Aktuality

Klára Topolová ke spolupráci města Jablonce s Agenturou pro sociální začleňování

03. 09. 2019 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Klára Topolová, nominovaná Pirátskou stranu do pozice předsedkyně komise humanitární a sociální péče v Jablonci nad Nisou, navázala spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ). Agentura pomáhá obcím řešit problematiku sociálního vyloučení a její služby jsou pro obce bezplatné. Ve čtvrtek 29.8. primátor Kroupa stvrdil svým podpisem memorandum o spolupráci. Již nyní je v terénu výzkumný pracovník ASZ, který se bude primárně zaměřovat na oblasti bydlení a dluhů. Výsledkem této spolupráce bude zpráva, ze které mají plynout např. vhodné způsoby prevence vzniku rizikových lokalit či změny v pravidlech pronajímání bytů v majetku města.

jablonec-social-klara

Rádi bychom doplnili několik podstatných informací ke spolupráci města s Agenturou pro sociální začleňování (ASZ), o níž si můžete přečíst v článku na regionálních portálech ze dne 29.08. (odkazy pod textem).

Po komunálních volbách v r. 2018 prosadili Piráti dostupné bydlení a bytovou koncepci do koaliční smlouvy (ANO+SPJ+Piráti). Velkou roli v této oblasti sehrála Klára Topolová, která se sociální problematice související s bydlením věnuje dlouhodobě. Za minulého politického období iniciovala několik jednání s představiteli předchozího vedení města. Tato jednání narážela na nedostatek politické vůle ke konstruktivním změnám v oblasti bydlení a správy bytového fondu. Město se nechovalo jako dobrý hospodář a raději nechalo řadu bytů dále chátrat, než aby je opravilo za výhodných podmínek např. z operačního programu MMR. Po volbách a vzniku nové koalice Klára Topolová navázala již jako předsedkyně komise humanitní a sociální péče (nominovaná za Pirátskou stranu) na svou spolupráci s odborníky v oblasti bydlení, konkrétně s Agenturou pro sociální začleňování pod Úřadem vlády. Ta nabízí obcím pomoc při řešení sociálních problémů v oblastech, které si obce samy definují. Její služby jsou pro obce bezplatné.

Spolupráci podpořili všichni náměstci, což Piráty těší, skvělý je také přístup sociálního odboru, který poskytl plnou součinnost a prokázal vysokou znalost problémů. Ve čtvrtek 29.8. primátor Kroupa stvrdil svým podpisem memorandum o spolupráci v režimu vzdálené dílčí podpory (v překladu znamená, že bude zaměřena zejména na oblasti, které si Jablonec definoval jako nejpalčivější, tedy oblast bydlení a dluhů) a tím bylo oficiálně zahájeno působení ASZ v Jablonci. Již nyní je v terénu výzkumný pracovník, který zjišťuje podobu a rozsah sociálního vyloučení, kterému obyvatelé města čelí. Výzkumná zpráva by měla být hotova v říjnu a bude sloužit např. jako podklad pro změny v rámci systému obecního bydlení. Změny v pravidlech pronajímání bytů v majetku města připravuje pracovní skupina pro bydlení, která vznikla na jaře pod komisí humanitní a sociální péče.

Věříme, že spolupráce s odborníky z ASZ přinese užitek všem občanům města.

Odkaz na článek na portálu Liberecké Zprávy

Odkaz na článek na portálu Naše Jablonecko

Odkaz na článek na portálu statutárního města Jablonec nad Nisou

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Lucie Vadkerti a Piráti Jablonec

Štítky: #dluhy #Jablonec nad Nisou #sociální bydlení #sociální politika

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.