Komentáře

Komentář Ondřeje Profanta: Ministerstvo vnitra neohlídalo data v téměř sto tisících případech, pokuta mu ale nehrozí

29. 08. 2019
Sdílet na Facebooku Tweet

Téměř sto tisíc nezákonných přístupů do registru obyvatel na Ministerstvu vnitra odhalila kontrola Úřadu pro ochranu osobních údajů. Dne 24. dubna tohoto roku nabyl účinnosti Zákon o osobních údajích, který neumožňuje pokutovat orgány veřejné správy. Původní pokuta ve výši 1,1 milionu korun byla zrušena, ačkoliv odpovědnost Ministerstva vnitra za neoprávněné poskytnutí osobních údajů úřady uznaly. V průběhu legislativního procesu jsem na tento problém upozorňoval opakovaně. 

ondra-profant-vazne

Zákon o osobních údajích, který upřesňuje Obecné nařízení o ochraně osobních údajů známé jako GDPR, přijala Sněmovna v březnu tohoto roku v podobě, kterou navrhnul Senát. Podle přijatého zákona úřad upustí od správního trestu v případě, že jde o orgány veřejné moci a veřejné subjekty usazené v daném členském státě.

V březnu, kdy se ve Sněmovně vrácená senátní úprava projednávala, jsem upozornil na to, že porušuje princip rovnosti před zákonem. Současná praxe by proto mohla být napadena u Ústavního soudu ČR. Zatímco podnikatelé a živnostníci jsou pokutovaní za každou drobnou nesrovnalost, státní správa je v pozici nedotknutelné vrchnosti, která zneužívá své pozice a ohrožuje informace o vlastních občanech.

Škodlivou výjimku nakonec odhlasovala sněmovní většina ANO, ČSSD, ODS, KDU-ČSL a STAN a už po čtyřech měsících platnosti zákona registrujeme první škody. Reálná odpovědnost viníků je přitom nulová.

 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ondřej Profant

Štítky: #GDPR #Ministerstvo vnitra #Ondřej Profant #UOOU

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.