Komentáře

Komentář Olgy Richterové: Návrh Jany Maláčové na úpravu dávek na bydlení ohrozí tisíce rodin

12. 09. 2019 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Návrh na úpravu dávek ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové je nepromyšlený. Čerpání dávek, které v současnosti pobírá přes 200 tisíc rodin, má být podle jejího návrhu podmíněno přísnějšími kontrolami. To však znamená výrazné navýšení byrokracie a možné ohrožení fungování Úřadů práce.

olga_richterova

Podle návrhu se navíc nebude dávka vyplácet rodinám na ubytovnách, což může v budoucnosti vyvolat zásadní sociální problém. V souvislosti s tím jsem se nepřítomné ministryně Maláčové zeptala na to, jaká opatření chystá pro podporu zabydlování rodin z ubytoven v bytech. Závažný společenský problém pak představuje nárůst počtu dětí umístěných do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, ke kterému dochází v souvislosti s lokálními zákazy doplatku na bydlení a bytovou nouzí.

Mezi osoby, kterých se může zákon negativně dotknout, patří také senioři a osoby se zdravotním postižením. Obavy, které jsem dnes vyslovila vůči připravovanému návrhu, navíc sdílí řada organizací, které se problémem zabývají, stejně jako řada obcí, v nichž žije větší množství lidí na ubytovnách nebo v nebytových prostorech. Ani plánovaný pětiletý odklad účinnosti, během něhož by si  tito lidé sami našli podnájem či nájem v bytech, není podle nich dostatečným řešením. Navíc by tak norma připravená paní ministryní dopadla až na její nástupce. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #MPSV #Olga Richterová #sociální politika

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.