Komentáře

Komentář Lukáše Kolaříka: Miliardový chaos v projektech na Ministerstvu práce

13. 09. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Veřejnost má stále v živé paměti těžce pochopitelnou přípravu elektronické neschopenky – projektu, který přežil 4 ministry. Ti buď ukazovali prstem na své předchůdce, nebo tuto horkou bramboru přehazovali na své nástupce. V krátkosti: Nejdříve tzv. eNeschopenku v roce 2017 Ministerstvo práce (MPSV) schválilo, za rok ji chtělo zrušit úplně, pak svůj záměr stáhlo, načež zasáhla Sněmovna a elektronizaci s ročním odsunem vložila přímo do zákona. Noty jsou tedy sice napsané, ale sbor zatím hraje nelibou kakofonii, která se projevuje jako podivný kočkopes částečné elektronizace obsahující zároveň papírovou doložku.  

lukas_kolarik

Vedle toho mají na ministerstvu dva rozpočtem nepolíbení náměstci v rukou téměř 600 miliard korun (zhruba 1/3 státního rozpočtu) a v podobném duchu se nese také rozhodování ve vedoucích kruzích resortu. Zatím na všech jednáních poslaneckých výborů, podvýborů i v mediích zaznívá, že všechny nové IT systémy poběží od ledna 2021. Skutečnost je ale taková, že prozatím nefunguje ani ekonomický systém Úřadu práce, který je podmínkou pro dokončení informačního systému Zaměstnanost. Ten má nahradit zastaralý decentralizovaný IT systém „OK práce“, který vznikal od počátku roku 1993. Podivnosti se dějí také kolem migrace dat. Pověstným vrcholem je pak výběr dodavatele na informační systém pro výplatu sociálních dávek. Celá tato pyramida vzájemně provázaných procesů tedy připomíná spíše domeček z karet, stavěný třesoucíma se rukama experimentátorů bez zkušeností se soutěžením veřejných zakázek.

Všechno by možná bylo jinak, kdyby časté politické turbulence neústily v exodus řady kmenových IT odborníků. Jejich absence při průběhu tendrů totiž vede k jejich neustálým průtahům, která často ústí v krizová a drahá řešení na hraně zákona.

Komu chaos kolem IT systémů na MPSV nahrává?

Jednoznačně současnému IT dodavateli s názvem OKsystem, který každý měsíc inkasuje od státu zhruba 45 milionů korun. Svými opakovanými obstrukcemi a podáváním námitek během veřejných soutěží prodlužuje současné krvácení veřejných financí a napomáhá celkové stagnaci resortu. Od počátku své existence (jenom) na MPSV inkasoval OKsystem již více než 7 miliard korun.

Komu stav škodí?

Jednoznačně státní kase. Pokaždé, když se pověstný domeček z karet zhroutí, stojí to miliony. Miliony, za které nikdo nenese zodpovědnost. Rýžování zlata na straně jedné a trestní bezúhonnost na straně druhé tak vytvářejí koktejl frustrace z nemožnosti opustit gravitační pásmo předpotopní doby papírové. Přitom digitalizace není jenom o usnadnění přístupu. Největší výhodou je rychlé předávání a synchronizace informací. Chcete příklad?

Zmíněný OKsystem soupeřil s konkurentem DXC Technology o to, kdo bude nadále provozovat IT dávkové systémy. DXC nakonec vyhrálo s třikrát nižší nabídkou. OKsystem to ale napadl u antimonopolního úřadu (ÚOHS) s argumentem, že takto levně se zakázka prostě udělat nedá a ÚOHS mu dal za pravdu. Kdybychom dnes měli digitalizovanou státní správu, mohl se ÚOHS či MPSV rychle dozvědět, že OKsystem vyhrál tendr na Ministerstvu životního prostředí s cenovou nabídkou ještě nižší, než jakou nabídlo DXC v tendru na MPSV. OKsystem tedy kritizoval něco, čeho se sám dopouštěl jinde, ale nikdo na to nepřišel. Stát ze sebe tedy dělá hlupáka, který při cestě na trh dostane výměnou za tučnou krávu pouze tři fazole. Bohužel nejsou kouzelné. Jsou staré. Z počátku 90. let.

Co s tím můžeme dělat?

Ve chvíli kdy se schyluje k podpisu smlouvy s trojnásobnou cenou, si nezakryjeme oči a budeme se důrazně ptát, na základě čeho proběhl výběr vítěze tendru, kdo smlouvu podepsal a zda má ministerstvo v rozpočtu na další roky přidělené finance na krytí tohoto předraženého špásu.  

Již příští středu proto zorganizuji podvýbor pro IT a dávkové systémy, kde si všechny zmíněné aktéry pozvu a budu velmi zvědavý, s čím mě MPSV překvapí tentokrát. V hloubi duše doufám, že se nenaplní mé obavy z dalšího prodloužení výběrového řízení. To se totiž může stát docela lehce. Stačí, aby se zmíněná firma DXC Technology odvolala úplně stejně jako předtím OKsystem. Navíc bude v právu. Přeci jenom nabídla státu třikrát levnější služby. Pokud se to stane a k obstrukcím ve veřejné soutěži dojde, harmonogramy vývoje neunesou tlak ztraceného času a MPSV bude muset opět přistoupit k prodloužení současných smluv.

Jinými slovy: domeček z karet spadne a bude zapotřebí prodat další krávu, aby se mohlo začít zase znovu. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lukáš Kolářík

Štítky: #e-neschopenka #elektronizace #IT #Lukáš Kolářík #MPSV

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.