Komentáře

Komentář Mikuláše Ferjenčíka: Proč pevné částky v zákonech nefungují v době inflační?

12. 09. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Jedním z největších problémů naší legislativy je, že skoro nikde v zákonech není pamatováno na vývoj cenové hladiny. Jinými slovy: vše neustále zdražuje, a proto je potřeba i předvídatelný valorizační mechanismus (čestnými výjimkami jsou starobní důchody a platy politiků). Ve světě postaveném na penězích podléhajících inflaci je to extrémně nepraktické.

mikulas_ferjencik_mikrofon

Ve světě papírových a elektronických peněz zpravidla průběžně roste cenová hladina. To znamená, že reálná hodnota peněz soustavně klesá. Za 10 000 korun si příští rok koupíme méně než letos a tak dále. Člověk si říká, že ty dvě, tři procenta nikoho nezabijou, jenže to není tak jednoduché. Inflace se sčítá (respektive násobí) a během několika let už nejde o jednotky, nýbrž o desítky procent. Během pěti let každoročního tříprocentního růstu inflace (což je stále ještě v mantinelech, které Česká národní banka akceptuje jako přijatelné) dojde ke zvýšení cenové hladiny o pětinu. Jinými slovy: máslo už nestojí 50, ale 60 Kč.

No a to způsobuje spoustu problémů v zákonech, kde se finanční hodnoty zpravidla stanovují pevnou částkou. Reálná hodnota rodičovského příspěvku, příspěvku na péči a dalších sociálních dávek, ale i slev na dani, limitu pro dohodu o provedení práce nebo například hranice trestného činu neustále klesá. Státní podpora potřebných, ale třeba i rodičů malých dětí tak s časem klesá, daně rostou a zákony jsou čím dál přísnější. Další nevýhodou pevných cifer v zákonech je, že parlament tráví obrovské procento svého času prostou aktualizací těchto pevně stanovených čísel tak, aby jejich reálná hodnota zůstala více méně stejná. Na systémové změny pak nezbývá čas.

Proto jsme navrhli pravidelnou valorizaci rodičovského příspěvku a stejný princip prosazujeme i v dalších oblastech. Když se mohou pravidelně valorizovat platy poslanců, proč to nejde třeba u podpory lidí se zdravotním postižením a těch, kdo o ně pečují?

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #inflace #Mikuláš Ferjenčík #rodičovský příspěvek #sociální podpora #valorizace

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.