Kauzy

Piráti z Prahy 8 mají recept, jak dostavět Novou Palmovku. Nechtějí ji prodávat pod cenou

25. 09. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti na Praze 8 přicházejí s alternativní variantou, jak dále postupovat ohledně rozestavěné budovy Nová Palmovka, do kterého městská část v minulých letech investovala více než 500 milionů korun. Vedení městské části ji chce prodat výrazně pod cenou, podle nového posudku by za prodej torza nedokončené radnice bylo možné získat více než miliardu korun. Pirátští zastupitelé chtějí o prodeji či dostavbě dnes jednat na jednání Zastupitelstva městské části Praha 8.

Nová Palmovka

Ani jedno z předchozích vedení městské části Praha 8 nedokázalo projekt nové radnice dotáhnout do zdárného konce, a proto tam budova už řadu let stojí v neutěšeném stavu. “Řadě občanů MČ Praha 8 není kauza Nová Palmovka cizí, mají možnost ji sledovat už dlouhou řádku let, od samých počátků v roce 2014, přes zastavení stavebních prací o rok později, loňské drahé vyrovnání s Metrostavem a až po současný tlak na rychlý prodej,” vysvětluje vývoj výstavby předseda zastupitelského klubu Pirátů na Praze 8 Michal Novák.

Z materiálů, které Rada MČ Praha 8 zastupitelstvu předložila, se zdá, že prodej je jedinou možnou variantou. Vedení radnice, v jehož čele jsou ODS, Spojené síly pro Prahu 8 (TOP 09 a STAN) a Patrioti pro Prahu 8, tvrdí, že městská část potřebuje více finančních prostředků a prodej budovy je může do rozpočtu přinést. Očekávaný zisk by však pokryl zhruba jeden roční rozpočtový schodek městské části.

Developerská vizualizace Nové Palmovky.

Vadí nám absolutní jednostrannost, se kterou současná koalice k Nové Palmovce přistupuje. Ač jsme se opakovaně dotazovali na zpracování obecné analýzy, ze které by teprve vzešlo rozhodnutí o tom, co by bylo ideální s tímto územím a majetkem udělat, dočkali jsme se jen materiálů mluvících o nutnosti prodeje,” doplňuje Michal Novák. Při prodeji budovy a pozemků by musela městská část Praha 8 vrátit Magistrátu hlavního města dotaci ve výši zhruba 300 milionů korun, která byla vázána na postavení radnice s obchodním centrem.

Podle městské části byla cena možného prodeje podpořena znaleckým posudkem, který Piráti podrobili nezávislé analýze. “Materiál, který nám vedení městské části předložilo, nevychází dobře, námi zajištěný znalec ho označuje za velmi slabý a odhaduje, že celková cena projektu může být o dost vyšší, a to až o více než 400 milionů korun”, dodává Novák s tím, že hlavním zájmem Pirátů je nalézt takové řešení, aby si mohla Praha 8 Novou Palmovku a okolní pozemky ponechat a rozvíjet je k prospěchu svých občanů. “Z toho jsme také vycházeli při našich dalších diskuzích. Na záchraně Nové Palmovky spolupracujeme s Piráty ze Zastupitelstva hlavního města Prahy. Věříme, že se podaří najít mnohem přínosnější řešení než prostý prodej,” doplňuje Ivo Slávka, zastupitel za Piráty a garant celého alternativního návrhu řešení (Nové Palmovky).

Zastupitelský klub Pirátů na Praze 8 zastupitelstvu navrhne, aby městská část dostavěla novou radnici a v okolí postupně vytvořila smíšenou oblast, ve které by své místo mělo dostupné bydlení, kanceláře, obchody i služby občanům. Majetek by i nadále měl zůstat v majetku Prahy 8 a do budoucna by se měl stát dlouhodobým zdrojem financí do rozpočtu městské části. Do dostavěné budovy by se také mohl přesunout celý úřad městské části Praha 8, tím by se zlepšila jeho dostupnost pro občany a ušetřilo by se tak za nájem prostor, kde momentálně pracují zaměstnanci jednotlivých odborů.

Plánované kancelářské prostory na Nové Palmovce.

Pirátský návrh počítá také s koncepčním urbanistickým rozvojem celé dosud nevyužité a přitom atraktivní lokality mezi ulicemi Sokolovská, Voctářova a Libeňským mostem. V budoucnu by tady měl vzniknout příjemný a užitečný prostor pro všechny občany městské části Praha 8.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Místní rozvoj #pirátští zastupitelé #Praha #Praha 8 #transparentnost

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.