Odborně

Vojtěch Pikal: Proč je komunistická novela senátních voleb absurdní a dokonce zhoršuje současný stav?

04. 09. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Komunističtí poslanci nečekaně předložili novelu zákona s cílem změnit volební systém senátních voleb. Ty jsou v současnosti dvoukolové, kdy do druhého kola postupují dva kandidáti s největším počtem získaných hlasů. Výjimku tvoří pouze situace, kdy již v prvním kole některý z kandidátů získá nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. To se běžně nestává, v posledních senátních volbách jsme to mohli pozorovat u některých kandidátů, které voliči znali z prezidentských voleb.

vojta senat

Současný volební systém má řadu nedostatků – dvě kola jsou časově a finančně nákladná, přispívají k velmi nízké volební účasti a především svádí voliče k takzvané taktické volbě. V prvním kole velmi často nevolí kandidáta, který nejlépe odpovídá jejich preferencím, ale méně optimálního kandidáta, který má potenciál postoupit do druhého kola. Pro značnou část voličů je poté druhé kolo volbou menšího zla. Řada moderních volebních systémů, například systém přenosného hlasu či Schultzova Metoda, si s těmito nedostatky umí poradit.

Komunistický návrh však překvapivě obsahuje jeden z mála volebních systémů, který je podstatně horší než ten aktuálně používaný. V případě přijetí návrhu by byl zaveden systém relativní většiny, ve kterém je v prvním kole zvolen kandidát s nejvíce hlasy. Tento systém, také nazývaný první na pásce, reflektuje názor společnosti velmi obtížně. Z důvodu možného roztříštění hlasů mezi větší množství kandidátů se může stát, že zvítězí těsně a s poměrně malým počtem hlasů kandidát, se kterým výrazná většina voličů nebude spokojena. V tomto systému je tedy ještě více posílen negativní vliv taktického hlasování.

Jaké důvody mohly komunisty vést právě k tomuto návrhu? Důvodová zpráva mnoho nenapoví. Pokud však zapátráme ve volebních výsledcích roku 2012, zjistíme, že na Praze 8 byl v prvním kole senátních voleb vítězem komunista Jiří Dolejš s 22,1%.. Protože to bylo vůbec poprvé, kdy v Praze zvítězil v prvním kole kandidát komunistické strany, můžeme to brát jako příkladnou ilustraci nedostatků a překvapivého výsledku komunisty navrhovaného systému relativní většiny. V těchto volbách však druhé kolo systému pomohlo potvrdit většinovou shodu voličů na protikandidátovi, který získal 62,4 % hlasů. Tento příklad také ukazuje, jakou sílu může mít tříštění hlasů v 1. kole, kdy rozdíl mezi postupem činilo necelých 100 hlasů a hned pět zúčastněných kandidátů získalo v 1. kole hluboko pod 1000 hlasů. Tyto a další problémy by systém prvního na pásce jen prohloubil.

Za vyloženě nešťastnou pak lze označit tu část návrhu, která zavádí možnost seřazení kandidátů. Řazení kandidátů je v řadě volebních systémů užitečné, zde je však zavedeno pouze pro případ, že by vítězný počet hlasů dostalo více kandidátů současně. Tato situace v praxi totiž nenastává, její statistická pravděpodobnost je zanedbatelná. V případě přijetí návrhu by tak byl zaveden nejen velmi nešťastný volební systém, ale také v mutaci, která by ho nadto činila nepřehledným a komplikovaně sčitatelným. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Vojtěch Pikal

Štítky: #KSČM #senát #Senátní volby #Vojtěch Pikal

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.