Kauzy

Podle Pirátů Vláda ČR ignoruje protiústavnost copyrightové směrnice, kterou podpořila v rozporu s názorem vlastních europoslanců

20. 09. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Předseda vlády Andrej Babiš včera zaslal odpověď na dopis místopředsedy Evropského parlamentu Marcela Kolaji a pirátského poslance Ondřeje Profanta. Ti vyzvali, aby se připojil k polské žalobě na protiústavnost článku 17 copyrightové směrnice a předložili nezávislý právní posudek, který protiústavnost dokládá. Vláda argumenty zcela ignorovala, premiér pouze uvedl, že výsledný text je výsledkem složitého kompromisu a nepoškozuje spotřebitele.

ivan_marcel_mikulas

„Premiér Babiš se neobtěžoval naši právní analýzu vůbec posuzovat. Čekali bychom, že analýzu zváží a nechá ji posoudit a na základě takové rozvahy rozhodne. To se ale nestalo. Již před týdnem jsem interpeloval ve stejné věci ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který věc také rychle smetl ze stolu,“ komentoval Ondřej Profant.

„To, že je text výsledkem složitého kompromisu samozřejmě moc dobře víme, protože díky pirátské europoslankyni Julii Redě se do směrnice podařilo prosadit například platnost článku 17 jen pro komerční platformy nebo výjimku pro karikatury a parodie. To ale vůbec nic nemění na tom, že článek 17 je protiústavní a v přímém rozporu s odpovědí premiéra rozhodně poškozuje spotřebitele a jednotný digitální trh. Fakticky totiž přenáší odpovědnost za porušení autorských práv od uživatelů směrem ke službám pro sdílení obsahu,“ uvedl místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja.

„Je bizarní, že premiér nerespektuje názor svých vlastních europoslanců, ani drtivé většiny europoslanců ČR, protože pro tuto směrnici hlasovali jen dva z jednadvaceti. O to nepochopitelnější byla podpora směrnice v Radě EU ze strany bývalého ministra kultury Antonína Staňka a stejně tak nepochopitelná je pozice premiéra dnes. Mám pochybnosti, že byť jen tuší, co spojení slov jednotný digitální trh znamená, když má pocit, že jej článek 17 neohrožuje,“ podivil se europoslanec Mikuláš Peksa.

Odpověď předsedy Vlády České republiky naleznete níže.
Ministr Zaorálek uvedl, že ČR se nepřipojí k polské žalobě
Shrnutí informací o směrnici o autorském právu
Jak hlasovali čeští europoslanci?

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #copyright #Evropský parlament #Marcel Kolaja #Mikuláš Peksa #Ondřej Profant

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.