Reportáže

Pirátské divadlo hlásí premiéru aneb o Manželském pokru s Romanou Klimešovou

05. 09. 2019 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátské divadlo čeká další premiéra v pořadí. V Karlínském divadle Kámen odehraje 8. září kus od francouzského dramatika Marca Camolettiho. Lehká konverzační komedie s názvem Manželský poker je již druhou hrou tohoto autora, kterou divadelní soubor uvede. Nastudování této hry vzniklo pod taktovkou režisérského dua Romana Klimešová a Michael Málek. 

Manzelsky poker - uvod

Divadelní soubor vznikl v prosinci 2017 a aktuálně v něm figuruje kolem deseti lidí z pirátského světa i mimo něj. Přijďte se s námi zasmát a pokud vás divadlo vždy lákalo, přidejte se k nám i na prknech, která znamenají svět.

Při příležitosti letošní premiéry přinášíme rozhovor s matkou zakladatelkou, milovnicí divadla, Pirátkou a režisérkou Romanou Klimešovou.


Jak jsi přišla na myšlenku založení pirátského divadla?
Za prvé se amatérskému divadlu věnuji již řadu let. Dávno před tím, než jsem potkala Piráty. Za druhé proto, že jsem se při pirátské práci dostala do stadia vyhoření a bylo mi jasné, že pokud neudělám nějakou změnu, nebudu moct dál fungovat. Divadlo je pro mě terapií, zábavou a také životní cestou a maximálním naplněním. Miluji procesy tvůrčí, jsem exhibicionista, bytí na jevišti mi dodává energii a přenos této energie směrem k divákům je radostí sám o sobě. 

Jak se vlastně dala parta kolem Pirátského divadla dohromady?
Jsem hybatelem věcí obecně, proto posbírat pro mě pár divadelních nadšenců nebyl problém. Začali jsme před dvěma lety a rok jsme úspěšně hráli naši první hru “Inzerát aneb se sexem nepočítejte“.  Za pár dní premiérujeme další komedii, od stejného autora Marca Camolettiho, s názvem Manželský poker. Můžete čekat zábavu, smích a zápletku v barvité komedii.

Zmínila jsi premiéru nového kusu. Podle čeho vybíráš hry, které uvedete?
Vždy jsem pro divadlo volila divácky nenáročné oddechové hry, klasickou činohru, protože jimi oslovuji tu část populace, která se chce v hledišti zasmát, uvolnit, odpočinout si. Nehrajeme jen v divadlech, máme zkušenosti s domovy seniorů, díky čemuž má Pirátské divadlo i sociální přesah. Já osobně mám zkušenosti z předchozích souborů i s festivaly, na které bych naše Pirátské divadlo chtěla také dostat. V současném okamžiku jsme už oficiálním divadelním spolkem, takže se nám právě na tyto festivaly otevírají dveře.

Být oficiálním spolkem ovšem přináší i určité nevýhody. Potýkáte se jako divadlo s nějakou byrokracií? Co autorská práva?
Bohužel. Tyto oficiality nám ukládají povinnosti, které nejsou vždy příjemné. Především jsou to poplatky Dillii, agentuře, která zajišťuje ochranu autorských práv. Její postavení v současném okamžiku je velmi silně podpořeno legislativou, která je pro amatérská divadla a další subjekty často až likvidační. Nicméně toto téma je a vždycky bylo pirátské a naši pirátští poslanci stále pracují na tom, jak i tento zákon změnit. 

To byla trocha politiky a teď se vraťme zpět na jeviště. Kolik herců Ti prošlo pod rukama? Jak zdárně se Pirátské divadlo rozrůstá/rozvíjí?
Souborem prošlo už na desítky tváří, někteří si divadelní práci jen vyzkoušeli, někteří si splnili sen, někteří se tím baví. My, kteří jsme zůstali i přes všechna úskalí, kterými amatérská divadla procházejí, se chceme stále více a více profesionalizovat. Velmi si ceníme podpory Pirátů, kteří pro nás letos již podruhé hlasovali v PaRo (participativní rozpočet v rámci Pirátské strany). Díky nim máme i nějaké peníze pro rozjezd nové hry. 

Co se týče profesionalizace, jaké jsou plány do budoucna? Máte jako divadelní spolek nějakou metu?
Mým snem je vlastní scéna - chceme se do budoucna vyhnout placení drahých pronájmů v divadlech a samozřejmě máme velkou chuť a touhu jezdit po Čechách a hrát nejen Pirátům. Považuji projekt Pirátského divadla za jeden ze způsobů, jak oslovit širokou veřejnost i počiny jinými, než  politickými. Vyprodaný sál maloměstského divadla, nebo rozesmáté tváře seniorů - to má ohromný dosah a do do budoucna velký potenciál.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Redakce

Štítky: #Pirátské divadlo

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.