Komentáře

Komentář Ondřeje Profanta: Ženy mají mít možnost svobodně si rozhodnout o formě svého příjmení

03. 09. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Vláda včera odmítla připomínku vládní zmocněnkyně pro lidská práva Heleny Válkové, která požaduje, aby se ženy mohly rozhodnout, zda budou používat svá příjmení v základním tvaru, nebo připojí koncovku -ová. Podle současného stavu tak mohou činit pouze cizinky nebo ženy plánující žít v zahraničí, což je podle Pirátů diskriminující. S postojem vlády nesouhlasíme a chceme umožnit svobodnou volbu formy příjmení. Předložíme proto pozměňovací návrh, který má narovnat stávající stav. 

ondrej-cropped

V minulosti byla ženská příjmení v češtině běžně uváděna v obou formách, tedy i bez koncovky -ová, neexistuje tedy mluvnický důvod pro povinné přechylování. Naše snaha je podporována i částí české odborné veřejnosti, např. soudní znalkyní v oblasti jmen, jazykovědkyní Janou Valdrovou. Podporuji liberalizaci legislativy v oblasti jmen a možnost svobodné volby formy příjmení je jedním ze základních kroků. Proto k novele matričního zákona podáme pozměňovací návrh, který by to umožnil. Rovněž budu prosazovat zjednodušení procesu při volbě méně častých křestních jmen, kdy dnešní praxe není napříč matrikami jednotná, a často je matrikami zbytečně požadován posudek soudního znalce.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Profant

Štítky: #občanská práva #Ondřej Profant

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.