Komentáře

Komentář Martina Jiránka: Proč v civilizovaných státech platí presumpce viny pro politiky?

02. 09. 2019 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dnešek dokonale ukazuje, proč v právně a politicky civilizovaných státech platí pro politiky presumpce viny. Elity i občané civilizovaných států si totiž uvědomují, jaké ohromné škody na důvěře lidí ve stát, právní systém, elementární spravedlnost může mít trestní stíhání vrcholných politiků, kteří zůstanou ve funkci.

martin-babis-main

Jedno rozhodnutí státního zástupce v kauze trestně stíhaného premiéra dnes potvrdilo odhadem třem milionům občanů České republiky, že spravedlnost u nás neplatí. Když má někdo peníze, politickou moc a vliv na celý vyšetřovací systém, může si trestní stíhání zastavit.

Jenže situace není vůbec jednostranná. Úplně stejný pocit nespravedlnosti, pokřiveného systému práva by měla opačná třetina občanů České republiky, pokud by státní zástupce dnes rozhodl obráceně a premiéra stíhal. Zastánci Andreje Babiše jsou ve velké většině přesvědčeni, že celá kauza je zmanipulovaná, takže stejné zklamání v důvěru ve spravedlnost by zažili i oni a pro celé vnímání spravedlnosti v naší republice by to bylo de facto stejně špatné.

Tato důvěra v právní systém a spravedlnost (i když si to mnoho lidí neuvědomuje) je základem státu a společnosti. Když lidé přestanou věřit v základní spravedlnost, nestrannost a systém padni komu padni, tak se prostě a jednoduše celá společnost začne rozkládat. Proč by člověk neměl krást, když někdo jiný může a projde mu to?

A přesně v tomto dnešním dni na tomto jednom ANO/NE rozhodnutí se v čisté nahotě ukazuje, že jestli by něco mělo být nadřazeno osobním ambicím jednotlivých politiků, tak jednoznačně veřejné vnímání spravedlnosti a férovosti ve společnosti. V civilizovaných státech to politické elity i veřejnost chápou a proto obvinění a vyšetřovaní politici odstupují. Chápou nejen možné škody své straně, protože by jim to neodstoupení většinová společnost neodpustila, ale uvědomují si právě i to možné poškození důvěry lidí ve spravedlnost.

Andrej Babiš to prostě neměl nechat zajít takto daleko. Můžeme se předhánět a hádat, jestli budou daně o procento výš nebo méně, jestli budeme stavět dálnici tady nebo vedle, jestli přijmeme Euro nebo ne. To všechno je politika a všichni občané tuto politickou diskuzi a soutěž názorů na řešení chápou. Ale nikdy, opravdu nikdy, bychom si my politici neměli zahrávat s důvěrou lidí ve stát a spravedlnost. Měli bychom být připraveni z důvodů tohoto mnohem vyššího zájmu celé společnosti i odstoupit z funkce.

Přátelé, je mi to opravdu líto, protože to ještě bohužel z daleka nekončí. Tohle budeme ve společnosti opravovat desítky let...

Autor je poslanec České pirátské strany za Královéhradecký kraj

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Martin Jiránek

Štítky: #Andrej Babiš #Martin Jiránek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.