Aktuality

Pirátská náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová představuje novinky a investice v ostravském školství

06. 09. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Nový školní rok začal nejen dětem, ale i těm, kteří mají oblast vzdělávání v popisu práce. Město Ostrava bude stejně jako v předchozích letech podporovat talentované žáky, stipendisty i inkluzivní vzdělávání. Chystá ale také novinky. Například kariérní poradenství pro děti, nebo projekt ke zlepšení stravovacích návyků žáků ve školách. Ke zlepšení míry pohybu dětí chce zase přispět uspořádáním Ostravských sportovních her pro žáky základních škol.

andrea hoffmannova-main

Ke zlepšení stravovacích návyků žáků přispěje město projektem nazvaným BO!!! Fajne školni bistro!!! Jeho cílem je představit nový, neotřelý způsob stravování, atraktivní pro děti a přínosný i pro kuchařky. Po vzoru televizních kulinářských show bude jídelny nějakou dobu koučovat profi šéfkuchař a pozvedne tak úroveň školního stravování.

„Chceme motivovat kuchařky našich škol, aby nevařily jen zdravě, ale také moderně. Proto jsme připravili sérii workshopů na školách, ve kterých, po vzoru konceptu z televizní show, šéfkuchař navštíví jídelny. Spolu s šéfkuchařem a kuchařkami se do projektu zapojí i žáci. Cílem je představit nový, neotřelý způsob stravování, atraktivní pro děti a zajímavý pro kuchařky. Věřím, že tím ušetříme i část jídla, které se v kantýnách každodenně vyhazuje,“ říká Andrea Hoffmanová

Další program města počítá s financováním celoročních i jednorázových volnočasových aktivit a s podporou mezinárodní spolupráce žáků základních a středních škol. Kromě výukových programů pro děti z něj budou financováni kariérní poradci na 20 základních školách. Na tento program je vyčleněno 9 milionů korun. Ostrava také naváže na předešlý úspěšný pilotní projekt inkluzního vzdělávání pro ty, kteří se neobejdou bez odborné pomoci.

Na 25 ostravských školách budou po dobu tří let pomáhat žákům i pedagogům odborníci z řad školních psychologů, sociálních a speciálních pedagogů a školních asistentů. Město tak naváže na předešlý úspěšný pilotní projekt inkluzivního vzdělávání. Rozpočet tříletého projektu činí 99,8 milionu korun, přičemž 95 % je hrazeno z prostředků Evropské unie,“ upřesňuje Hoffmanová.

Ostrava významně podporuje talentované žáky. Pro Program na podporu vzdělávání a talent managementu město vyčlenilo částku 45 milionů korun. Tato částka bude použita například na zřízení nových vzdělávacích oborů a programů, které vychovají budoucí odborníky chybějící na trhu práce anebo na vznik science center či startovacích programů. Mimoto se studenti vysokých škol, kteří dosahují mimořádných studijních a vědeckých úspěchů, mohou ucházet o stipendia města Ostravy. Pokračovat bude nadále také polytechnické vzdělávání v mateřských školách, a to formou zábavných kurzů, během nichž se pěti a šestileté děti seznámí s nářadím a osvojí si práci s ním.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Moravskoslezský kraj #Ostrava

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.