nespotřebujeme. Pokud tedy chcete udělat něco pro vaši peněženku, rozpočet vaši firmy a naši planetu, podívejte se, kde se plýtvá! Na podzim je ideální čas začít, mění se totiž počasí a s ním i naše návyky.

Máte-li tipy, kde by mohlo přestat plýtvat vaše město, napište o tom do aplikace Změňte.to. A jestli si sami nevíte s úsporami rady, nebojte se obrátit na experty v této oblasti. Šetření zdroji není ostuda, protože kdo šetří, je bohatší!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Oborný

Štítky: #energetika #Krajské expertní týmy #životní prostředí

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.